Pitkän ajan jälkeen olisi tarkoitus aloittaa taas musiikkiharrastus. Piano on aivan liian iso ja kallis minun asuntooni, joten siitä next best thing taitaa olla sitten keyboard. Valinnanvaraa valitettavasti on hiukan liikaakin, joten nyt olisi tarpeen neuvoille siitä millaisen keyboardin hankkisin. Isoin ongelma on se, että melkein kaikissa keyboardeissa on viiden tähden arvosteluja ja ne on yleensä "hei olen perheenisä, ostin tämän juuri lapselleni ja toimii hyvin" kategoriaa, joka ei loppujen lopuksi sitten kerro oikeasti sitä millainen se keyboardi oikeasti on.
Toki ammattimuusikoilla ja pitkään harrastaneilla on kovemmat vaatimukset mutta varmasti osaavat paremmin kertoa, mistä malliluokasta lähteä liikenteeseen.
Tosiaan vakavaa ammattimusaa ei ole tarkoitus tehdä, tosin saatan joskus siirrellä omia tuotoksiani koneelle, joten mahdollisuus siihen on aina plussaa. Pääasiassa pyrin kuitenkin soittelemaan omaksi ilokseni.
Varsinaisia vaatimuksia en suuremmin osaa sanoa, muusikko kun en ole mutta pienen tutkiskelun jälkeen seuraavat taitaa olla sellaisia avainasioita, joiden perusteella kannattaa valintaa miettiä:
- Onko painotetut koskettimet
- 61 kosketinta vai 76 (tai enemmän?)
- Äänen laatu
- Kuinka hyvä ote koskettimiin pianoon verrattuna
- liitännät ulos ja sisäänpäin
Yksi vaihtoehto, joka on tullut vastaan n Casio:n WK6500, mikä lähtee suhteellisen edullisesti mutta kuten sanoin niin arvostelut ovat pääasiassa sellaisia ettei niistä loppuarvosanaa osaa sanoa.
Joten siis arvon ammattilaiset ja vakavat harrastelijat: jos olette kokeilleen niin millainen mahtaa olla tuo em. Casio ja jos se ei ole hyvä niin mitä suosittelisitte?
Mieluiten vastauksia kokemusten säestämänä. "Tuo on ihan surkea" ilman perusteluja ei sano yhtään sen enempää kuin turhat hehkutuksetkaan eli risuja ja ruusuja mukaan.
Hyvä keyboard harrastuksen aloittamiseen
Aloittelev4
2
434
Vastaukset
- kalevi lagerström
Näyttää siltä, että se tavan tietokoneen keyboard on ihan tarpeeks hyvästi hallussa, joten entäs, jos pysyttelet vaikka siinä? Ei tuollasta romaania jaksa kukaan lukea.
- yamaaha
ez-220 yamaha
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11948942
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2483161Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell191760Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.231453Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1321285- 1041258
- 781228
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531072Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581045- 135972
Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717967