Hyvä keyboard harrastuksen aloittamiseen

Aloittelev4

Pitkän ajan jälkeen olisi tarkoitus aloittaa taas musiikkiharrastus. Piano on aivan liian iso ja kallis minun asuntooni, joten siitä next best thing taitaa olla sitten keyboard. Valinnanvaraa valitettavasti on hiukan liikaakin, joten nyt olisi tarpeen neuvoille siitä millaisen keyboardin hankkisin. Isoin ongelma on se, että melkein kaikissa keyboardeissa on viiden tähden arvosteluja ja ne on yleensä "hei olen perheenisä, ostin tämän juuri lapselleni ja toimii hyvin" kategoriaa, joka ei loppujen lopuksi sitten kerro oikeasti sitä millainen se keyboardi oikeasti on.

Toki ammattimuusikoilla ja pitkään harrastaneilla on kovemmat vaatimukset mutta varmasti osaavat paremmin kertoa, mistä malliluokasta lähteä liikenteeseen.

Tosiaan vakavaa ammattimusaa ei ole tarkoitus tehdä, tosin saatan joskus siirrellä omia tuotoksiani koneelle, joten mahdollisuus siihen on aina plussaa. Pääasiassa pyrin kuitenkin soittelemaan omaksi ilokseni.

Varsinaisia vaatimuksia en suuremmin osaa sanoa, muusikko kun en ole mutta pienen tutkiskelun jälkeen seuraavat taitaa olla sellaisia avainasioita, joiden perusteella kannattaa valintaa miettiä:

- Onko painotetut koskettimet
- 61 kosketinta vai 76 (tai enemmän?)
- Äänen laatu
- Kuinka hyvä ote koskettimiin pianoon verrattuna
- liitännät ulos ja sisäänpäin

Yksi vaihtoehto, joka on tullut vastaan n Casio:n WK6500, mikä lähtee suhteellisen edullisesti mutta kuten sanoin niin arvostelut ovat pääasiassa sellaisia ettei niistä loppuarvosanaa osaa sanoa.

Joten siis arvon ammattilaiset ja vakavat harrastelijat: jos olette kokeilleen niin millainen mahtaa olla tuo em. Casio ja jos se ei ole hyvä niin mitä suosittelisitte?
Mieluiten vastauksia kokemusten säestämänä. "Tuo on ihan surkea" ilman perusteluja ei sano yhtään sen enempää kuin turhat hehkutuksetkaan eli risuja ja ruusuja mukaan.

2

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalevi lagerström

      Näyttää siltä, että se tavan tietokoneen keyboard on ihan tarpeeks hyvästi hallussa, joten entäs, jos pysyttelet vaikka siinä? Ei tuollasta romaania jaksa kukaan lukea.

    • yamaaha

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      39
      6885
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3888
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3270
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2844
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      16
      2652
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2176
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      35
      2063
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2033
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      37
      1942
    Aihe