Köyhyys on vähentynyt!

Vale, emävale ja tilasto. Niinhän vanha ja edelleen paikkansapitävä sanonta sanoo.

Ylen uutisissa uutisoitiin juuri, että köyhyys ja pienituloisuus on vähentynyt Suomessa. Niitä on nyt vähiten seitsemään vuoteen. Uutisessa näytettiin myös Tilastokeskuksen tilasto pienituloisten määrästä 90-luvun alusta lähtien. Tilasto kertoi, että syvimpänä lamavuotena 1993 pienituloisia oli vähiten (400.000) ja nousukauden huipulla 2007 eniten (800.00).

Edellisestä voidaan tehdä johtopäätös, että tilastotieteilijöiden ja (ainakin Ylen) toimittajien mielestä negatiivinen talouskasvu ja työttömyyden lisääntyminen vähentää köyhyyttä. Tästä varmaan vihervasurit riemastuvat ja terästävät talouspoliittisia vaateitaan.

Edellisen johdosta kysyn, että mitä köyhyys sinun mielestäsi on? Onko 2000€ kuussa tienaava köyhä Eirassa, jos naapurit tienaavat 5000€ vai kenties 1000€/kk tienaava huitsunkuusessa, vaikka koko kylän keskitulo on 1500€?

17

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raikkakuski(kok)

      Pahinta lamaa ja järjenköyhyttä on kokoomuksessa

    • määmy

      Yks vertailujuttu o se, ku pörssikurssit menee alas ni lööpitetää "Tuloerot kaventuneet".

      Duunittomuus o kuitenki lisääntyny:
      "Tilastokeskuksen mukaan marraskuun työttömyysaste oli 7,9 prosenttia, kun vuotta aiemmin se oli 7,3 prosenttia. Tämän vuoden lokakuussa työttömyysaste oli 7,4 prosenttia.

      Työttömiä oli 210 000, mikä on 17 000 enemmän kuin vuosi sitten." sanoo maikkari

      • neroseilori

        Ne 17000 ovat kokkelie hyväveliporukan rikastuttamia stallareita

        Justiinsa Turussa lakkautettiin virka, jonka Randllin pökiö perusti ryyppukaverillensa

        lehdessä ihmeteltiin outoa virkanimikettä ja mit sellainen edes tekee työksi


      • määmy
        neroseilori kirjoitti:

        Ne 17000 ovat kokkelie hyväveliporukan rikastuttamia stallareita

        Justiinsa Turussa lakkautettiin virka, jonka Randllin pökiö perusti ryyppukaverillensa

        lehdessä ihmeteltiin outoa virkanimikettä ja mit sellainen edes tekee työksi

        Itsensä työllistämine myös lisääntyy, valitettavast moni hyvä duunari ei osaa itseään työllistää :(.

        http://yle.fi/uutiset/itsensa_tyollistajien_joukko_kasvaa_-_parjaako_yksin_yrittamalla/6960910

        Mä kyl pystyisin työllistää itseni, ostamal vanhempieni firman, mis asiakaskanta valmis. Vois palkata avuks kummimuksun.


      • neroseilori kirjoitti:

        Ne 17000 ovat kokkelie hyväveliporukan rikastuttamia stallareita

        Justiinsa Turussa lakkautettiin virka, jonka Randllin pökiö perusti ryyppukaverillensa

        lehdessä ihmeteltiin outoa virkanimikettä ja mit sellainen edes tekee työksi

        Mahtoiko se kokata tai purehtia?


      • ....m

    • Köyhä on sellainen joka ei tulotasosta riippumatta pysty haluamaansa elämää.

      Jos ajatellaan pelkkää rahaa niin kyllä ruoka- ja vaatekaupassa pitäisi jokaisen pystyä ostamaan kohtuuhintaista tavaraa ja saada vielä vuokrat, puhelin-, sähkö-, lämmitys- ja matkalaskut maksettua niin 1500 € taitaa nippanappa tämänpäivän kustannustasolla riittää siihen, asuu sitten missäpäin Suomea tahansa. Joten alle 1500 € tienaava yksinasuva ihminen on mielestäni köyhä. Eikä kyllä kahden tonninkaan kuukausipalkalla vielä juhlita.

    • Jasoniz

      Riippuu siitä haluaako olla köyhä vai ei. Monet haluavat olla köyhiä, koska eivät halua tehdä töitä.

    • nuoret elävät

      Ei mitään uutta. Mediassa aina toitotetaan kuinka me ollaan muka maailman paras maa elää ja samanlaista propagandaa. Samaa aikaa ihmisiä on pilvin piemein työttöminä ja moni elää nytkin köyhää Joulua. Sitten ihmetellään kun tulee kiakkovieraita kun eliitti porskuttaa menemään valtion rahoilla. Joo itse kekkerit eivät maksaneet kuin vain puolen miljoonaa, mutta mukaa ei laskettu kuljetuksia, vartijoiden ja poliisien palkkoja organisointi ei ole ilmaista.

      • Eiköhän niistä kiakkoviaraistakin suurin osa juhlinu valtion rahoilla.


      • Kiakkovieraiden mahdollinen pointti vaan katos siihen, että suuri osa oli tuhannen kepupöhnässä. Osa halus vaan jollain tekosyyllä rähjätä ja hajottaa paikkoja.


    • Aineellinen köyhyys on kykenemättömyyttä selviytyä välttämättömistä elinkustannuksista. Henkinen köyhyys on kykenemättömyyttä tehdä elämästään itsensä näköinen. Liittyvät toisiinsa, koska taloudellisesti köyhällä on hyvin vähäiset mahdollisuudet harrastaa mitään, mikä maksaa.

    • ....

      Niin lihavuus tilastojen mukaan on myös vähentynyt. Sitä se köyhyys teettää.

      • niin?

        Tutkimusten mukaan länsimaissa köyhimmät ovat lihavampia. Heillä ei ole varaa syödä terveellisesti. Ehkä ei haluakaan.


      • ....
        niin? kirjoitti:

        Tutkimusten mukaan länsimaissa köyhimmät ovat lihavampia. Heillä ei ole varaa syödä terveellisesti. Ehkä ei haluakaan.

        Sitä se köyhyys teettää. Ja sitten jtn uutta?


    • Maanantaikpl

      "Onko 2000€ kuussa tienaava köyhä Eirassa, jos naapurit tienaavat 5000€ vai kenties 1000€/kk tienaava huitsunkuusessa, vaikka koko kylän keskitulo on 1500€? "

      Köyhä on sellainen, joka joutuu miettimään mitä se tienaa. Rikas on sellainen, jolta ei mitään puutu ja jonka ei mitään tarvitse tehdä vain rahan vuoksi.

      terveisin evp veronmaksaja

    • antiporvari

      Porvari tekee täällä "köyhyystutkimusta", hehhehhee :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      315
      3330
    2. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      18
      2261
    3. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1870
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1605
    5. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      417
      1522
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      36
      1394
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      233
      1301
    8. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1264
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      1076
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      16
      1009
    Aihe