Eli olen 14 vuotias tyttö. Olen 160 cm pitkä ja painan 60 kiloa. Kotona saan kuulla olevani ylipainoinen ja lihava enkä oikee oo kekksynyt hyvää tapaa päästä kiloista eroon. Haluisin niin sanotusti "kesäkuntoon". Autakaa!
Apua tarvitaan nopeasti
2
122
Vastaukset
- Olet kaunis nyt
Olet normaalipainoinen ja juuri sopiva. Älä missään nimessä laihduta!
- LAIHDUTTAJA
Sama ongelma...Laihdutus parhaillaan menossa,(10 kg tavoitteena kahdessa kuukaudessa) myös saanut kuulla kotona palautetta ulkomuodostani..Olen siis 13 vuotias tyttö,161 cm pitkä ja painan 62 kg... Tippunut kiloja tähän mennes 3kg kahdes viikos :D...Motivaation kanssa vain ongelmia näin jouluna...
Vinkkejä: pidä päiväkirjaa liikunnasta ja ruuasta.Mittaa paino ainakin kerran viikossa. Laadi tavotteita.Esim.3 kuukaudessa tavoitteena on laihduttaa 10 kg, mahasta on tavoitteena lähteä esim.15 cm tai vaikka pystyn juoksemaan ilman pysähdyksiä sen tai sen matkan...Harrasta liikuntaa ainakin 30 min. päivittäin, mutta muista myös pitää lepopäiviä...Vältä PALJON rasvaa ja sokeria sisältäviä ruokia,mutta nälässä ei silti tarvitse elää! Syö päivässä 4-5 pientä ateriaa,sisällytä ruokavalioon enemmän kasviksia,hedelmiä,(kuitupitoisia ruokia ja pitkäkestoisia hiilihydraatteja sisältäviä ruokia,just kasvikset,hedelmät. täysjyvätuotteet, ,esim. ruisleipää on kuitunen vaihtoehto) mutta muista syödä myös proteineja (näin lihasmassa kasvaa ja lähinnä rasvaa poistuu kehosta,proteineja esim.maitotuotteissa ,kananmunassa, lihassa, kalassa ja kanassa) ja kalsiumia (maidossa ja maitotuotteissa)...Nuku riittävästi,juo vettä päivän mittaan ja "syö" vaikka teetä tai purkkaa ruuanhimoon.
TIIVISTETTYNÄ: liikunta- ja ruokapäiväkirja, liikunnan lisäys, monipuolinen,kohtuullinen,järkevä ja terveellinen ruoka,vesi,lepo ja uni.
ps. jonkinlainen laskeminen ruuassa voi auttaa esim. kalorien tai hiilihydraattien laskenta voi auttaa...(Jos et tiedä,niin ruuan kalorimäärä tarkoittaa ruuan sisältämää energiaa,ja hiilihydraatit ovat "asiaa",joka muuttuu glukoosiksi kehossa eli rypälesokeriksi."Selkokielellä": vähän sama asia kuin ruuan sisältämä sokeri,mutta esim. leivässä on hiilihydraatteja,jotka sokeroituvat elimistössä.
Toivottavasti tästä mun sekavasta tekstistä oli jotakin apua :D...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi345217Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2865076Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä604493Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692435Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461868Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281814Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont241782Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi791723Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161662- 1051496