Pumpputäyttö

Onko kukaan kokeillut täyttää sukelluspulloa noilla käsipumpuilla joilla saa ilmakiväärikäyttöön jopa 300 baaria ?

2

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • k8jhtgr

      Taitaapi olla säiliökoko vähän eri luokkaa, mikä heijastuu tarvittavan työn määrään.

      Lainaus eräältä foorumilta
      "Noin kahden desilitran kokoisen säiliön (Steyr) täyttäminen 100:sta 200:een bariin vaatii noin 100 pumppausta. "

      Lonkalta ampuen tuolla logiikalla siis vaikkapa kymmenlitraisen sukelluspullon täyttäminen 100->200 bar vaatisi noin 5000 pumppausta. Karkeasti lisää laskien 0-300 bar siis noin 15000 pumppausta, ja paineen lisääntyessä homma käy koko ajan raskaammaksi.

      Lisäksi tuskin saat moiseen pumppuun sellaisia suodattimia, että ilmasta tulisi takuulla hengityskelpoista. Kas kun paineen kasvaessa erilaisten epäpuhtauksien vaikutukset vahvistuvat.

      Summa summarum:
      Kuulostaa taas vahvasti ihan joltain itseoppineelta "sukeltajalta", joka ei ikinä ole edes seurannut kauanko moottorikäyttöiseltä kompressorilta kestää täyttää normaali sukelluspullo, eikä ikinä nähnyt kompressorin ilmanlaadun tarkastuspöytäkirjaa.

      Kannattaa vielä pysyä kuivalla maalla ja hankkia vähän lisää perustietoa lajista ennen kuin menee veden alle varsinkin, jos on aikomus "säästää" niinkin halvassa asiassa kuin pullojentäytössä.

    • Dyke

      Osta kaupasta lehmän vatsalaukku, täytä ilmalla ja hengitä pinnan alla...
      Hurraa kamikazet!! Toivottavasti, et oikeasti ole sukellusharrastaja, jos olet, niin kamat varaston hyllylle ja kunnon prehdytykseen, ennen seuraavaan veteenmenoa. Olet kaiketi käynyt sukelluskurssin? Hope so...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      88
      2924
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      81
      2399
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2228
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      26
      2197
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1716
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      12
      1475
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1267
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1140
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1054
    Aihe