Mistä revitte sitä motivaatiota?

-__________________-

2 laihdutusviikkoo on nyt mennyt ihan hyvin,mutta nyt väsyttää vaan ihan kamalasti ja teksi mieli vaa syödä ja löhötä? // Ruokavaliossani on mielestäni ravintoaineitakin riitävästi,joten ei johdu siitä mielestäni.Kertokaa hyviä "motivaationlähteitä" ja innostavia,hauskoja ja tehokkaita urheilulajeja?:)

9

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BWL

      Pidät vaan sen tavoitteen koko ajan mielessä! Ajattelet monta kertaa päivässä miltä näytät, miltä susta tuntuu ja kuinka mahtava olo sulla on kokonaisvaltaisesti sitten kun oot pudottanut ylimääräisen painon. :) Voit vaikka liimata jääkaapin oveen/muuhun näkyvään paikkaan kuvan itsestäsi hoikkana tai motivaatiokuvan unelmakropastasi. Voisi olla myös hyvä listata paperille syitä, miksi haluat laihtua ja palata listan pariin säännöllisesti. Kannattaa myös pohtia, haluatko todella laihtua - se on loppupeleissä vain korvien väissä onnistuuko vai ei.

      Motivaatioon ei pitäisi vaikuttaa sellaiset seikat kuin joulunpyhät, terveellisen ruokavalion "tylsyys" jne. Jos todella haluat jotain, pystyt sen saavuttamaan. Mieliteot ja saamattomuus on vain jokaisen päänsisäisiä asioita, ne pystyy siis selättämään.

      Kuuriluontoisen laihduttamisen sijasta tulisi panostaa ruokavalion ja liikkumistottumusten täydelliseen muutokseen. Kilot ovat itse kullekin kertyneet omien huonojen valintojen seurauksena, joten ainoa tie pysyvään painonpudotukseen on opetella syömään terveellisemmin aiempaan verrattuna. Toki kuuri voi toimia hyvänä alkubuustina laihtumiselle. =)

      Helppoja aerobisia liikuntamuotoja, joihin ei tarvitse paljoa satsata rahallisestikaan, ovat kävely, juoksu, pyöräily ja uinti. Vesiurheilu on nivelille lempeämpää. Jos tykkää liikkua kaverin kanssa, edellä mainittujen lisäksi erilaiset pallopelit on tehokkaita ja hauskoja liikuntamuotoja. Sulkapallo on oma suosikkini. :) Kotona voi treenailla dvd:n tai youtube-videoiden avulla. Oon kuullut että netistä löytyy huikea määrä kaikenlaisia treenipätkiä ja kirjastosta saa lainattua dvd:itä. Kahvakuula on suht edullinen ja koko kroppaa hyödyttävä investointi. Käsipainoilla saa tehtyä vaikka mitä, kuten myös ilman mitään apuvälineitä oman kehon vastusta käyttäen. Yksinkertaiset harjoitusvälineet saa hyppynarusta ja kuminauhasta. Netistä ja lehdistä löytyy vinkkejä kaikenlaisiin treenimuotoihin. :)

      Ite oon hiljattain laihduttanut ja nykyään tykkään liikkua melko monipuolisesti. Se antaa myös lisävapauksia syömisten suhteen. ;) Treenaan salilla (unohtui listasta!, suosittelen!), kävelen, juoksen, uin, nyrkkeilen, käyn ryhmäliikunnassa, pelaan sulkapalloa, kahvakuulaan ja teen muunlaistakin kotitreeniä. Noista lajeista keho saa monipuolista ärsykettä, eikä ite ehdi kyllästyä mihinkään (kun kaikkia ei kuitenkaan joka viikko ehdi harrastamaan). Plus kaikki on tosi kivoja liikkumistapoja. :)

      Toivottavasti sait jotain inspiraatiota/motlvaatiota tästä. Kyllä se siitä, pystyt ihan mihin vain ite haluut! :)

    • Juhannus-14 99 kg

      Mulla on hyvä syy laihduttaa sen takia kun alkoi selkä ja lonkka prakaamaan näiden kilojen alla (127 kg ja nyt n.117 kg eli noin 10 kg laihtunut 3 /kk). Haluan kävellä vielä ilman rollaattoria 60 vuotiaanakin. Se antaa motivaatiota ainakin mulle.
      Kun on jonkin aikaa ilman sokeria ja pullahöttöä siihen tottuu ja ei edes tee mieli mikä on minusta aivan ihmeellistä kun olen aina ollut syöppö. En olisi sitä päivää uskonut näkeväni että en osta viineriä kauppareissulla.

    • näillä mennään

      Se motivoi parhaiten, kun huomaa että tuloksia alkaa hiljalleen näkyä!
      Lisäksi kannattaa tallentaa vaikkapa kännykkään kuvia siitä unelmakropasta jota tavoittelee ja vertaukseksi kuvan itsestäsi lihavimmillasi (näin karkeasti ilmaistuna). Sitten vertaat niitä ja mietit, kumman kehon haluaisit näkyvän peilistä!
      Etsi terveellisiä mutta herkullisia reseptejä, kevyitä ruokia joita on ihana syödä!
      Lue muiden onnistuneita laihdutuskokemuksia ja ennen&jälkeen-kuvia. Mieti sitä ihanaa hetkeä kun ne ihanat farkut mahtuvat taas jalkaasi ja voit lähteä huoletta vaikka rannalle bikineissä kevyin mielin ja kevyin kehoin! :D

      • näillä mennään

        Ja niitä kivoja urheilulajeja on mun mielestä tanssiminen, tennis ja sulkapallo kaverin kanssa, ylipäätään parhaan ystävän kanssa jutellessa vaikka parinkin tunnin kävelylenkki menee ihan huomaamatta. Vapaamuotoinen uinti, sukeltelu ja uimahypyt ovat hauskoja. Helppo ja halpa on hyppynaru! :)


    • motivaatio

      Kun laiskottaa ja tekee mieli karkkia sun muuta niin googlaan tai etin youtubesta "workout motivation". Sieltä löytyy motivaatiota :D

      • motivaatio

        Juon lisäksi kahvia tai sokeritonta energiajuomaa jos tarvitsen buustia treeniin! :) Voit kokeilla myös Vihreä Tee-kapseleita joissa on kofeiinia ja jotain piristävää (eivät vaan sopineet mulle, laittoivat massun sekaisin)


    • vinkkinä

      Jos olet kyllästynyt laihduttamiseen niin älä lopeta!!

    • se tepsii

      laita kuva itsestäsi jääkaapin oveen jos et ole painoosi tyytyväinen,ehkä se vähän hillitsee syömistäsi...ja laita aamusta jo pöydälle puolentoista litran vesipullo vedellä täytettynä tulee juotua vettä kun pullo pöydällä muistuttaa veden juonnista

    • Jokkuli

      Saa kutsua naiiviksi, mutta kun se päämäärä on kristallin kirkas, ei siihen tarvita mitään erillistä motivaatiota tai motivaattoria. Luota muutokseen, itseesi, onnistumiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      186
      6256
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      63
      4748
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      85
      4551
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      73
      4323
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      78
      2744
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2225
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      132
      1681
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1624
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      54
      1558
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      36
      1372
    Aihe