Miten varaudutte rengasrikkoihin? Montako varatuubia on mukana vai luotatteko pelkästään litkuihin? Jos tuubi on kiinni teipillä, voiko samaa teippiä käyttää uudestaan vai täytyisikö mukana kantaa sitten vielä varatuubin lisäksi varateippikin?
Kuulemma venymisen takia paineet pitäisi ottaa pois joka lenkin jälkeen. Kuinka tarkkaa tuo käytännössä on? Jos joka päivä käy lenkillä, tai vaikka käyttää tuubeja työmatkoillakin niin paineet pois aina työpäivän ajaksi?
Kuulemma venymisen takia paineet pitäisi ottaa pois joka lenkin jälkeen. Kuinka tarkkaa tuo käytännössä on? Jos joka päivä käy lenkillä, tai vaikka käyttää tuubeja työmatkoillakin niin paineet pois aina työpäivän ajaksi?
Vastaukset 23
Vanhimmat
"Miten varaudutte rengasrikkoihin"
Ajamalla pistosuojatuilla renkailla, kesällä 47/622 ja talvella 42/622 nastarenkaat. Ympäri vuoden pistosuojatut, niin ei tarvitse höpistä litkuista ja tuubeista.
Ei ole vielä tullut vastaan sellaista pistosuojattua rengasta, joka olisi kiva ajaa. Ne ovat painavia ja kovia. Suosittelen kokeilemaan hyvää maantiepyörää ja keveitä maantierenkaita, niin käytät pistosuojattuja renkaita sen jälkeen vain sepelikaudella.
En käytä litkuja. Yleensä minulla on mukana yksi varatuubi, harvoin kaksi ja puhelin. Jos tulee toinen rengasrikko, niin soitan vaimon suosiolla hakemaan.
Käytän vanneliimaa ja vanha liima ottaa aina sen verran kiinni, että uusi, kertaalleen jo kehällä käynyt tuubi pysyy paikallaan kotimatkan. Kotona liimaan renkaan sitten kunnolla. Eli minulla on yksi ylimääräinen kehä, jolle liimaan vararenkaat kertaalleen ennen käyttöä. Rikkinäisen kiekon sain ilmaiseksi paikallisesta pyörähuollosta.
Itse en ole aikaisemmin ottanut paineita pois, mutta rikoin yhden hyvän kiekkoparin viime kesänä. Oletin kiekkojen vain olleen liian kevyet minulle. Löysin vastaavan kehän eräästä tunnetusta maantiepyöräliikkeestä. Siellä myyjä sanoi, että kova paine riittää rikkomaan kaikkein ohuimmat ja keveimmät kehät. Joten korjauksen jälkeen otan kyllä renkaat tyhjiksi lenkkien välillä.
Renkaiden tyhjentäminen tarkoittaa käytännössä tarvetta ostaa tai askarrella varastoon teline pyörille. Ikean malli oli halpa ja hyvä, mutta sitä ei kaiketi enää saa?Jotain tuollaista olisi siis hankinnassa:
http://www.orsracksdirect.com/delta-botticelli-4-bike-storage-rack.html
Miten se kiekko voi kestää ajossa, jos ei samoilla paineilla kestä "levossa". Minä kun luulin, että se tuubien paineen pudotus on tarkoitettu säästämään niitä tuubeja turhalta venymiseltä ja rasitukselta.
Hyvä kysymys! Näin minulle kuitenkin kerrottiin luotettavana pitämäni liikkeen kohtuu kokenut myyjä. Täytynee selvitellä asiaa vielä lisää.
Kai siinä jotain perää on, jos luotettava myyjä niin väittää. Kerro ihmeessä jos saat lisätietoa. Näin maalais/kaupunkilaisjärjellä aateltuna, se tuubi painaisi kehää tasaisesti joka kohdasta "pienemmäksi". Aika kevyt rakenteinen pitää olla, jos siitä liikaa rasittuu. Miten sitten voisi kestää epätasaisella ajoa?
special bike pyörä suvala
Te maantiepyöräilijät taas fiktioitte kotisohvilla, kun taas me Hybrid pyöräilijät ajamme pyörillämme ympäri vuoden. Siis, HYBRIDILLÄ AJAMME YMPÄRI VUODEN.
Siinä mielessä oelt oikeassa, etti nykyaikaiseen maantiepyörään saa mahtumaan nastarenkaita, joten se on sulan maan pyörä. Moni maantiepyöräilijä vaihtaa lajia talveksi. Hiihto on hyvin suosittu talvilaji ja tukee hyvin pyöräilyä.
Jonkin verran kannattaa joka tapauksessa myös ajaa pyörällä. Sen takia aktiivipyöräilijällä on joko cyclocrossri, maastopyörä tai kuntopyörä.
http://wattbike.com/fi/
Pyöräily onnistuu myös vastuksella tai rullilla.
http://velosport.fi/verkkokauppa/ergovastus_flow_new-p-46991-32/
http://velosport.fi/verkkokauppa/tacx_galaxia_rullat-p-45822-32/
ärkeintä on joka tapauksessa, että liikkuu! Ei muuta kuin kilometrejä - vaikka sitten hybridillä.
Taas nähdään suomi24 -foorumi. Joku kysyy aiheesta, toinen vastaa päätään aukoen, mukamas vitsikkäästi -täysin aiheen ulkopuolelta-
Vähän tasokkaampi moderaattori olisi kyllä tervetullut.
Nyt kysytään näköjään tuubirenkaista. Itse siirryin tuubirenkaista ns. avorenkaisiin n. vuonna -95. Avorenkaat ovat yksi parhaista uudistuksista kilpapyöriin. Silloin tuubirengas-aikana pidin yhtä- tai pidemmillä lenkeillä kahta varatuubia mukana. Vararenkaana olivat silloiset venäläiset, jotka menivät kuluneina peineen pakettiin, hyviä. Pistosuojattuja tuubeja en muista käyttäneeni koskaan, mutta talvet ajoin karkeakuvioisilla cyclocross- kumeilla. (nimi unohtunut)
Tavallisista tuubeista en ottanut ikinä paineita lenkin jälkeen, mutta kilpakäyttöön tarkoitetuista keveistä ja hiton kalliista otin (ei niissä paineet kauaa olisi pysynytkään)
Venäläisissä silkkituubeissa ei paineet pysyneet kovinkaan hyvin, joten paineista ei tarvinnut huolehtia. Uskallan väittää, että 80-luvun venäläisissä ( Neuvostoliitto) tuubeissa oli kyyti peheämpää ja muutenkin parempaa kuin nyky huipputuubeissa ja keveys oli kohdillaan 150-160gr 23millisenä. Ongelma vain ole se, että kahdessa-kolmessa tuubista kymmenestä saattoi olla tekovikaa ja pukkasivat patin kulutuspintaa, eikä ajosta tullut mitään. Pehmeät silkit keräsivät irtokiviä kulutuspintaansa ja puhkesivat kostealla kelillä aika helposti.
Niitä neuvostoliittolaisia renkaita käytettiin hyvin paljon. Aina, kun niitä sai joltakin jobbarilta, ostin isomman erän. Säilytin niitä liimattomilla vanteilla, jossa ne venyivät tasaisesti, ja olivat sitten paikalleen liimattaessa pyöreitä ja helppoja asentaa vanteelle. Niissä oli niitä laatupoikkeamia; joskus saattoi jäädä venttiilitappi käteen tai venttiili ei toiminut lainkaan, mutta hinta/laatu-suhde oli kyllä erinomainen muihin verrattuna.
Vähän korjausta omiin teksteihin: Jotenkin tuli sellainen olo, että minulla olisi ollut pistosuojattu tuubirengas joskus. Siinä oli sisärenkaan ja päällirenkaan välissä irrallinen silikoonimuovista valmistettu vyö. Olisiko ollut merkiltään Wolber, kuten ne karkeat talvirenkaatkin.
Juuri kertoivat radiouutisissa, että talvipyöräily lisää suosiotaan. Mikä ettei, onhan nykyisin saatavissa aivan huippuluokan varusteita ja suurin osa syistä jotka estävät talvipyöräilyä ovat tekosyitä.
Nyt en ymmärrä? Puhut tuubirenkaasta ja kuitenkin erillisistä sisä ja ulkorenkaista. Siis avorenkaasta.
Jos sisä ja ulkorenkaan välissä on joku nauha, niin se on nimeltään pistosuojanauha. Noita voi ostaa esim. Intersportista ja antavat hyvän suojan puhkeamista vastaan. Silti itse ulkorengas ei ole välttämättä pistosuojattu rengas. Pistosuojatussa ulkorenkaassa itsessään on kiinteästi sisäänrakennettu kevlar tai vastaava pistosuojanauha. Kokemukseni mukaan tuollaisen pistosuojatun renkaan saa sepelissä kyllä puhkeamaan. Pistosuojanauha pistosuojatun ulkorenkaan kanssa taas on antanut 100% suojan puhkeamista vastaan. Ajotuntumassa en huomaa mitään eroa.
Kuten tiedät(?) on tuubirenkaassa sisärengas ja päällirengas. Päällirengas on ommeltu "helmastaan" kiinni ja ompeluksen päälle on liimattu vannenauha. Näitä voi joutessaan myös paikata; ratkotaan reiän kohdalta tarpeeksi saumaa auki, otetaan kumi esiin ja paikataan. Sen jälkeen ommellaan ompeleet takaisin, liimataan nauha ja se on valmis käyttöön. Edellisissä jutuissa mainitut venäläiset renkaat poikkeavat tästä rakenteesta; niissä päällysrenkaan sivut on tehty niin, ettei niissä ole sitä ommelta.
..tämä keskusteluketju on käsitellyt tuubirenkaita. Ei sekoiteta tähän ns. avorenkaita.
yoshemite26atb ja nylon renkaat uusilla vanteilla.
kaikki uusittu sais paitsi keskiö sekin ehkä?
En kyllä tuupeihin aio palata - yli 20 vuoden takaisten kokemusten pohjalta.
osta kunnon kiekot ja niihin tuubit,niin paistaa se risukasaankin joskus.
Kun ostaa kympin tuubeja, tietää ostavansa kympin tuubeja. Ne eivät kestä yhtä paljoa kuin kalliimmat. Ero on itse asiassa aika iso!
Mitä työ jotai tuupeja, joihin pitää turhaan satsata ylimäärästä, jotta saa ees jonkunnäköstä.