Löytyykö 50 v miehelle töitä mistä?

Vaikka minne!

Voisin pakata kimpsut ja kampsut. Mitä töitä minulle löytyisi ja minne pääsee helpoiten ilman koulutusta ja sanottavaa ammattitaitoa?

4

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 51 v ja turhautunut

      Toivottavasti löydät töitä.

      Minusta tuntuu siltä, että täältä on pakko lähteä muihin maihin työnhakuun.
      51 v nuorena miehenä en tunnu saavan Suomesta töitä, vaikka olen juuri päivittänyt insinööritutkinnon ja kohta saan maisteri -tason tutkinnon. Taustallani on reilusti vaativaa työkokemusta sekä yrittäjyyttä.

      Ei siinä mitään, hyvähän täältä on häipyä ammattitaidon ja hyvän koulutuksen kanssa, kun on lapset jo kasvatettu, velat maksettu sekä harjoiteltu tarpeeksi perhe-elämää.

      Säälittävää vaan tämä Suomen ikäsyrjintä työmarkkinoilla, mihin on tullut törmättyä vuoden työnhakuyritysten aikana. Härsiä hallituksen tukemaa toimintaa!

      Ei hyvää seuraa, kun kokeneet konkarit kaikkoaa yrityksistä ja pelijonnet tunkee aloille.

      Riitti kiitti ja kohti todella Uutta Vuotta 2014!

      • gttgtgtg

        "Ei hyvää seuraa, kun kokeneet konkarit kaikkoaa yrityksistä ja pelijonnet tunkee aloille"

        Ei ne sun pelkäämät "pelijonnet" tunge mihinkään. Ei nekään työllisty jos niillä ei ole koulutusta ja/tai työkokemusta alalta ja vaikka olisi molempia niin nykypäivän Suomessa se ei sitä, että henkilö työllistyy varmasti. Täällä on massatyöttömyys ja työpaikkoja on todella vähän. Tälläkin hetkellä mol.fi-sivustolla näyttäisi olevan vain 8515 ilmoitusta.


    • kahlannut

      Mee Norjaan ja edellyttää, etä menet sinne, etkä vain lähetä sähköpostia.
      Toivottavasti osaat jotakin pohjoismaisista kielistä ei suomi, alkuunsa kannataa kuitenkin etsiä notja työvoimatoimiston sivut googlelta ja katsella siellä vähän osviittaa, eikun menoksi.

    • sottapytty!!!!

      Siivoojan töitä on aina, mutta kun mies kyseessä, mahtaako tulla puhdasta????

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3899
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3505
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3338
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1608
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1516
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1114
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1026
    Aihe