Taidan viettää vuoden vaihteen yksin kotosalla, kokkailla jotain hyvää safkaa ja lueskella kirjaa tai katsoa muutaman leffan. On taas tullut kutsuja neljään eri juhlapaikkaan, mutta kuvio on kaikissa sama. Paikalla pariskuntia ja minä. Illan viettohan menee samalla kuviolla aina, on ihan mukavaa siinä tuttujen kanssa jutellessa, mutta kun keskiyö koittaa niin kaikki toivottelevat vuoden vaihteet kumppanilleen ja itse saa potkia kiviä ja katsella taivaalle aivan yksinään.
Näitä pariskunta juhlia on muutenkin lähes joka viikonloppu. Kaverin vaimokin otti nokkiinsa kun en ole nyt pariin viimeisimpiin juhliin mennyt. Se vaan on tylsää aina vastailla siihen et miksi et taaskaan tuonut ketään naista näihin juhliin. Aivan kun se olisi oma valinta, ettei heihin missään törmää - varsinkaan kun lähes joka viikonloppu pitäisi olla pönöttämässä näissä illanvietoissa, joissa ei ole itseni lisäksi kuin pariskuntia.
Näitä pariskunta juhlia on muutenkin lähes joka viikonloppu. Kaverin vaimokin otti nokkiinsa kun en ole nyt pariin viimeisimpiin juhliin mennyt. Se vaan on tylsää aina vastailla siihen et miksi et taaskaan tuonut ketään naista näihin juhliin. Aivan kun se olisi oma valinta, ettei heihin missään törmää - varsinkaan kun lähes joka viikonloppu pitäisi olla pönöttämässä näissä illanvietoissa, joissa ei ole itseni lisäksi kuin pariskuntia.
Vastaukset 15
Vanhimmat
No ei me kuules niistä välitetä, nautitaan omasta vapaudesta ja siitä ettei tartte alkaa riitelemään toisen osapuolen kanssa aina jostain :) Katellaan raketteja ja mennään kumpikin kotiimme kokkaamaan jotain ittelle :) ja kyllä sinä ja minä vielä jonkun ystävän löydämme :)......sitten kun on sen aika.
No vastaa suoraan niille, että et jaksa itseksesi tulla, kun kaikilla mulla on heila.
Miten on mahdollista olla niin sosiaalinen ja suosittu mies, että saa neljään eri paikkaan kutsun uudenvuodenjuhliin, mutta samalla töppäillä naisten kanssa niin että on ATM?
Helposti. Ei se ole sama asia olla sosiaalinen ja naisten keskuudessa suosittu. On minulla ystävinä useampiakin naisia, varattuja kuitenkin. Sosiaalinen ja pidetty ihmisten keskuudessa voi olla helpostikkin ilman, että kukaan nainen kiinnostuu sen syvemmästä.
Parisuhteen muodostamisen kannalta tärkeimmät vuodet eli 20-26 olin reilusti ylipainoinen ja huonoitsetuntoinen. Nyt olen viime vuosina laihtunut, valmistunut ja saanut hieman menestystä työelämässä, joten itsetuntoni on kasvanut. Mutta ei sillä ole mitään merkitystä siihen, miten naiset kiinnostuvat kun tärkeimmät taidot ja seurusteluhistoria puuttuu. Voi olla vaikka kuinka sosiaalinen ja mukava ystäväpiirissä, kun vapaisiin naisiin ei törmää missään. Ja jos törmää, niin heille ei ole olemassa.
Itselle tulee mieleen heti eräs tuttu, jolla kavereita piisaa niin suomessa kuin ulkomailla, on sosiaalisesti taitava ja terävä sekä sanavalmis, mutta sitä naista ei vain ole löytänyt. Ei se sosiaalisuus ja vetovoima naisten keskuudessa vain aina mene yksi yhteen.
Kyseinen henkilö toimii itselleni lohduttavana muistutuksena siitä, että vaikka sitä olisikin sosiaalisesti taitava, ei se ole mikään tae onneen. Itsehän nimittäin olen sosiaalisesti melkoinen tumpelo ja myös epäsuosittu.
Itse olen sosiaalinen ja, minulla on paljon ystäviä. Naisten kanssa päädyn kuitenkin aina vain kaveriksi, sillä " Olet tosi mukava mies ja haluan olla ystäväsi, mutta meillä ei ole kemiaa, jota vaadittaisiin suhteeseen"
Tuo on muuten täydellinen kiteytys illanvietosta, jossa on aina pelkkiä pariskuntia ja korkeintaan jo ennestään tuttuja sinkkunaisia joista ei ole kiinnostunut:
"Se vaan on tylsää aina vastailla siihen et miksi et taaskaan tuonut ketään naista näihin juhliin. Aivan kun se olisi oma valinta, ettei heihin missään törmää - varsinkaan kun lähes joka viikonloppu pitäisi olla pönöttämässä näissä illanvietoissa, joissa ei ole itseni lisäksi kuin pariskuntia."
Ei mua vaan kukaan kutsu ikinä mihinkään.
Minä kutsun sinut luokseni viettämään...vaihdevuosia....eikun vuodenvaihdetta..
Kyllä sitä mies masentuu kun ei saa pil.lua ja sitten kaverit nai kuin viimeistä päivää. Parempi sun mennä vaikka baariin uutena vuotena koska siloin on ainakin pienet mahikset saada tutustua naisiin. Itse aion mennä ainakin ja yrittää vonkata naista.
En vain viihdy baarissa hirvittävän hyvin. Ja toinen huonopuoli on baareissa se, että niissä ei ole juuri ketään ennen puoltayötä. Minä veinaan aina nukahtaa pystyyn puolen yön jälkeen, ja jos valvon kolmeen tai neljään yhtenä yönä niin unirytmini on vähintään viikon sekaisin. Silloin jää urheilut urheilematta ja päivät olen tappoväsynyt.
Kutsuja tullut juhliin, joissa minun lisäksi olisi vain pariskuntia. Toki kiva, että kutsuvat, mutta jotenkin ulkopuoliseksi itseni näissä pariskuntien pilppaloissa ainoana sinkkuna tuntisin.
Todella harvinaista.
Yleensä siinä käy niin, että kun kaikki kaverit pariutuvat, niin sinkkua ei enää mukaan kutsuta, vaan pariutuneet kaverit viettävät aikaa vain keskenään. Yleensä se vielä menee niin, että pariutuneiden kavereiden kumppani kieltää kutsumasta sitä sinkkukaveria illanviettoihin, koska hän ei muka enää "kuulu porukkaan".
Sitten kun erotaan, niin ollaan taas soittelemassa sinkkukaverille ja oletetaan että voidaan jatkaa siitä mihin jäätiin ennen kaverin hylkäämistä.
Ei kai sinun kaikkiin niihin juhliin ole pakko mennä? Älä kuitenkaan katkaise välejä niihin kavereihisi, koska on oikeasti tosi harvinaista että porukan ainutta sinkkua kutsutaan säännöllisesti mukaan tapahtumiin.
Sama tilanne täälläkin, että yksin taitaa vuosi vaihtua. Tuli tosin yksi kutsu juhlistamaan vuoden vaihtumista, mutta sekin oli vaan semmoinen "Jos ollaan kotona, niin tervetuloa..". Eli ei kovin houkuttelevaa, kun eivät itsekään tiedä missä ovat.
Jos ei muuta tule mieleen, niin taidan olla sitten kotona. Voisi tosiaan kokata jotain perinteistä uudenvuoden mättöä ja ottaa tujaukset vuoden vaihteen kunniaksi. Sitten jos kiinnostaa, niin voisi käydä katsomassa kaupungin ilotulituksen.
Kyllä nuoren miehen kannattaa vaikkapa Tallinan suuntaan mennä Risteilylle uutena vuotena jos kotiseudulla ei flaksaa (mikä ei todellakaan ole ihme), tarkoitan että laivalla voi sekin ihme tapahtua että jopa seksikäs nainen tekee aloitteen ja mitä siitä jos vähän seteliä vilauttaa kipinän lisäämiSEKSI.
Kyllä tässä pitää tuoda esiin sekin pointti että hyvinkin suulaat miehet eivät välttämättä osaa olla supliikkeja naiselle sopivalla romanttisella tavalla siis miten sänkyyn asti pääsee ja tälläisiä aurvaara-sarasvoita ei tosiaan joka peruseuronjarmosta edes koskaan kehity.