Onko pakko mennä johonkin kursseille?

Ite oon 31 vuotias mies ja en ole ikinä ollut työelämässä, eikä ole koulutustakaan. Olen nyt kuitenkin työttömänä työnhakijana 15.04 saakka. Tarjoaakohan ne mullekin jotain pilipalikurssia ja jos kieltäydyn, joudunko karenssiin? Onk muita joilla ois kokemusta samankaltasesta tilanteesta?
6148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä kursseille on jossainvälissä aina mentävä, ne tosiaan kestää 2vrk tai sitten viikon. on toki pitempiäkin kursseja, jopa 6kk kestäviä. Jos niistä kietäydyt niin karenssia pukkaa ja joudut sossun luukulle ja sieltä on vaikia pois päästä takaisin kelan piiriin. Miten sulla ei oo tuohon ikään yhtään työkekemusta tai koulutusta? Mitä oot puuhaillut, vankilassoko?

Äänestä

Kursseilla olemisesta saa paremmin tukia kuin pienipalkkaisesta työstä, joten jos matka ei ole ongelma niin mikset menisi.

Äänestä

Kannattaa valita sellainen kurssi, johon ei kuulu työharjoittelua, niin ne ovat parhailta.

Siellä voi ottaa rennosti. Itse sain venytettyä ansiöpäivät lähes 10 vuotisiksi,kun ennen nuo kurssit eivät kuluttaneet ansiopäiviä.

Äänestä

Voiko 31-vuotias mies, joka ei ole moskaan ollut työelämässä olla muukuin lakerikenkä?

Vai välttyvätkö lakerikengät noilta työkkarin tarjouksilta?

Äänestä

Jonnekin työnhaku- tai vastaavalle pilipalikursille todennäköisesti joudut jossain vaiheessa, mutta voin vähän lohduttaa: 31-vuotias ilman työkokemusta ja koulutusta ei kyllä "joudu" vahingossakaan oikeisiin töihin, joten siinä suhteessa voit olla huoletta.

Äänestä

Tilanteessasi on kyllä olemassa sellainen pikku vaara, että kun sinulla ei ole mitään koulutusta, niin työkkäri alkaa painostamaan sinua ammatin hankkimiseen. Se onkin sitten jo parin-kolmen vuoden urakka lähteä suorittamaan jotain ammatillista perustutkintoa vaikkapa ammatilliseen aikuskoulutuskeskukseen. Ja jos sinulla ei ole aavistustakaan, mikä se tuleva ammattisi voisi olla, niin todennäköisesti saat juosta urakalla työkokeiluissa. Ja jos näistä kieltäydyt, niin kyllä siitä karenssia pukkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maroolofi kirjoitti:

Ite oon 31 vuotias mies ja en ole ikinä ollut työelämässä, eikä ole koulutustakaan. Olen nyt kuitenkin työttömänä työnhakijana 15.04 saakka. Tarjoaakohan ne mullekin jotain pilipalikurssia ja jos kieltäydyn, joudunko karenssiin? Onk muita joilla ois kokemusta samankaltasesta tilanteesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu