Kävin autokaupoilla.Uuteen autoon saa lainaa 60 kuukaudeksi, käytettyyn 36 kuukaudeksi. Päädyin siis uuteen koska kuukausierä on samansuuruinen. Johonkin se raha kuitenkin menisi.
Uusi vai käytetty - samanhintaisia?
automiehen logiikkaa
3119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olisit ostanut hesasta halvan käytetyn.
Näinhän se on.
Uudessa on ainakin alkuun vähemmän murheita.
Koska en itse osaa korjata, eikä minulla ole tarvittavaa
osaamista saati paikkaa missä missä työt voisin tehdä,
olen päättänyt maksaa siitä, että voin vaihtaa autoa
2-3 vuoden väliein jopa niin, etten edes tarvitse katsastuksessa käydä.
Joku sanoo nyt, että MIKSI?
Autoilun on oltava huoletonta ilman jatkuvaa huolta siitä, milloin mikäkin paikka
leviää.
Elämässä ei kannata stressata. Varsinkaan autoista tai niihin liittyvistä asioista. Joku välttää stressiä käyttämällä autoiluun poskettomia rahasummia, toinen taas autoilemalla kustannustehokkaasti.
Halpa auto ei muuten tarkoita sitä että pitäisi olla huolissaan milloin minkäkin paikan leviämisestä. Minulla ei koskaan ole ollut edes ostohetkellä yli 10 k€ / 4kk nettopalkkaa kalliimpia autoja. Eikä niissä siltikään ole ollut isoja murheita, tielle jättämisiä tai hylkäyksiä katsastuksessa vaikka ne autoa vaihtaessa olisivat olleet 12 vuotta vanhoja "tonnin pelejä".