Varokaa 300€ ansaa!

http://www.hs.fi/politiikka/Pienipalkkaisille erävoitto kiistassa työttömyystuesta/a1388634298684

Nykyisen ohjeistuksen mukaan jos tienaa 299€ niin sitä ei huomioida työttömyysturvassa, mutta jos tienaa 301€ niin se otetaan kokonaisuudessaan huomioon ja tukia vähennetään 150€.

Lainaus uutisesta:
"uudessa ohjeessa suojaosan ylittävät tulot otetaan huomioon kokonaisuudessaan eikä vain 300 euron ylittävästä osasta. Jos tulot ylittävät 300 euroa, tuloista puolet vähennetään päivärahasta.

Tämä on huono ohje, koska se asettaa aivan erilaiseen asemaan sen joka ansaitsee 299 euroa ja sen joka ansaitsee 301 euroa. Jälkimmäinen menettää käytännössä 150 euroa."

Eli jälleen byrokratian kiemurat tekevät asioista mahdollisimman vaikeita... tiedä sitten mitä lainsäätäjät oikein ovat poltelleet tätäkin ohjeistusta laatiessaan...
231086
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Tuo on tyypillistä viranomaisille, että kun jokin uusi laki tulee voimaan, niin lähes kaikki viraston virkamiehet yksissä tuumin ryhtyvät miettimään, uuden lain heikkouksia ja lain alasampumista omine nokkeline huomioineen. Näin se on aina ollut.

Äänestä

Sääliksi käy niitä onnettomia jotka "erehtyvät" saamaan palkkaa yli 300€, siinä menee helposti myös asumistuki uudelleenkäsiteltäväksi ja toimeentulotukiluukulla käteen jäävät nettotulos pudotetaan tt-perusosan tasolle (ellei palkkasumma sitten ylitä menetettyä asumistukea ja tt-tukea).

Palkan saaminen 300-600 välillä on siis haitallista, palkkaa kannattaa saada

Äänestä
  • Paitsi, että joutuu jännittämään minkälaisen päätöksen ne siellä sossussa tekee ja milloin on rahat tilillä. Vaikka tt-päätös on tehtävä 7 arkityöpäivän kuluessa, käytäntö voi olla ihan toinen ja käytössä viidakon lait. Voi olla että rahat myöhästyy monen monta päivää eikä pysty maksamaan vuokraakaan. Lisäksi joutuu jännittämään mitä he nyt ovat keksimällä keksineet millä voisi pudottaa tt-tukea tai jopa hylätä koko hakemuksen.

    Äänestä

  • "asumistuki uudelleenkäsiteltäväksi ja toimeentulotukiluukulla käteen jäävät nettotulos pudotetaan tt-perusosan tasolle"
    On pariskuntia joissa toinen töissä, jää saamatta asumistuet ja toimeentulotuet heillä kuitenkin. Tällöin kannattaa lähteä kolmellasadalla töihin jos niitä on jossain.
    Osalla tietenkin on toinenkin asunto juuri siksi, vuokraavat sitten halvalla pois, ovat jotkut ihan eronkin tehneet tukien vuoksi.

    Äänestä

  • 1+2+3 kirjoitti:

    Paitsi, että joutuu jännittämään minkälaisen päätöksen ne siellä sossussa tekee ja milloin on rahat tilillä. Vaikka tt-päätös on tehtävä 7 arkityöpäivän kuluessa, käytäntö voi olla ihan toinen ja käytössä viidakon lait. Voi olla että rahat myöhästyy monen monta päivää eikä pysty maksamaan vuokraakaan. Lisäksi joutuu jännittämään mitä he nyt ovat keksimällä keksineet millä voisi pudottaa tt-tukea tai jopa hylätä koko hakemuksen.

    Onpa outoja nämä sosiaalitomistossa käyvien ongelmat joista jatkuvasti saa lukea näillä palstoilla.
    Itse säästän aina osan rahoista kun olen töissä.Työmarkkinatuen korotus myös alkoi tuottamaan säästöjä tililleni koska olin tottunut elämään pienemmällä rahalla.
    Vuokra-asuntoni on yksi halvimpia mitä löytyi mutta kuitenkin nykyaikainen.
    Elämä taitaa olla paljon huolettomampaa kun on vähän aina säästössä niin ei tarvi repiä ressiä sosiaalitomiston kanssa.

    Äänestä

kun tekee ansiosidonnaisella 299e/kk nii ei tartte mitää sossukäsittelyjä pelätä... eihän siellä sossussa asioida.

Äänestä
  • Mutta miten helppoa eli vaikeaa on sopia työnantaja(i)n kanssa siitä, että palkkaa tulee joka kuukausi juuri tuo euroa nafti kolmesatanen?
    Entäpä miten toimia silloin, kun joinakin kuukausina tienestin arvoinen työ lihottaa tilipussia jopa 600 eurolla mutta seuraava kuukausi kuluu (lähes) ansiotulottomana?

    Äänestä

  • Helpompaa tehdä pimeenä töitä, säästyy työn teettäjä ja tekijä kaikilta ruljansseilta. Kun niitä alkaa kaikkia pikku keikkoja erittelemään, niin käteen ei jää kuin luu.

    Äänestä

"Mutta miten helppoa eli vaikeaa on sopia työnantaja(i)n kanssa siitä, että palkkaa tulee joka kuukausi juuri tuo euroa nafti kolmesatanen?"
Periaatteessa on työnantajankin etu sopia noin. Sopii vaan että palkka on joka kuukausi 299€ ja tilit tasataan vaikka kerran vuodessa lomarahojen maksun yhteydessä. Kyllähän se saattaa virkamiehiä harmittaa moinen mutta mitään eivät sille mahda.

Äänestä
  • Ihan helppoa varmasti on kunhan uusi laki tulee tunnetuksi tai selittää itse asian.

    Pikkasen hankalampaa voi olla niitä töitä löytää joihin tarvitaan vain kolmensadan edestä tekijää, mutta ehkä joku pikkukauppias vaikka ottaa sunnuntaimyyjän jos ahkeraan kyselee, päästen itse pois. Kioskit yms. voisi olla otollisia paikkoja kysellä.
    Siivoustöistä jos kokemusta on niin niitäkin voisi löytyä. Eivät sellaisia ota niihinkään joilla ei kokemusta/koulutusta ole.

    Äänestä

Miksi puhutaan 300 eurosta? Eikö siitä 300e mene vielä verot? Eli käytännössä summa on varmaan 200e. Sitten jos työtön erehtyy tekemään töitä tuolla "kannustinrahalla", niin asumistuet ja toimeentulotuki tippuu/pienenee. Tilanne on plusminus nolla. Mutta seuraava askel on varmaan se, että kaikki pakotetaan ottamaan tuo 300e työ vastaan eikä toimeentulotukea anneta.

Äänestä
  • Jos se kuukausipalkka on 300, niin siitä menee veroa alle 10 %. Taitaa olla jopa niin, ettei mene veroa ollenkaan.

    Äänestä

Ytk-kassan ohjeista kopioiden. Koskee soviteltua päivärahaa ja juuri tuota 300€ :n rajaa palkkatuloissa.
Sovitellun päivärahan suuruus määräytyy täyden ansiopäi- värahan pohjalta. 1.1.2014 alkaen päivärahan sovittelussa ote- taan käyttöön 300/279 euron suojaosa. Suojaosasta johtuen tulot vaikuttavat ansiopäivärahasi määrää vähentävästi vas- ta suojaosan ylittyessä. Sovitellun päivärahan määrä laske- taan siten, että puolet (50 prosenttia) sovittelujakson aikana
ansaitsemastasi suojaosan ylittävästä tulosta vähennetään täy- simääräisestä päivärahasta.
• Suojaosa on 300 euroa sovittelujakson ollessa kuukauden
pituinen tai käytettäessä laskennallista työtuloa erityisellä
sovittelujaksolla.
• Suojaosan suurus on 279 euroa sovittelujakson ollessa
neljän kalenteriviikon pituinen.

Eli suojaosan ylittävältä osalta vähennetään 50% palkasta. Ihan kiitollisena otan tuon 150€ (-vero 24€) lisää. Itse kun olen ansiosidonnaisella en tukia saa.

Äänestä

Saako tästä joku selvää? Minä en ainakaan tajua mitä tuo 300€ käytännössä tarkoittaa? Luulenpa että tästä tulee vielä vaikeuksia ja osaako työpaikkakassatkaan tai kela tai sosku tai työvoimatoimisto soveltaa lakia? Ja miten kaikki paikat ruuhkautuu?
Ilmaiseen työhön ei ainakaan voida pakottaa, koska se on aina joltain toiselta pois.
Rauman sosiaalijohtaja esitti taannoin ministerille, että työttömät mentävä pakolla hoitamaan vanhuksia, tai kaupan kassalle pakkaamaan asiakkaiden ruokia kasseihin. Mihin tämä naurettava lakiesitys unohdettiin?
Itse teen satunnaisesti jotain työkeikkaa. Olen huomannut että työnantajat ovat alkaneet kiristää työoloja. Lakisääteisiä taukoja ei saisi pitää, palkkapäviää on siirretty myöhemmäksi, työntekijää pidetään vaan kiireisin aika ja työtunnit kirjataan 5 minuutin tarkkuudella. Työaika voi alkaa esim. 6.45 ja silloin on oltava työtä suorittamassa työvaatteet päällä...Työtarjoukset loppuu kun reilusti puhut pomon kanssa työehtosopimuksista.

Äänestä

Juuri tuon takia minä teen pientä keikkaa ihan ilman verokorttia.

Äänestä

Eikä.
Jos tienaa 301e, otetaan 1e huomioon ja vähennetään 50c kuukauden päivärahasta.
Jos pv-rahajakso on 4 viikkoa on tämä raja 279e, jolloin 12e vaikuttaa vähentävästi 6e:n verran.

Äänestä
  • Onko nuo summat bruttoja vai nettoja?

    Äänestä

Bruttoja

Äänestä
  • Silloin kannattaa hakea oikenlainen verokortti ettei mene liikaa ennakonpidätystä.

    Äänestä

"Jos se kuukausipalkka on 300, niin siitä menee veroa alle 10 %. Taitaa olla jopa niin, ettei mene veroa ollenkaan. "

Verokorttilaskurin mukaan tuosta 300 eurosta menisi yhteensä 14+6=20% veroa.
No laskekaa itte.

http://prosentti.vero.fi/VPL2014/Sivut/Henkilotiedot.aspx

Äänestä

Olen jo yli 8 vuotta onnistunut välttelemään töihinjoutumista. Nyt olen tilanteessa, että ikää on paljon, eikä työkokemusta juuri minkään vertaa, joten en kelpaa edes palkattomaan työharjoitteluun. Ei siis pelkoa tuloloukuista. Tuet juoksee, minä en.

Äänestä

" tiedä sitten mitä lainsäätäjät oikein ovat poltelleet tätäkin ohjeistusta laatiessaan... "

Khattia nyt ainakin vihdreiden ministerit pureskelevat. Vain eduskunnan tupakkahuoneessa saa poltella pilveä.

Äänestä

Verokorttilaskurin mukaan pikainen laskutoimitus.
Työssä käyvän puolison kanssa asuva työmarkkinatuen saaja
+ jos tekee tuon 300e/kk.

20 päivän mukaan:

640 e brutto työmarkkinatuki (531e netto 17% veroilla)
280 e bruttopalkka (215e netto 17+6=23%)

Vain työmarkkinatuella olevana veroprosentti oli mulla 17%

Vain 300e/kk ja ilman etuuksia antoi lukemaksi 5+6%

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


5+9 kirjoitti:

http://www.hs.fi/politiikka/Pienipalkkaisille erävoitto kiistassa työttömyystuesta/a1388634298684

Nykyisen ohjeistuksen mukaan jos tienaa 299€ niin sitä ei huomioida työttömyysturvassa, mutta jos tienaa 301€ niin se otetaan kokonaisuudessaan huomioon ja tukia vähennetään 150€.

Lainaus uutisesta:
"uudessa ohjeessa suojaosan ylittävät tulot otetaan huomioon kokonaisuudessaan eikä vain 300 euron ylittävästä osasta. Jos tulot ylittävät 300 euroa, tuloista puolet vähennetään päivärahasta.

Tämä on huono ohje, koska se asettaa aivan erilaiseen asemaan sen joka ansaitsee 299 euroa ja sen joka ansaitsee 301 euroa. Jälkimmäinen menettää käytännössä 150 euroa."

Eli jälleen byrokratian kiemurat tekevät asioista mahdollisimman vaikeita... tiedä sitten mitä lainsäätäjät oikein ovat poltelleet tätäkin ohjeistusta laatiessaan...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu