miehen sisko ja sen mies..

dngewg

Eli olen seurustellut 3 vuotta mieheni kanssa. Tulen muuten hyvin toimeen hänen perheensä kanssa PAITSI hänen 15v. vanhempi siskonsa ja hänen miehensä eivät pidä minusta sitten yhtään...Kun valmistuin niin eiköhän töksäytetty että onnee vaan työttömäksi valmistumisesta! Ja muutenkin ei niinku voida tervehtiä kun tulevat kaupungilla vastaan. Jos olemme samoissa juhlissa niin eiköhän pistetä pilkkaa/mulkoillaan. Ennemmän mua harmittaa se että mieheni ei tehe mitään lopettaakseen tuollaista. Olen viimeiset puoli vuotta ollu todella masentuneena heidän/mieheni vuoksi. En vain ymmärrä mikävoi pistää noin vihaksi. Tiedän että heillä on todella pahoja rahallisia ongelmia. He ovat myös kavaltaneet myös rahaa mieheni vanhemmilta. Mutta eiväthän vanhemmat halua pilata oman tyttärensä elämää. Kaikkein huvittavinta kuitenkin on se että rahaa näyttää aina riittävän koiriin,kelkkoihin yms. ja koiriahan heillä on vain 12 kpl :)


äääk miten mie teen tuollaisten kanssa! väkisinkin joutuu näkemään enkä haluaisi jättää miestäni vaikka nössö onkin vaikkei puollusta minua.. sitähän ne varmasti myös toivookin et me erottais? neuvoja? :/

5

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dngewg

      p.s olen muuten heidän lapsensa kanssa paljon tekemisissä koska hän tykkää meidän seurassa.. olen huomannut että he haukkuvat 10 vuotiasta tytärtäänkin läskiperseeksi yms. mua niin pistää säälittään miten jotku voi olla nuin ilkeitä pikkutytölle :s eivät koskaan ole kiittäneet vaikka ovat lainanneet meidän autoa ja käyttäneet kaiken bensan. ( eivät koskaan edes tankanneet autoa) Eli en siis ole ainoa joka joutuu kestään heitä. ei pikkutytön tarvitse tuollaista kestää :(

    • Oma käytös ensin

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu, että nuorempi tervehtii ensin vanhempaa. Joten jos sinua ei tervehditä, vika voi olla itsessäsi. Lue käytöksen kultainen kirja, ja käyttäydy aina itse sen mukaan, arjessa ja juhlassa, niin eiköhän välit muutu paremmiksi. Oma käytös ensin kuntoon, sitten voi arvostella muita.

    • dngewg

      no sehän se tässä onkin että minä tervehdin ja he eivät? ja kuuluuko hyviin tapoihin onnitella '' onnea vain työttömäksi valmistumisesta''

      kuluuko tuo sinusta hyviin käytöstapoihin? ;)

    • kdjnbbb

      Älä vaan välitä. Jätä tuollaiset ihmiset omaan arvoonsa ja keskity omaan elämääsi. Tänne joukkoon kun mahtuu kaikenlaisia kummallisia jotka purkavat pahaa oloaan myös ympäristöönsä.

    • cho-

      Neuvoa on kyllä vaikea antaa, muutakuin koittaa jättää omaan arvoonsa tuommoiset. Parjaamaan heitä ei tietenkään kannata ruveta (vaikka mieli tekisi), provosoituvat vielä enemmän. Pikkutytön puolesta kyllä myös vähän harmittaa, se kun ei niitä karkuun pääse kuin vasta 8 vuoden päästä (säkällä 6 vuoden jos muuttaa opiskelemaan muuaalle).

      Miehellesi voisit yrittää sanoa jotenkin seuraavasti: Ymmärrät kyllä että hänen siskonsa on varmasti hänelle tärkeä, kuten muukin perhe. Mutta etkö näe kuinka huonosti he (sisko mies) sinua kohtelevat? Ja että tuntuu todella pahalle kun oma mies tuntuu viis veisaavan siitä.
      Jos tuo ei keskustelua herätä, niin jo on ihme. Mutta muista yrittää olla syyllistämättä miestäsi, hänkin kuitenkin on kahden tulen välissä ja yrittää varmaankin jollain tapaa olla lojaali molemmille (sinulle - siskolleen).

      Toivottavasti asia ratkeaa! Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      963
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      841
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe