Hei! kysyisin vaan että riittääkö 5 kertaa viikossa 30 min lenkki ja pari kertaa salilla käynti siihen että laihtuisi 7 kg? :)
Vastatkaa kiitos!
muuuuuuu
1380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei riitä
Kyllä se riittää
Ehkä se ei sittenkään riitä
Kuunteleksä humppaa?
Riippuu ihan siitä millainen sinun ruokavalio on.
Pidennä lenkki tuntiin niin riittää.
Riippuu mitä syöt ja mitä teet lenkkeillessä ja salilla. Jos syöt huonosti, luet salilla lehtiä ja treenisi on niin kevyttä ettei tule edes hiki ja lenkkeilysi on kevyttä kävelyä, laihdut 7 kiloa vasta kunnes maadut arkussa.
Jos treenaat oikeasti kovaa ja lenkkeilet niin että hiki tulee ja hengästyt sekä syöt oikein, ihan varmasti laihdut.
www.rantakunto.com - sieltä ohjeita.
Jos painat 150 kg niin riittää, parissa kk:ssa pitäisi lähteä. Jos 60 kg niin sekin riittää, mutta aikaa menee paljon paljon kauemmin, vuosi?
Kaikki lähtee terveellisestä ja riittävästä ravinnosta. Liikunnalla tuskin laihdut, mutta se on muuten aikaslailla välttämätön laihduttajalle. Liikkumisella säilytät lihaksiasi.
Laske itse. Jos yksi kilo läskiä vastaa 7000-9000 kcal, saat kävellä 30 tuntia sulattaaksesi kilon läskiä. Siis jos kävelet suht. reippasti ja kulutat 300 kcal tunnissa.
Minun mielestä kuulostaa hyvältä. Salilla kannattaa käyttää isommanpuoleisia painoja ja tehdä liikkeet niin, että olet todella hiestä märkä lähtiessäsi pois :)
Suuri tekijä laihtumisessa on ruoka. Niitä "Jutta" vinkkejä kannattaa suosia. Itse olen käyttänyt Konjak tabuja hillitseen syömistä. Ne kyllä pitää nälkää pois hyvin.
http://www.hyvaolo.com/2013/04/mita-on-konjak-laihdutusvalmiste.html
Painan 65 kg ja ajattelin lenkillä juostakkin ja salilla nostella kunnolla painoja :)
Ei riitä voin kertoo. Ei varsinkaan jos kävelee sen 30 minsaa. Itse käyn salilla 5-6 kertaa viikossa ja olen salilla n 2 tuntia kerralla ja laihtuminen on tuskaisen hidasta. Poljen kuntopyörää 30 minsaa niin että hiki valuu kunnolla ja sitten kävelen tai juoksen yleensä 20-25 minsaa ja sitten nostan painoja.
Salille poljen filalrilla 5 kilsaa suunta ja tuntuu vaan et en laihdu millään- Syön vihanneksia, kanaa ja aika terveellisesti ja vettäkin juon varmaan sen 2 litraa päivässä. Itse tarviis just sen 7 kg laihtuu. Ei täs oikeen tiedä mitä tekis kun hikoilen aina niin per.keleesti mut ei vaan laihdu
*Et ole edesa lihava joten tuon painoisen on vaikeempi pudottaa painoa kun vaikka 85 kiloisen. Eli sun pitää treenata kovempaa ja ruokavalioon pitää kiinnittää huomio. Vähän hiilareita ja paljon proteiinia ja vettä pitää juoda enen treeniä kans n 3-4 decii.
Laihduttajat ei ymmärrä miten tärkeää se veden juominen on ja sitä pitää vaan juoda päivän aikana runsaasti. Joo ja nostele isoja painoja, sellasii joilla saat 4 kertaa 5-7 toistoo tehtyä.
Tarkasta ruokavaliosi. Älä syö hiilihydraatteja(peruna, leipä pastat ja riisit) vaan rasvaista lihaa, juureksia, vihanneksia, kalaa, kanaa. Käytä voita ruuan laittoon.
7kg saat nopeesti pois oikeella syömisellä.