Mun ihannemies on luotettava, turvallinen, osaa pistää parisuhteen arvoasteikossaan ykköseksi, ei dokaa - juo siis maltillisesti, osaa näyttää tunteensa, puhua tunteista, tulee toimeen lasten kanssa, ei hinkua lemmikkejä, ei asu ylitöissä mutta viihtyy työssään.
Mun mielestä on upeeta jos mies on käsistään kätevä, ymmärtää tietotekniikasta, osaa ja haluaa tehdä ruokaa, on kohtelias, osaa kehua kun laittaudun nätiksi, on mun tukena silloin kun sitä satun tarvitsemaan, on jämäkkä luonne eikä hermostu pienistä.
Fyysisesti hän on normaalipainoinen tai hoikka. Lihaksia voi olla jonkin verran, mut ei mikään superbodattu. Vähintään yhtä pitkä kuin mä. Ja jostain syystä haluan et on hiukset. Siis kalju sopii monelle, mut mä tykkään rapsutella hiuksia.
Onks tälläsiä nelikymppiä olemassa?
Mun mielestä on upeeta jos mies on käsistään kätevä, ymmärtää tietotekniikasta, osaa ja haluaa tehdä ruokaa, on kohtelias, osaa kehua kun laittaudun nätiksi, on mun tukena silloin kun sitä satun tarvitsemaan, on jämäkkä luonne eikä hermostu pienistä.
Fyysisesti hän on normaalipainoinen tai hoikka. Lihaksia voi olla jonkin verran, mut ei mikään superbodattu. Vähintään yhtä pitkä kuin mä. Ja jostain syystä haluan et on hiukset. Siis kalju sopii monelle, mut mä tykkään rapsutella hiuksia.
Onks tälläsiä nelikymppiä olemassa?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Just niinkuin minä mutta jään uupumaan 2 kohdasta:
Olen lievästi ylipainoinen ja en ole 4-kymppinen...vielä.
Harvinaisuuksia olemme;)
Noh ylípainolle voi tehdä jotain jos haluaa ja jos par vuotta uupuu ni se ei haittaa. :))
No juu, noin minä kuvailisin itseäni. Paitsi, että hiukset on kyllä leikattu siileksi - ei kaljuuntumisen takia vaan sen takia, että tykkään. Ja elukoista tykkään, mutta ei ne ole mikään ykkösjuttu elämässä.
Kuvailit kutakuinkin mut... miinus, että joskus tulee juotua liikaa. Ja laitan mielelläni ruokaa, mutten ole erityisen taitava siinä. Mieluummin tekis yhdessä, tulee parempaa ja vähemmillä ärräpäillä.
Keskipitkä, painoindeksi karvan alle 23, ei läskiä, kevyesti lihaksikas, lankkuvatsa ja pyöreät pakarat :D Ylläolevaan listaan uskaltaisin vielä lisätä, että spontaania läheisyyttä ja hellittelyä jaan aika surutta.
Ikää 38... ehdin hyvin vielä lösähtää ja katkeroitua parissa vuodessa :)
Siis vau, mun unelmamiehiä on olemassa. Kun vielä kohtaisi sellaisen oikeassa elämässä, ja et mun unelmamies tykkäisi mun kaltaisesta naisesta.
Just nyt mulla on puolipitkät hiukset, mut jossain vaiheessa taas kyllästyn ja leikkaan lyhyeksi. Ja väri vaihtelee. Kuulemma olen ihan nätti vaik onkin pitkä nenä.
Itse olen normivartaloinen, mutta en todellakaan lihaksikas. Nyt yritän jumpata selkää kuntoon. Olen niin laiska liikkumaan.
Mä viihdyn himassa lukemassa tai netissä notkumassa. Telkkaria katon tosi vähän kun ei urheilu ja tosi-tv kiinnosta. Sarjakin unohdan seurata. Katon sit maratoonina netistä.
Mä osaan laittaa ruokaa, mut välillä vaan laiskottaa. Juniorille on pakko tietysti kokata. Joskus juon lasin viiniä, mut kännejä en halua ottaa. Mun suurin paheeni ja miinukseni deittimarkkinoilla on tupakointi. Viime vuonna taisin kolme kertaa yrittää lopettamista, mut ei vaan motivaatio riittänyt. Ja vierotuslääke teki zombiks.
Mä tykkään eläimistä mutta olen kaikille allerginen.
Mä olen mahdottoman nopea tekemään päätöksiä ja innostun vauhdilla. Hitaampia se hirvittää ja mulla kärsivällisyys usein koetuksella. Mä uskon vakaasti että ihmisen pitää saada olla oma itsensä ja tehdä niitä asioita joista tulee onnelliseksi. No velvollisuudet pitää silti hoitaa. Mut toisen mieliksi ei voi ikuisesti joustaa tai tehdä juttuja jotka ei itselle ole luontevia. Mä olen rehellinen ja elämä on opettanut näkemään omat virheeni. Ja jotain olen oppinutkin. Osaan jopa myöntää kun olen väärässä tai käyttäytynyt huonosti ja pyytää anteeksi. Vanhoista jutuista ei kannata olla katkera. Katkeruus syö virtaa eikä tuo mitään hyvää elämään. Positiivisuus ja ystävät kantavat eteenpäin.
Ehkä jossain on se mies jonka unelma mä olen.
Varmaan montakin miestä tuohon kategoriaan löytyy. Mutta mikä on sitten lopullinen vastapuoli? Etsipän täällä tai tuolla naista tai miestä, niin aina tulee vastaan ihmisiä jotka haluu sitä ja haluu tätä, mutta mitä on valmis antamaan ja vastaanottamaan, niin siinä ei löydykään sitten montaa...Nykyihminen on niin itsekäs ja vain omia etujaan ajatteleva, että nämä parisuhteiden ja avioliittojen eroluvut ei hämmästytä lainkaan. Mutta onnea metsästykseen...
Tuo on totta. Monta olen miestä tavannut jotka eivät sittenkään ole valmiita sitoutumaan, joustamaan tai tulemaan puolitiehen vastaan. Itsellisyys ja ne omat tutut rutiinit ovat tärkeämpiä. Haluavat suhteen omilla ehdoillaan.
Mä olen joustava tiettyyn pisteeseen asti. Lapsi asettaa tietyt rajoitukset
Olipas hyvin kuvailtu minua mut en ole ihan vielä 40 vuotias.
Ihannemies
60 vee
parrakas
180 cm/90 kg
jykevä niska
välkkyvät silmät
fyysistä työtä tehneen miehen kädet
ei käytä partavettä
huumoria riittää
pohjoisista kotoisin