Elikkäs, alotin 6pv sitten täysnutraamisen, jotta saisin motivaatiota nostattavan alun projektilleni...kesäksi kuntoon. Kyseessä kymmenkunta tiputettavaa kiloa. Paino on nyt nousussa aikas kiitettävästi, ottaen huomioon, että luvattu äkästä painonlaskua...käyn koiran kanssa aamuin illoin reippaan kävelyn, muuta liikuntaa en harrasta. työn puolesta saan kävellä ihan kiitettävästi. Syön ohjeistuksen mukaan korvikkeita ja lisäksi sen 2l vettä päälle. KOhta 2kg on enempi painoa mitä lähtötilanteessa :O mikä mättää??
Paino vaan nousee nutratessa :O
sartsuunisaani
7117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hormonit mättää. Syö myös rasvaa, jotta keho ei kuvittele olevansa ruokakriisin keskellä. Teollisia ovat nuo ruuat, syö ruokaa, jossa ei ole lisäaineita.
tällä palstalla keskustellaan laihdutuksesta vhh-ruokavaliolla. ehkä sinun pitää löytää oikea palsta ongelminesi.
mielipiteeni on että ns. nutraus on petkutusta ja rahastusta.
hae tietoa laihdutuksesi tueksi http://karppaus.info
Kyllä nutratess yleensä paino laskee, mutta lopetettuasi dieetin niin paino tulee takaisin korkojen kanssa.
Syö terveellisesti jättämällä hiilihydraatit ja kevyt maitotuotteet pois ruokavaliosta. Näin olet aina kylläinen ja paino laskee ilman sen suurempia rehkimisiä. Mutta jos tähän vielä lisätään liikuntaa, niin aina parempi.
Aloittaja,
Lopeta nutraus heti ja syö muutama päivä normaalisti, jopa reippaasti, jotta saisit aineenvaihduntasi toimimaan. Sinulle on tapahtunut juuri se pahin skenaario, mistä vähäkalorisella dieetillä (esim nutraus) laihduttajia varoitetaan eli olet sekoittanut aineenvaihduntasi. Se on hidastunut oleellisesti, mutta toivottavasti ei kuitenkaan pysyvästi. Niinkin voi nimittäin tapahtua. Siksi vähäkaloriset dieetit kuten nutraus pitäis kieltää.
Toivottavasti osaat englantia, sillä tässä on linkki artikkeliin, jossa selostetaan laihduttamisen vaikutuksia elimistön metaboliaan. Hyvin mielenkiintoinen juttu.
http://www.metaboliceffect.com/how-to-maintain-weight-loss/
Tutkimuksissa ei ole todettu että VLCD vaikuttaisi TEE/REE/NREE arvoihin dieetin jälkeen yhtään sen enempää kun hitaampi dieettikään, päinvastoin tutkimuksissa on todettu että saattaa olla jopa pienemmät vaikutukset.
VLCD ei siis vedä aineenvaihduntaa sekaisin.
Metaboliceffectin kirjoittelu on myös sitä perinteistä netin huuhaata, otetaan ne pienen otannan tutkimukset jotka tukevat omia ideologioita, tulkitaan ja yleistetään asiat väärin ja jätetään kiusalliset tutkimukset huomioimatta jne jne. esim Leptiinin vaikutus aineenvaihduntaan ei todellakaan ole noin yksiselitteinen kun kirjoittaja väittää.
Joo, leptiinin vaikutus taitaa olla vieläkin vähän hämäränpeitossa. Jos se toimisi kuten tuossa artikkelissa sanotaan, meillähän ei olisi ylipaino-ongelmaa ollenkaan.
On ihan sama millä ruokavaliolla kituilee, se on mahdollista väärin toteutetulla vhh:llakin, liian vähät kalorit johtavat helposti häiriöihin, yleensä kylläkin vasta, kun rasva on jo poltettu ja urheillaan paljon, suorastaan pakonomaisesti.