Uimashortsit

??!!

Ihmetyttää uimashortsien käyttökielto, kun niitä sillä nimikkeellä myydään, eikä mitkään halvatkaan ole.
Kuohut kylpylässä saattaapi joutua vaihtamaan housut, kun erehtyypi semmosilla sinne menemään. Kyllä siinä uimahalut lähtee, kun kaiken kansan eessä joutuu housuvaiholle.

Jossain muuallahii on ko. asiaan juttua muutamassa lehdessä
Uimashortsien kieltoa oudoksuttiin myös Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksella. Sieltä todettiin, että perusteellinen suihkussa käynti ennen altaaseen menoa on tärkein tekijä hygieniassa ja altaiden puhtaudessa. THL:ssäkin kaivattaisiin näyttöä siitä, miksi uimashortsit olisivat hygieniaongelman aiheuttajia.
Ei voida vetää mitään yhtäläisyysmerkkiä uimashortsien ja allasveden laadun ongelmien välille.
Ympäristön terveydenhuollon ryhmäpäällikkö Valvirasta toteaa, että lainsäädäntö ei uimashortsien käyttöä kiellä. Altaan ylläpitäjällä on mahdollisuus antaa omia käyttäytymissääntöjä altaalle ja pesutiloihin. Selkeitä perusteita uimashortsien kiellolle ei kuitenkaan löydä.
- Ei voida vetää mitään yhtäläisyysmerkkiä uimashortsien ja allasveden laadun ongelmien välille. Oletuksena toki on, että uima-asuja käytetään pelkästään uimiseen ja niiden puhtaudesta huolehditaan

3

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miksei uikkarit

      Miksei voi käyttää ihan uikkareita ?

      Uimashortsit ovat enemmänkin rannalla ja vedessä oleiluun, ei uimiseen.

      Lisäksi uimahallissa nähtyä... ensin salilla shortseilla ja sitten samoissa shortseissa uimaan. Ei näin !

      • pikkupili

        2cm pippeli ei oo niitä hurmaavimpia näkyjä altaiden reunalla. Mitä isommat "uikkarit" sitä pienemmät vehkeet - ihan yleinen nyrkkisääntö.


    • Essab

      Eikö ole jotain uimahalliin tarkoitettuja lyhytlahkeisia uimahortseja?

      Esim jotain tällaisia:
      SPEEDO M SCOPE WSHORT II

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      67
      4557
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3228
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2648
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2563
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      198
      1931
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      396
      1554
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1428
    Aihe