Alkaa tosiaan ottaa kaaliin tuo Lapin kansan jatkuva, melkein päivittäinen perussuomalaisiin kohdistuva räksytys. Melko usein on siinä soopalehdessä myös vähintään piilopropagandaa pakkoruotsin puolesta. Niinkuin tänäänkin, 9.1.14 artikkelissa jossa puhutaan Norjan työpaikoista. Herää kysymys miten suuria rahasummia liikkuu Lapin kansan suuntaan tietyiltä rahapiireiltä Helsingin suunnasta. Luulisi, että Lapin kansalla ei olisi varaa ärsyttää tilaajiaan ja lukijoitaan enempää koska sen lehden levikki kai on jatkuvassa laskussa muutenkin.
Lapin Kansa, Perussuomalaiset ja pakkoruotsi
pena m
15137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tosiasia vain kuitenkin on se, että jos menet Norjaan töihin niin ruotsia vähintäinkin on osattava. Työnjohto eli esimiehet eivät puhu suomea kuin hyvin, hyvin harvoissa paikoissa. Ja mikä ihmeen "pakkoruotsi"? Itse osaan niin ruotsia kuin englantiakin hyvin, pärjään kyllä molemmilla niin työ- kuin arkielämässäkin ulkomailla, kokemusta on. Kielten oppiminen on pääomaa, josta on eniten hyötyä itselle. Haaveena olisi vielä opiskella venäjän kieltä, se on tulevaisuudessa entistä tärkeämpi ja avaa paljon ovia työmarkkinoilla.
Perussuomalaiset tuntuvat näkevän itse mörköjä joka puolella. "Vanhoja" puolueita on arvosteltu, pilkattu ja viety kölin alta koko historian ajan, välillä syystä ja usein syyttäkin. Jotenkin tuntuu, että PS:n porukkaa vaivaa suunnaton herkkähipiäisyys, arvostelua ei kestetä ja eri mieltä olevat ovat välittömästi ajojahdin arkkitehtejä. Jos kestää sitä suitsutusta menestyksen hetkellä, niin pitää kestää myös vastakkaisia mielipiteitä. PS:n omia lausuntoja kun katselee, niin lähes päivittäin siellä herjataan milloin hallituspuolueita ja heidän edustajiaan tai sitten jopa oppositiossa olevaa Keskustaa. Eli toisia saa pilkata, mutta itse ei kestetä mitään. Se tie ei pääty hyvin.
Muuten olen samaa mieltä Lapin Kansan linjasta ja tasosta. Alma Media työstää lehtiä, joissa on erona vain etusivun yläosassa oleva lehden nimi. Uutiset ovat samat joka puolella Suomea, joskus ehkä viikonlopun numeroissa on jotain paikallistakin. Villi veikkaukseni on, että Lapin Kansakin siirtyy kokonaan nettiin viimeistään 2020, paperinen versio kuolee tilaajien vähentyessä.
Tosiasia on se, että pakkoruotsilla kovin harva oikeasti oppii kielen.
Tosiasia on se, että 5%:n vähemmistöeliitti pakottaa 95%:a kansasta opiskelemaan kieltä, jota harva tarvii, vain siksi, että he saisivat PALVELUA omalla marginaalieliittikielellään.
Tosiasia on se, että pakkoruotsista on valtavat kustannukset ja mitätön hyöty.
Tosiasia on se, että pakkoruotsin opettaminen vie resursseja hyödyllisiltä kieliltä pois.
Tosiasia on se, että vaikka SINÄ kuinka olet hyötynyt ruotsin kielestä, valtaosa suomalaisista ei siitä hyödy.
Se pakkoruotsista, persuitkut saa tirauttaa, samat virret pyörii edelleen...
Höpö löpö! Norjassa on kymmeniä tuhansia työperäisiä siirtolaisia, mm. kaukoidästä, jotka eivät osanneet sanaakaan ruotsi Norjaan muuttaessaan. Useimmat eivät edes tienneet että sellainen kieli kuin ruotsi on olemassa. Englantiakaan eivät läheskään kaikki norjaan muuttaneet vierastyöläiset osanneet kunnolla, eivätkä osaa edelleenkään. Kuitenkin ovat päässeet hienosti aloittamaan työuransa ja pikkuhiljaa oppineet norjan kieltä.
Tiedän asian hyvin koska moni sukulaiseni on ollut jo kauan työssä Norjassa, mm. Oslossa ja Bergenissä. Ei kannata sinunkaan höpistä asioista joista et mitään tiedä.
Älä nyt pillastu, kovinpa otit henkilökohtaisesti minun MIELIPITEENI. Minulla onneksi on ihan omaa kokemusta Norjan työmarkkinoista, vaivaiset 6 (kuusi) vuotta siellä asuneena 2000-luvulla tiedän sinua paremmin kupletin juonen. Onneksi minun ei tarvitse kysellä sukulaisilta mutu-tietoja, vaan olen itse kaiken kokenut.
Tiedän ihan tarkalleen siellä asuneena, että maahanmuuttajien kielitaito on onnetonta. Siksi he joutuvatkin puutteellisen kielitaidon vuoksi tekemään ns. pazkahommat, ja ylenemismahdollisuuksia ei ole. Mikäpä siinä, jos joku roskankerääjän, tiskaajan tai rappusiivoojan homma on korkein tavoite elämässä.
Se suuri ero suomalaisiin nähden noissa muissa maahanmuuttajissa on, että kyllä heistä suurin osa innokkaasti opiskelee uutta kieltä eli norjan kieltä. Se on ainoa tie parempiin töihin ja paremmille palkoille. Heissä ei ole sitä uppiniskaisuutta ja kuppikuntalaisuutta mitä valta-osassa suomalaisia valitettavasti on vieläkin, ainakin Norjassa.
Jos sinun mielestä opittu vieras kieli on paha asia, niin siitä vaan. Oma elämäni on kyllä minun kohdallani todistanut täysin päinvastaista.
Olet varsinainen oman pesän likaaja, haukut kaikilla mahdollisilla konsteilla, jopa heidän mahdollisilla töillään. Jos samaa työt tekee vinkuintiaani, se on vain "eteenpäinpyrkimistä"...
Koita laittaa elämäs kuntoon ettei tartte haukkua suomalaisia. Ja jos et pysty, niin suksivittuun.
Taas ei luetun ymmärtäminen oikein sinulta onnistunut. Pieni kertaus sinne isän ja äidin peräkamariin sinulle: Olen koko ajan teroittanut sitä, että kielitaidolla on iso merkitys ja siitä on hyötyä. On erittäin tärkeää, että osaa edes keskitason verran ruotsin kieltä, jos menee esim. Norjaan töihin. Se avaa jo pelkästään paljon ovia, ja parempia töitä kovemmalla palkalla.
Kumoa väite jos pystyt. Minulla on tästä omakohtaista kokemusta, onko sinulla?
PS. Voin sanoa paikalla olleena, että nämä mainitsemasi "vinkuintiaanit" oppivat paljon nopeammin Norjassakin maan kielen kuin suomalaiset. Johtuneeko siitä, että he istuvat kielikursseilla samaan aikaan kun suomalaiset istuvat kapakoissa.
Jos sulla ei ole muuta puuhaa kuin haukkua suomalaisia (ja niinmuodoin myös itseäsi, ellet sitten ole "se nopeasti suomea oppinut vinkuintiaani") niin voisit suksiavittuun, jos satut tietään mikä se sellainen paikka on. Jos et tiedä kysy yh-h****-äidiltäsi. Tai oikeasti ei se ketään kiinnosta, mitä idioiottiluuserit tekee, eihän :))))))))))
Oppimattomat ja tyhmänlaiset persut ovat tähdenlento. Näissä persuissa ei ole yhtään viisasta lukuunottamatta sitä paksua puheenjohtaja Soinia joka sekään ei kovin viisas ole katolisine uskontoineen. Seuraavissa vaaleissa on odotettavissa jytkykrapula persuille, etsikkoaika kului hukkaan, ikävä kyllä. Koette saman kohtalon kuten SMP aikoinaan.
Katsokaa nyt Jumalan tähden nyt tätä Rovaniemen persukentällistä, myötähäpeä on suunnaton, sitä joukkoa ei viitsi täysipäinen ihminen katsoa.
Vitsinä voisi myös pitää tätä lappilaista omanpersuuden kansanedustajaa, jokohan hän tietää missä asuu?
" Yle
Lappi 15.11.2012 klo 15:34 | päivitetty 16.11.2012 klo 7:47
Kansanedustaja Mäntylän kotipaikasta epäilys
Sallassa neljän henkilön kuntavaalikelpoisuudesta valittanut henkilö kysyy Rovaniemen hallinto-oikeudelta ratkaisua myös kansanedustaja Hanna Mäntylän kotipaikasta. Valittajan mielestä Mäntylä ei ole sallalainen. Hän epäilee, että Mäntylä asuu tätä nykyä pääkaupunkiseudulla Vantaalla tai Espoossa. "
Suomen Keskustalla sitä vastoin on odotettavissa veret seisauttava vaalivoitto ja sitä kautta saadaan Suomen talous vihdoin tasapainoon skdl-arhinmäkiojalaniemelöiden, sotekokkareitten ja muitten vihreiden tunareitten sotkemana.
Mahtaakohan kyseinen kansanedustaja tietää edes mistä on kotoisin. Vuosi sitten oli kovin Sallalaista niin Sallalaista ja jo nyt väittää asuvansa Torniossa ja jo pitkään harkinneensa muuttoa sinne.
Tietää ei tiedä ja puhuu puutaheinää. Kulukorvauksia nostetaan vaikka olisi vain postrestantte. Persumoraalia (ahneutta) Mäntylältä parhaimmillaan.
Annoit hienon näytön omasta tasostasi kirjoittajana ja väittelykumppanina. Noin hienosti sinä pystyt parhaimmillasi perustelemaan rauhallisesti ja kiihkottomasti oman kantasi. Tiedoksi muuten sinulle, että äitini kuoli jo 70-luvulla syöpään, ja sinun nimittelysi ei hetkauta minua millin vertaa.
Jos siitä tosiasiaa et kestä, että kielten opiskelu on hyödyllistä, niin sille en voi mitään. Et kai sinä sitten vieraita kieliä tarvitse, mihinkäpä sinä niitä siellä peräkamarissa.
Kiitos sinulle muuten asiallisesta väittelystä. Siinä oli jotain samaa kuin olisi pelannut pulun kanssa shakkia. Varman tappion ollessa kynnyksellä sinä teit ratkaisusi. Kaadoit kaikki pelinappulat, paska.sit pelilaudalle ja lensit pois.
Ylempi kirjoitus on siis vastaus 15.21 kirjoittajalle.
Koulussa opitulla ruotsin kielellä et tule kunnolla ymmärretyksi missään muualla kuin Närpiössä.
Norjan kieli ei ole Ruotsin kieli, tyypistä riippuen ottaa kauan, että esim. lääkäri ym tärkeät asiat "uskaltaa" omatoimisesti hoitaa.
Hanttihommissa pärjää kun osaa sanoa, joo ja ei, jaa och nej.
Pakko on aina pahasta, olipa kyse kuntaliitoksista, tai pakkoruotsista.
ihan seinähullu. Kuvittelee että on ainoa joka osaa kieliä ja nimenomaan pakkoruotsia. Voihan olla että vinkuintiaani ei osaa muuta kuin pakkoruotsia. Jos se oiekasti iolisi sivistrynyt se ei tuhlaisi aikaa paskanjauhamiseen asiassa jolla ei ole mitään arvoa. Mutta koska vinkuintiaani on oikeasti pasdkaluuseri, sillä ei ole muuta tehtävää kuin haukkua muita. Tosiasiassa se purkaa ammattitaidottimuuttaan täällä. Lisäksihän se paskansihousuunsa, kuten jo tunnusti tuossa aiemmin. Veikkaan että se on oikeasti sossulla elätetty munaton ja akaton hinttiluuseri.
Minä tunnen tuon vinkuintiaanin. Se ressukka oli aikaisemmin toimessa, mutta joi senkin, nyt se elää pelkän sossun varassa. Sitä en tiennyt että se on myös hinttiluuseri, mutta sopii kyllä kuvaan.
Olet asiallinen väittelijä, loistava kirjoittaja ja perustelet loistavasti kantasi. Kyllä Suomi pelastuu, kun on olemassa sinunlaisiasi älykköjä. Pulu, pelataanko lisää shakkia?