Kävin pyöräliikkeessä ja laittoivat pyörääni uudet jarrupalat eteen ja taakse. Olen nyt muutaman kerran ajellut ja tänään niin etu kuin takajarrut vinkuivat kun painoi jarrua ja välillä huomasi kun jarrut hankasivat rengasta kun ajoin ja näin hidastivat vauhtia.
Eivätkö ne siellä säätäneet jarrujani??
Eivätkö ne siellä säätäneet jarrujani??
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä ne on oikein säädetty. Ne jarrupalat tarvitsevat ainakin alkuun kulutusta, sillä tuo vinkuna voisi lähteä. Jarrupalat kuluvat nyt muotoonsa, jollon kohta ne ei enää ota kiinni normaalisti ajettaessa.
Onko sulla levyjarrut, v-jarrut vai cantilever-jarrut? Levyjarruila on tyypillinen vika vinkuminen, se voi olla monissa jarruissa
Jarrujen vinkuminen jarrutettaessa on sangen tyypillistä eikä varmaankaan vika.
"välillä huomasi kun jarrut hankasivat rengasta kun ajoin ja näin hidastivat vauhtia."
Kuvauksesta päätellen pyörässäsi on V -jarrut, jossa jarrupalat painuvat vannetta vasten jarrutettaessa. Rengasta niiden ei kuuluisi hangata - vai onkohan ilmaisusi epätarkka - mutta ei myöskään vannetta jos jarrukahvaa ei paineta. Jos niin tapahtuu kannattaa käydä näyttämässä pyörää sen huoltaneessa liikkeessä.
Kyllä ne on väärin säädetty. Oikein säädetyt eivät saa vinkua eikä ottaa mihinkään kiinni, jos jarrukahvaa ei paineta.
taitaa ne olla v-jarrut, jarrupalat siis ottavat vanteeseen kiinni kun painaa jarrua. mutta ottavat muutenkin ihan ajossakin, varsinkin etujarru. kun se alkaa hankaa vannetta niin pitää painaa jarrua niin sitten se ei taas vähään aikaan hankaa.
V-jarruissa on pieni kuusiokolo tai ristipää ruuvi, josta voi säätää palojen etäisyyttä vanteesta. Ruuvat oikealle, palat irtaantuvat vanteesta ja toisin päin.
Ja vinkuminen loppuu kun asettaa ne palat hiukan "auraamaan"