Haha kuullostan varmaa iha jäätävältä urpolta, mut oon soittanu ennen vaa puhallin soittimia ja nyt oon alottamassa kitaran soittoa. Mulla on joku Encore merkkiinen kitara, iha hyvä tällei alkuun varmaan, vaikka aika vanha (isäpuolelta saatu kun se joskus nuorena sitä soitti). Mietin vaan että jos jossain vaiheessa ostais oikeesti hyvä laatusen kitaran, joku 200-500 e niin mikä se ois? Linkkejä tai merkkejä?
ja kun selasin näitä http://www.thomann.de/fi/western_kitarat.html niin mikä ero on esim. wolk ja western kitaroilla jne? western näyttää olevan kalliimpi ja vissiin laadukkaampi mutta osaako joku selittää et mitä eroa siinä soundissa on ? ja kun nuo on teräs kielisiä kitaroit, niin mitäs ne toiset on, jotia "pehmeäkielisiä", ja onko ne huonompia. mikä ero niissä kielissä on, onko nuo "terävät" ohuempia?
ja mikä se sellanen juttu on mikä laitetaan tohon kitaran kaulaan jos soittaa jotain kappaletta? tiiän et se vaikuttaa ääneen jne mut mikä sen nimi on :DD esim tässä videossa on sellanen http://www.youtube.com/watch?v=qraPm7OwtVA&list=TLo3xEAWNx9vnmfyIqs8oW5eoLFRzDZqDZ
sit viel et ku joissain kitaroissa(niinku tossa munki kitarassa) on tollanen musta "pisaran" muotone läntti tossa ympyrän vieressä (sama kuin esim tässä : http://www.thomann.de/thumb/bdbmagic/pics/prod/185815.jpg )
niin mitä se meinaa :DDDD
hahah kiitos ja anteeks jo etukäteen!
Aloitteleva kitaristi!
5
277
Vastaukset
- fgiehwgvplregioe
! ja mitä eroa on barre soinnuilla normaaleihin sointuihin :D huh niistä kitara tunneista tulee tuskaaaaa
- vm 41
Periaatteessa folk ja western kitarat eivät eroa muusta toisistaan, kuin äänen laadussaan. Folk antaa syvemmän kuuluvamman ja ehkä pehmeämmän äänen, kitaramerkistä tietenkin riippuen westerneihin verratessa.
Teräskielisiä kumpikin. Sopivat nopeisiin rytmisiin soinnutuksiin nailonkielistä kitaraa paremmin, joka taasen on enemmän näppäilytyylisiin melodioihin ja säestyksiin suositumpi ja kevyempi soittaa, luokitellaan myös yleensä konserttisoittimiksi.
Se juttu joka kaulalle laitetaan on "kapo", jonka avulla on helppo muuttaa sävellajista toiseen samoja sointu otteita käyttäen.
Jos esimerkiksi olet opetellut kappaleeseen soinnut am / c duuri sävellajissa johonkin laulettavaan kappaleeseen kaulan yläpäästä vapaita kieliä käyttäen.
Sitten joku haluaakin laulaa sen esim. cm lista, laitat vain kapon kiinni kolmanteen väliin, ja kas näin, samat sointukuviot, mutta oletkin cm lissa. Ess duurissa.
Videossa tytöt esittävät kappaletta viidennestä välistä, jossa olisi edellisten sointukuvioiden mukaan sitten dm ja Fduuri soinnut. Tietenkin siitä välistä löytyy muitakin vapaakielisiä sointuja, mutta ei sekoiteta asioita.
Barreote ajaa samaa asiaa kapon kanssa periaatteessa, se mahdollistaa vain paremmin nopeita siirtymisiä sävellajista toiseen eri sointukuviota sekä otteita vaihdellen, varsinkin silloin kun halutaan hakea paremmin sopiva ja soiva kuvio toisesta asemasta, välillä ilman barreotetta ja taas barrella.
Se musta läiskä kannessä on ns.plektra ja kynsi naarmujen varalta oleva suojus, kun sointuja hakataan jommin kummin, ei kansi vahingoitu.
Teräskielisistä tulee yleensä heleämmät ja kirkkaammat soinnut.
- itseenehdimitään
ante3eksi jos tulee huono vihje, mutta jos saat kiinni ihmisiä, joiden nimet voivat olla morgathan, torniojaws..... heillä voisi olla ideoita myös.
- skilltokill
Kitaran oppii aika nopeesti. Hyviä merkkejä tossa hintaluokassa on esim. ESP, Epiphone, Jackson ja Dean. Riippuu vähän, mitä musaa alkaa soittaa. Fenkut on kans laadukkaita. Jos sähkärin ostaa, kannattaa myös vahvistimee uhrata ainaki 1/4 budjetista.
- Ei sähkiksiä
Taisi aikalailla akustisia meinata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka323365Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032555Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv732527- 1042136
- 111988
- 411408
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3801043Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos40867TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation
Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje28818Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6790