Euroopan keskuspankkiin laskemaan ohjauskorkoa?

Olen aloittamassa uudelleen sairastumiseni jäljiltä IT -tradenomin opinnot tällä kertaa tosissani ja juurillani kotikaupungissani.

Otinkin eilen selvää koroista, ja päädyin siihen, että suomalaisten pankkien toiminnan ytimessä pankkien omien Prime -korkojen säätelyssä ydinasemassa on Euroopan keskuspankin asettama ohjauskorko. Euriborihan on marginaalin lisäksi muodostamassa pankin omaa Primea.

Tietojenkäsittelyn tradenomina voisin hakeutua pankki -alan it -osastolle, etenkin, jos suuntaudun turvallisuuteen opinnoissani tietojärjestelmiä enemmän, ja kesätöitäkin voisi saada jostain suomalaisesta pankista.

Tradenomin koulutuksessa ei kuitenkaan opi sitä, mikä on monen ekonomiksi yliopistossa opiskelevan tavoite: Oppia laskemaan korkoja ja päästä laskemaan Euroopan keskuspankkiin ohjauskorkoa.

Jos valmistuisin Tradenomiksi, ja jatkan yliopistoon liiketalouteen, liekö vielä maisterinkaan papereilla saumaa hakea Euroopan keskuspankkiin siihen asemaan, että pääsisi neuvottelemaan muiden ekonomien kanssa ohjauskorosta? Hakemuksia sinne varmaan tulvii yhtä lailla, kuin Microsoftille hulluimpina aikoina?

0

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ruumis ojassa

        Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
        Oulainen
        17
        2373
      2. Mitä piirteitä rakastat

        Eniten kaivatussasi?
        Ikävä
        44
        1261
      3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

        Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
        Puolanka
        70
        907
      4. Miten suomalaiset miehet

        On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
        Ikävä
        135
        838
      5. Anna mulle vielä tilaisuus

        näyttää kuinka susta tykkään.
        Ikävä
        45
        831
      6. Mitkä asiat tekevät

        kaivatustasi vetovoimaisen?
        Ikävä
        59
        797
      7. Muistatko vielä

        Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
        Ikävä
        42
        766
      8. Eräs läheinen sanoi

        Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
        Ikävä
        44
        735
      9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

        – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
        Perussuomalaiset
        164
        722
      10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

        Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
        Sinkut
        130
        684
      Aihe