Palveluiden alasajo

Surullista. Shellin tilanne. Katsastuksen tilanne. Valtion palveluiden tilanne. Muoniosta tulee Kittilän sivukylä ennen kuin arvataankaan, vähän kuin Sieppijärvi Kolarissa. Tai Lohiniva Kittilässä.

Yritetään nyt suosia ostoksissa paikallisia yrityksiä, käyttää paikallista palvelua. Se että netistä tilaat tavaran 15€ halvemmalla, se katoaa postikuluihin. Tai puhelimessa jonottamiseen, kun laite ei toimikaan.

Valtion toiminnalle emme mitään voi, mutta yrityksiä voimme tukea käyttämällä heidän palvelujaan.
8594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olisiko syynä se, että täällä ei ole enää ostavia asiakkaita. Yrittäjien pitäisi selvitäkseen laajentaa toimintaansa. Onhan Kittilässäkin Muoniolaisperäisiä tai ainakin Muoniolaisten aikanaan perustamia liikkeitä useita, esim Autotarvike, Kello ja kulta, Vaatetaika, leirintäalue jne. Ja levillä on lisää. Pitäsikö Muonion yrittäjien tehdä uusi rynnäkkö naapurikuntiin tai rovaniemelle ja sillä tavalla hakea lisää kannattavuutta ja myyntiä?

En ole asiantuntija, mutta olet oikeassa, että kun väki vähenee, ei tilanne ainakaan parane.

Äänestä
  • Vaatetaikaa ei ole, mutta asustetaika on, se on entinen kasiasu uusien omistajien pyörittämänä. Ei ole Muoniolainen!

    Äänestä

  • pysykää siellä vaan kirjoitti:

    Vaatetaikaa ei ole, mutta asustetaika on, se on entinen kasiasu uusien omistajien pyörittämänä. Ei ole Muoniolainen!

    Kyllä ne siepin tytöt ovat muoniolaisia jokka liikettä pitävät ja samoja sieppiläisiä ovat Kautotkin, jokka sen kasiasun perustivat.

    Äänestä

Lohiniva kuuluu kyllä Rovaniemhen, ei Kittilhän !

Äänestä

Verot ja tavaroiden hinnat on sitä tasoa että muualta kannattaa tilata tavarat ja vaihtaa kuntaa veron vuoksi.

Äänestä
  • kossu ja kalja ainavaan.

    Äänestä

Katsastus on parantunut ko pitävät useammin auki ko entinen katsastuskonttori. Halvempiki. Grilliruoka on epäterv. joten Muoniossa ei ole roskaruokakioskia ja siksi molema hoikempia ko kittiläläiset ja kolarilaiset ja hettalaiset paksukaiset.

Äänestä

Sehän on niin että 10 euron verotulosta valtio ja kunnat käyttää 1 euron palveluihin ja loput menee virkakoneiston pyörittämiseen eli palkkoihin ja kiinteistöjen ym ylläpitomaksuihin. Mitä suuremmaksi koneisto kasvaa sitä vähemmän jää vaoja palveluihin eli silloin niitä ajetaan koko ajan alas kun säästöjä tehdään. Tämä väki jos mikä on toisten kustannuksella elävää porukkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


osajaska kirjoitti:

Surullista. Shellin tilanne. Katsastuksen tilanne. Valtion palveluiden tilanne. Muoniosta tulee Kittilän sivukylä ennen kuin arvataankaan, vähän kuin Sieppijärvi Kolarissa. Tai Lohiniva Kittilässä.

Yritetään nyt suosia ostoksissa paikallisia yrityksiä, käyttää paikallista palvelua. Se että netistä tilaat tavaran 15€ halvemmalla, se katoaa postikuluihin. Tai puhelimessa jonottamiseen, kun laite ei toimikaan.

Valtion toiminnalle emme mitään voi, mutta yrityksiä voimme tukea käyttämällä heidän palvelujaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu