Surullista. Shellin tilanne. Katsastuksen tilanne. Valtion palveluiden tilanne. Muoniosta tulee Kittilän sivukylä ennen kuin arvataankaan, vähän kuin Sieppijärvi Kolarissa. Tai Lohiniva Kittilässä.
Yritetään nyt suosia ostoksissa paikallisia yrityksiä, käyttää paikallista palvelua. Se että netistä tilaat tavaran 15€ halvemmalla, se katoaa postikuluihin. Tai puhelimessa jonottamiseen, kun laite ei toimikaan.
Valtion toiminnalle emme mitään voi, mutta yrityksiä voimme tukea käyttämällä heidän palvelujaan.
Palveluiden alasajo
8
535
Vastaukset
- kans huolissaan
Olisiko syynä se, että täällä ei ole enää ostavia asiakkaita. Yrittäjien pitäisi selvitäkseen laajentaa toimintaansa. Onhan Kittilässäkin Muoniolaisperäisiä tai ainakin Muoniolaisten aikanaan perustamia liikkeitä useita, esim Autotarvike, Kello ja kulta, Vaatetaika, leirintäalue jne. Ja levillä on lisää. Pitäsikö Muonion yrittäjien tehdä uusi rynnäkkö naapurikuntiin tai rovaniemelle ja sillä tavalla hakea lisää kannattavuutta ja myyntiä?
En ole asiantuntija, mutta olet oikeassa, että kun väki vähenee, ei tilanne ainakaan parane.- pysykää siellä vaan
Vaatetaikaa ei ole, mutta asustetaika on, se on entinen kasiasu uusien omistajien pyörittämänä. Ei ole Muoniolainen!
- suvut selvillö
pysykää siellä vaan kirjoitti:
Vaatetaikaa ei ole, mutta asustetaika on, se on entinen kasiasu uusien omistajien pyörittämänä. Ei ole Muoniolainen!
Kyllä ne siepin tytöt ovat muoniolaisia jokka liikettä pitävät ja samoja sieppiläisiä ovat Kautotkin, jokka sen kasiasun perustivat.
- Jousimies2
Lohiniva kuuluu kyllä Rovaniemhen, ei Kittilhän !
- INARI 111111
Verot ja tavaroiden hinnat on sitä tasoa että muualta kannattaa tilata tavarat ja vaihtaa kuntaa veron vuoksi.
- menne kaupan
kossu ja kalja ainavaan.
- hyvät palv.Muoniossa
Katsastus on parantunut ko pitävät useammin auki ko entinen katsastuskonttori. Halvempiki. Grilliruoka on epäterv. joten Muoniossa ei ole roskaruokakioskia ja siksi molema hoikempia ko kittiläläiset ja kolarilaiset ja hettalaiset paksukaiset.
- moispois
Sehän on niin että 10 euron verotulosta valtio ja kunnat käyttää 1 euron palveluihin ja loput menee virkakoneiston pyörittämiseen eli palkkoihin ja kiinteistöjen ym ylläpitomaksuihin. Mitä suuremmaksi koneisto kasvaa sitä vähemmän jää vaoja palveluihin eli silloin niitä ajetaan koko ajan alas kun säästöjä tehdään. Tämä väki jos mikä on toisten kustannuksella elävää porukkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163421
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit202216En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321915- 181871
- 821818
- 261582
- 291440
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui361397Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91394Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111324