hei, Olen kuullut, että puheterapeuttien palkat vaihtelee paljon ja miksi asia on näin. ..??paljonko yleensä palkka on?? Onko Oulu ainoa paikka jossa opiskella puheterapeutiksi? Missä pain Suomea parhaat työpaikat ja palkat?
Onko näissä eroa siis puheterapeutilla ja puheopettajalla? Ei kai missään yliopistossa tarvitse miljoonaa vuotta opiskella R- ja S- opettajaksi?
Millaista se työ on tavallisesti, joutuuko olemaan vanhusten kanssa, kun tykkään kovasti lapsista?
puheterapiasta
3
142
Vastaukset
- tttitiina
Nykyään niin paljon näitä r- ja s-vikaisia hoidetaan ja kaikille vaan hammasraudat. Ennen ei välitetty ja annettiin olla, mutta nythän näitä terapeutteja joka lähtöön. Helppoa hommaa ja varmaan helppo alakin tämä puhetarepia. Ei ne palkat voi mitään kummoisia olla, noin 2000 e/ kk on palkka, mutta toisaalta riippuu, kuinka paljon jaksaa koulussa opettaa r- ja s - juttuja.
- Anonyymi
Idiootti
- puheterapeutti
Puheterapeuttien resurssit eivät anna myöten pelkkien äännevirheiden korjaamiseen. Puheterapeutti arvioi ja kuntouttaa lapsia ja aikuisia: kielen, kommunikaation ja syömisen asioissa. Palkat riippunee, missä työskentelee. Itselläni palkka noin 4000e/kk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1703349Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732151Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii492068- 411971
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321471Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1141003- 46879