Kunnan rahatilanne korjaantuu, ko lämpökeskus myydään Rovaniemelle. Kaupantekijäisinä matkaan Juoksengin nuorisoseurantalo ja sirkkakosken kalasatama rakennus, ko ne kaksi tuottavat tappiota.
Rahaa kunnan kassaan
Palvelut paremmaksi
27392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Samalla kunnan uudet mopoautotkin
Tietullit kanssa Pelloon. Yksi Mämmilään,toinen tullille, kolmas havelan päähän ja neljäs Valkeallejärvelle. Saataisiin rahaa mopoautolle. Kyllä kunnan kassa kasvaisi ja nopeasti.
ja ponnen rakennus,saa hyvän hinnan nyt siitä kun korjattu.
Tyhjänpäiväiset työntekijöille loppu tli,siinä tulis 100000 ekun säästöjä vuodessa,on varmaan sellaisia jotka osaavat tehdä montakin työhommaa samana päivänä,ettei tyhjän päiväisiä porina kerhoja synny
Ei tarvitse kun lahjottaa Ponnen talo pois ja antaa lahjan vastaanottajan jatkaa remonttia omilla kustannuksillaan. Ja jovain kunnalla alkaa pyyhkimään paljon paremmin. Mikään ei ole rutiköyhältä kunnalta hölmömpää kuin sijoittaa miljoonia homehtuneen rakennuksen remonttiin josta ei koskaan seuraa kunnalle muuta kuin valtavia kuluja. Miksi muuten järvikyläläisten pitää maksaa veroillaan keskustassa asuvien elitistien jumppasalin megakulut?
Kepu se halusi että yksi työtä ilman ollut rakennusliike sai töitä. Kattoma mitä se lopulta tullee maksaan.
Saathan sinäkin käyttää salia,senkun vaan alat harrastaan liikuntaa,varmaan te siellä järvikylissä jonkunlaisen porukan löydätte liikuntalajeista jota voisittaa harrastaa ponnella,se vaan on niin pienestä kaikki kiinni mitä valitetaan,ei viitsitä ajatella että siitä on hyötyä koko kunnan asukkaille,Varmaankin kunnalla kuluu sen verran vuodessa tyjänpäiväisyyteen rahaa mitä ponnella on käyttökulut vuodessa,mutta on se ainakin näkyvää mihin käytetään
Mutta kun harrastan jo iikuntaa. Lenkkarit maksan itse. Juokseminen teillä, poluilla ja luonnossa ei aiheuta kuluja köyhälle kunnalle. Se mitä haluaisin, on golfkenttä ja uimahalli. Silti ymmärrän 100 %:sti, että nämä haluni eivät ole realistisia toteutumaan Pellossa. Eikä myöskään olisi oikeudenmukaista tai järkevää ryhtyä vaatimaan sellaisia palveluja kuntaan nykyisessä taloustilanteessa, jos paljon paremmassakaan...
Mitäpä tyhjää selostatta laiskat:)))Hyvähän se on kun ponsi peruskorjataan,päästään pelaan lentopalloa,kun ei muuten ole salia missä pelata,kun kaikki muut salit on varattuja joka päivä ja voihan muutakin harrastaa,mitä nyt urheiluhallilla tehään,Saa kunta pitää koulun tilat opiskelijoiden käytössä ja jäähallin rauhoitettua kun tekee jääkaukalon ponnen taakse missä pelattaisiin jääkiekkoturnaukset,missä tämä ikäluokka joka hallitsee käyttöä saa pelit toimimaan kun pakkasessa pelaa välistä
Käy kattomassa entisen ala-asteen salia, siellähän se ammottaa tyhjyyttään.
Ei home salissa kannata urheilla entisellä ala-asteella,tulee astma,siksi on hyvä että ponnentalo korjataan
Lentopalloilijat voisivat ajaa naapurikuntiin pelaamaan omin kustannuksin sinne missä on saleja, niin ei tarvitsisi kunnan uhrata miljoonia pienen elitistiporukan harrastuksiin.
...Luulisi silti, että jokin järjestys olisi silloin kun tärkeimpiin ja pakollisiin menoihin ei rahat riitä ilman jatkuvaa lisävelkaantumista. Paljonko tässä taloustilanteessa on järkeä hävittää miljoonia pienen porukan sisäpeliharrastuksiin, kun harrastajia on ehkä n. 1 % kaikesta kuntaan veroja maksavasta väestöstä.
...Varmaan moni vähävarainen haluaisi oman veronmaksunsa ohjata mieluummin kaikkien yhteiseen hyvinvointiin liityvien palvelujen ylläpitoon ja laatuun. Vaikkapa terveellisempään ja riittävään ruokaan kouluissa ja eri palvelupaikoissa. Kuulemma aina ei kaikkialla ruoka riitä. Ja joskus vaikka riittääkin, on se sellaista jatkettua josta vain onnekkaat löytävät sattumia, jos eivät ole olleet ensimmäisten ottajien joukossa.
Jos Pello olisi velaton kroisoskunta, pitäisin Ponnen remonttia erinomaisen hyvänä asiana. Nyt en.
Hyvä että meitä hyvätuloisia joskus avitetaan,tuo oli hyä kunta ponnen remontoi,saadaan lentis joukkue kasaan
Sehän vois säästää aterioissa,panee vettä lisää keitoksiin ja suolaa ja pippuria ja vitamiineja,niin eiköhän asiakkaat ole pirteämpiä.Ainaski kotona teen niin,ei mene kauppaan kuin 150 ekua kuussa,meitä on 4 syöjää
Juuri niinhän se tekeekin...
Lisää ylläpitokustannuksia kunnalle, käyttäjille määrättävä vuokra.
Kunnan pitäis myyä ponnen talo, jäähalli ja ravi- ja moottoriurheilukeskus pois.
Ravirata ja moottorikeskus olis sama lopettaa,eihän siellä ole kuin muuan tapahtuma vuodessa ja jäähallista olisi voinu kytkää jääytys laitteet pois päältä näin talvella kun on pakkaskeli ja jäädyttää samallalailla kuin ennenkin,ja pitää sitten päällä kun niitä tarvitsee
Käsittääkseni moottorikerho on rakentanu moottoriurheilukeskuksen täysin omilla rahoilla. Ravikerho on tehny raviradan. Miksi muihinkaan harrastuksiin kunnan täytyy tehdä harrastustilat. tekisivät harrastajat omilla rahoilla ja talkoilla niinkö moottorikerhokin on suorituspaikat rakentanut.
Sirkkakosken kalasatama pitää ehdottomasti myydä.
Älähän nyt ainutta satamaa myy,muutako kalaan sinne ja jos saalista tulee enempikin muutako pakastaa siellä.Ensi kesäksi vuokrasin vene paikan 26 metriselle ilmatyynyalukselle,ja kalastan koko kesän ja nuottaan kartalla merkityissä paikoissa
Onnellisten saari siltoineen ja pohjapato myyntiin tarjousten perusteella...
Kuka niistä maksais kun saari katoaa luonto aktivistien takia lähi aikoina,ettäkö ole tietoisia
Virastotalo kannataa myydä valtiolle. Kunnantoimisto myös myyntiin. Koulut ja terveyskeskus myös myyntiin ja sitten ne vuokrata takaisin. Kyllä kunnan kassa korjaantuu ja nopeasti.
Koko Pellon kunta kannattee myydä Rovaniemelle ja hinnalla millä hyvänsä.
Joppari ja seokin joutas myynti listalle