Pitäsköhän M Kolehmainen saada takaisin rakennustarkastajaksi,

niin rakennustarkastuksen homma lähtis taas pyörimään ihan oikeasti ja oikealla ammattitaidolla ?
9289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Eikö se ole jo eläkkeellä? Tuskin enää kiinnostaa kaupungin ongelmat.

Äänestä

Niin, ja avaaja on jo eläkkeellä myös, muta päänsä takia.

Äänestä

Kyllä Kolehmaisen ammattitaitoa tarvittaisiin rakennusvalvonnassa, nyt kun suuria ja vaativia rakennushankkeita on meneillään. Rakennnusvalvonnassa tarvitaan talonrakennusalan ammattilaista, jotka ymmärtävät sekä rakennustekniikan että rakennuslainsäädännön päälle. Taisi Kolehmainen olla ylivoimainen noissa asioissa omana aikanaan ja taitaa olla sitä vieläkin kun verrataan hänen ammattitaitoaan rakennusvalvonnan nykyiseen työvoimaan. Siinä on eroa kuin yöllä ja päivällä.

Tänä päivänähän talonrakennuksen asioista riidellään rakennusvalvonnassa juuri sen vuoksi että rakennusvalvonnasta taitaa puuttua talonrakennustekniikan ja talonrakennuslainsäädännön todellinen asiantuntemus. Näin ovat todenneet useat talonrakennustekniikan ammattilaiset.

Näin Lapin raukoilla rajoilla, pakkasen maassa. Virheet voivat tulla jatkossa hyvinkin kalliiksi, vai joko ovat jo tulleet ?

Äänestä

Rakennusvalvonnan tehtävistä on ko virastosta saadun tiedon mukaan yli 95% TALONRAKENNUSALAN tehtäviä.
Rakennusvalvonnan johtohenkilöillä ei kuulemma ole TALONRAKENNUSALAN koulutusta.

Eikö se ole vähän samaa kuin että terveydenhoitoa johtaisi joku muu kuin lääkäri ?

Johtava "lääkäri" (joka oikeasti ei olisi koulutukseltaan lääkäri) määräisi mummolle peräpukamiin yskänlääkettä.

Siitä ei taitaisi tulla mitään. Jotenkin tuntuu paremmalta se että hoitava lääkäri olisi koulutukseltaan lääkäri, arvelee myös mummo.

Äänestä
  • Kaupungilla olevien tietojen mukaan rakennusvalvonnan johtohenkilöillä ei ole TALONRAKENNUSalan koulutusta, vaikka liki kaikki rakennusvalvonnan tehtävät ovat siihen liittyviä. Mitä tekevät sellaiset pomot työkseen joilla ei ole alan koulutusta ? Ilmeisesti täyttävät "puoluekiintiöitä" eller hur ? No, ainakin ne köyhdyttävät kansaa.
    Olisi hyvä saada selostus asiasta.

    Äänestä

Miten on mahdollista että johtavilla virkamiehillä ei ole lain mukaista koulutussuuntausta tai koulutustasoa ?

Millä perusteilla Rovaniemellä valitaan ? Puolueen jäsenkirjalla vai millä ?

Jos niin on silloin päätöksilla on raa'asti loukattu kansalaisten perusoikeuksia.

Tilanne vaatii ilmeisesti yleisen syyttäjän puuttumista asiaan ?

Äänestä

jumalallakin on luurangot kaapissa.

Äänestä
  • Kerrotko lisää tietämistäsi luurangoista ?

    Äänestä

Ammattilaiset eivät voi käydä rakennusvalvonnassa nykyään ollenkaan kun joutuu keskustelemaan henkilöiden kanssa jotka eivät ymmärrä edes alan sanastoa, asioista puhumattakaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olis varmaan syytä ! kirjoitti:

niin rakennustarkastuksen homma lähtis taas pyörimään ihan oikeasti ja oikealla ammattitaidolla ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu