Olen ihan normaali kokoinen nainen (175cm/57kg) ja muuten tyytyväinen vartalooni, mutta peppu on liian littana :/ Eli miten saisin pepusta treenattua pyöreämmän?
http://www.huippukuntoon.fi/liikunta/pakarat-piukoiksi --> Tehoaisiko tuo treeni, jos sitä tekee säännöllisesti ja painojen kanssa? Monesti viikossa tuo täytyisi tehdä? Ja tiedän kyllä, että riittävästi täytyy myös syödä :)
Kiitos kaikille vastaajille! :)
Peppu pyöreäksi näin?
14
425
Vastaukset 14
- luonnollinentikkaboy
Treenit ovat varmaan aina hyvästä, sillä kaikenlainen liikunta on hyvä asia. Se taas, että onko peppusi seksuaalisesti huokutteleva, onkin eri asia. Kannattaako se lopulta?
Jokaisessa ihmisessä on geneettisesti ominaisia piirteitä. Ne ovat . Toisten mielestä kauniita (vaikka ei täydellisiä) , juuri siksi, että ne yksilöi "tämän ihmisen juuri tällaiseksi". Parisuhdemarkkinoilla se ei ehkä ole etu, mutta parin löytämisessä ja sen pitämisessä se voi olla suurikin etu.
Eli kun ihminen tahtoo olla täydellinen, niin se samalla tuhoaa itsestään sen jonkun, joka olisi tärkeää elämän kumppania sitoessa itseensä. Täydellinen pylly ja täydellinen nainen ei ole minua varten ja näin ajattelee tuhannet muutkin. Vain narsistiset sairaat ovat siitä tyytyväisiä, mutta heidän kanssaan et ole koskaan onnellinen.
Eli minä sanoisin, että liiku ja urheile. Se on terveellistä. Älä muuta itseäsi liikaa muuksi, kun olet. Se on epäterveellistä.- ei ole vaikeaa
..vielä ,. katsoin ohjeen. Ei ole hyvä asiaasi. Jos haluat pakara jumppaa, eli pyöreän pepun, niin seiso suorana ja vedä jalkaa taaksepäin. Näin pakaralihas saa kyytiä ja se kasvaa. Toistoja vaan tarpeeksi ja se on siinä.
Kiitos, ole hyvä ! - treenaillen
ei ole vaikeaa kirjoitti:
..vielä ,. katsoin ohjeen. Ei ole hyvä asiaasi. Jos haluat pakara jumppaa, eli pyöreän pepun, niin seiso suorana ja vedä jalkaa taaksepäin. Näin pakaralihas saa kyytiä ja se kasvaa. Toistoja vaan tarpeeksi ja se on siinä.
Kiitos, ole hyvä !..viel toisinkin. Mene makuulle vatsallesi. Nosta jalkaa ylöspäin ja sen kertoimilla. Löydät kertoimet, kun pakaralihas alkaa polttamaan. Näitä sitten jatkat, vuorotellen tietenkin jalkoja. vaikka 20x 20x tauko 30sek . 20 20 ja tauko 30sek. ja näin aluksi vaikka 5 x . Kun tilanne kehittyy, niin nostat määriä. Pian sinulla on pakarat, jotka ovat pystyssä kun kirjahyllyn hylly !!
- peppua
treenaillen kirjoitti:
..viel toisinkin. Mene makuulle vatsallesi. Nosta jalkaa ylöspäin ja sen kertoimilla. Löydät kertoimet, kun pakaralihas alkaa polttamaan. Näitä sitten jatkat, vuorotellen tietenkin jalkoja. vaikka 20x 20x tauko 30sek . 20 20 ja tauko 30sek. ja näin aluksi vaikka 5 x . Kun tilanne kehittyy, niin nostat määriä. Pian sinulla on pakarat, jotka ovat pystyssä kun kirjahyllyn hylly !!
eli siis että kirjatkin pysyvät pakaran päällä.
- Lisää painoa
treenaillen kirjoitti:
..viel toisinkin. Mene makuulle vatsallesi. Nosta jalkaa ylöspäin ja sen kertoimilla. Löydät kertoimet, kun pakaralihas alkaa polttamaan. Näitä sitten jatkat, vuorotellen tietenkin jalkoja. vaikka 20x 20x tauko 30sek . 20 20 ja tauko 30sek. ja näin aluksi vaikka 5 x . Kun tilanne kehittyy, niin nostat määriä. Pian sinulla on pakarat, jotka ovat pystyssä kun kirjahyllyn hylly !!
Keskustelun aloittajahan halusi lisää pyöreyttä peppuun, ei pelkkää pakaroiden piukennusta.
Valitettava fakta on se, että pitkillä sarjoilla ja pelkällä kehonpainolla touhutessa ei saa kovin tehokkaasti lisää lihasmassaa. Täytyy syödä oikein ja käyttää riittävän suuria painoja, niin alkaa vähitellen tulemaan lisää lihasta sinne pakaraankin.
Tuossa linkkaamassasi ohjelmassa on ihan hyviäkin liikkeitä, mutta esim. jännehypyt ja luistelukyykyt on aika turhia. Mave ja SJMV on hyviä liikkeitä myös pakaroille. Nuo sarjat on liian pitkiä. Pääasiassa alle 12 toiston sarjoja, jos haluaa kasvattaa lihasta eikä kestävyyttä. Esim. 3x6-12 toistoa on hyvä kutakin liikettä. Ja kunnolla painoja mukaan kun tekniikka on hallussa. Tee esim. 3 treeniä viikossa ja vaihtele vähän liikkeitä eri treeneissä.
- korpien kuiskintaa
Jos siirrytään perskeskeisestä maailmankatsomuksesta kohti globaalimpia markkinoita, on kyllä sanottava, että luistelukyykky ja jännehypyt ovat kaikkea muuta kuin turhia liikkeitä.
korpien kuiskintaa kirjoitti:
Jos siirrytään perskeskeisestä maailmankatsomuksesta kohti globaalimpia markkinoita, on kyllä sanottava, että luistelukyykky ja jännehypyt ovat kaikkea muuta kuin turhia liikkeitä.
Toki, tarkoitin luonnollisesti aloittajan tavoitteen kannalta turhia. Muista tavoitteista en voi tietää. Ja on kyllä sanottava, että en usko, että kenelläkään pelkkä perseen ulkonäkö riittää motivoimaan tarpeeksi kovaan ja pitkäjänteiseen harjoitteluun ja ruokavalioon, jotta tuloksia voisi saada.
- peppua lissää
Kiitos vastauksista!
Jos teiltä löytyy muita vinkkejä aiheeseen liittyen, niin otan mielelläni niitä vastaan :) - peppua lissäää
http://www.viikonloppu.com/?p=38472
Mitenkäs tuossa linkissä olevat liikkeet? Ovatko kuinka tehokkaita? - korpien kuiskintaa
Nuo mainitut mitat 175/57 viittaavat siihen ettei se ahteri voi mikään mahdoton olla. Ikä tekee sen joka tapauksessa leveämmäksi. Pitkä, hoikka nainen, aika moni nainen varmaan olisi noista mitoista kateellinen.
Ison pakaralihaksen ongelma on yleensä sen aktivointi. Sehän on suuri lihas. Kyllä sieltä voimaa löytyy mutta osaako sen aktivoida liikkeissä, siinä on sen toiminnallinen ongelma.- Eri tavoite
Eihän sitä "mahdottomaksi" väitettykään, vaan littanaksi. Lisää pyöreyttä kaivattiin, ei pienempää peppua.
- winkkejä!!
Täällä hyvää pohdintaa aiheesta: http://metallisydan.fitfashion.fi/2014/01/22/peppu-pyoreaksi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58800- 34795
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125746- 91679
- 31612
- 40537
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.71506Lehtikankaan oppilas kuolema
Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞9502Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle63499- 42499
- 45426
- 57419
Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee24410- 72403
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.23398Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev103398- 34398
- 38394
- 39393
- 35387