"Arvioiden mukaan dieselautot voivat kallistua tuhansia euroja. Uudet varustukset juoksevine lisäkustannuksineen nostavat diesauton hintaa kymmenellä tuhannella eurolla."
http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/dieselautot kallistuvat kohta reippaasti/201401607179
Jaaha, tämähän tarkoittaa meille dieselautojen omistajille mukavaa arvonlisäystä. Pitääkin diskontata arvonnousu jo suoraan tuohon myynnissä olevaan käyttöautoon ja nostaa hintaa 15% samantien
http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/dieselautot kallistuvat kohta reippaasti/201401607179
Jaaha, tämähän tarkoittaa meille dieselautojen omistajille mukavaa arvonlisäystä. Pitääkin diskontata arvonnousu jo suoraan tuohon myynnissä olevaan käyttöautoon ja nostaa hintaa 15% samantien
Vastaukset 7
Vanhimmat
Romusi, saasterotiska, arvo nolla. Tulee vaarmaan päälle joku julma diselsaastevero vanhoihin rotiskoihin!
Älä huoli, teillä jotka kuljette polkupyörällä ja kävelemällä ei tilanne ole muuttumassa miksikään. Polkupyörä ruostuu kuten ennenkin eikä verotus häiritse
Kohta liityt joukkoon, kun vouti vie diiselrottelosi saasteveroista!
ja siinähän ajelevat fsi ja tsi skoodaudivw mikäliet huonoilla ja saastuttavammilla pienhiukkastykeillä...... vanha diesel aina parempi. miten voivat myös ko tehtaat tehdä ihan paskaa ja ihmiset vieläpä ostavat, vag, tsi, fsi ja dsg lyhenteillä varustetut kotterot pitäisi kiertää kaukaa
Diesel. Sillä ajaminen ei ole kannattanut enää vuosiin. Diissel perkele kohta kalliimpaa kuin benssiini. Vielä kun herrat pumppaa lisää ilmaa hintoihin, niin rikkaat erottuvat normikansasta entistäkin räikeämmin.
Tällä ilmastohuijauksella ajetaan sitten elintasomme alas. Raskas liikenne sitä dieseliä etupäässä kuluttaa. No suomalaiset yrittäjät tapetaan EU:n veroilla. Kyllä meidän kansalaisten tulisi nousta vastustamaan päättäjiemme hulluutta eikä irvistellä toisillemme dieselin tai bensan kalleudesta.
Ilmastohuijausta tarkoitus on keskittää ihmiset kaupunkeihin niin, ettei heillä ole varaa omiin ajoneuvoihin. Tarkoituksena on säästää öljyä pienen eliitin käyttöön pidemmäksi aikaa ja saada kaikki tavalliset kansalaiset hyvin valvottuun kontrolliin ja elämään ahtaasti rakennetuissa taajamissa hyvin minimaalisella elintasolla, jollon muutkin luonnonvarat riittävät pienen eliitin maksimaaliseen kulutukseen, suurien ihmismassojen tuottaessa eliitille valtavasti työvoimaa sitovia luksustavaroita ja palveluita.
Tulevaisuuden yhteiskunnassa siis 99 prosenttia väestöstä saa juuri ja juuri elämisen perustarpeet ja kuluttaa minimaalisesti, heidän työpanoksensa menee jäljelle jäävän pienen eliitin luksuksen ylläpitämiseen, tavaroiden ja palveluksien tuottamiseen heille. Eliittiin kuuluvan asumisen, huviveneiden, yksityiskoneiden ym. valmistus ja palvelijakaarti sitoo kymmenien, jopa tuhansien ihmisten työpanoksen.