Mulla on joskus käynyt mielessä, et mihin iso osa näitä ysäriartisteja on hävinnyt..??..
Tietenkin musiikki alkoi silloin muuttua enemmän kertakäyttötavaraksi, mutta kuitenkin.
Esim Panodra, Dr.Alban ynnä muut tuon aikaiset levylistahirmut ovat kadonneet tyystin kuvioista.
Siispä ajattelin aloitella(yrittää ainakin) tällaisen nostalgiaketjun, johon voisi jokainen asioista kuullut kirjoittaa kuulemaansa/lukemaansa faktaa. Ei sitten kulu yhden ihmisen koko elämä googlen ääressä.
Näistä hauskoista hyryukoista ainakin Scatman ja Captain Jack ovat jo kuolleet, joten se heistä..
Sit tää Leila K., joka oli Suomessakin aika kovaa huutoa joskus ysärin lopuilla(ties miksi), hänestä luin muutama vuosi sitten sen verran että olisi päätynyt kodittomaksi.
Silloin ainakin jotkut hänen entisestä taustajoukoistaan suunnittelivat jotain kokoelmalevyä, millä rahoitettaisiin hänelle katto pään päälle.
Et tällaisia.. Mites nämä muut sen aikaiset tähdet tosiaan..Ovatko edes elossa?
Tietenkin musiikki alkoi silloin muuttua enemmän kertakäyttötavaraksi, mutta kuitenkin.
Esim Panodra, Dr.Alban ynnä muut tuon aikaiset levylistahirmut ovat kadonneet tyystin kuvioista.
Siispä ajattelin aloitella(yrittää ainakin) tällaisen nostalgiaketjun, johon voisi jokainen asioista kuullut kirjoittaa kuulemaansa/lukemaansa faktaa. Ei sitten kulu yhden ihmisen koko elämä googlen ääressä.
Näistä hauskoista hyryukoista ainakin Scatman ja Captain Jack ovat jo kuolleet, joten se heistä..
Sit tää Leila K., joka oli Suomessakin aika kovaa huutoa joskus ysärin lopuilla(ties miksi), hänestä luin muutama vuosi sitten sen verran että olisi päätynyt kodittomaksi.
Silloin ainakin jotkut hänen entisestä taustajoukoistaan suunnittelivat jotain kokoelmalevyä, millä rahoitettaisiin hänelle katto pään päälle.
Et tällaisia.. Mites nämä muut sen aikaiset tähdet tosiaan..Ovatko edes elossa?
Vastaukset 13
Vanhimmat
mitä sä sekoot ? seuraa aikaasi.
viime viikolla oli ohjelmaa tv:ssä Pandorasta , tekee edelleen musiikkia mutta enemmän hengellistä ylistysmusaa.
No enpä nyt tiedä tuosta sekoamisesta..Mutta sainpahan ainakin jonkinlaista keskustelua aikaan, mitä toivoinkin.
Enkä nyt valitettavasti seuraa AIVAN niin tarkkaan televisio-ohjelmia, että ehtisin tai edes huomaisin jonkun tietyn ohjelman tulevan.
Mutta kuitenkin.. Tällä mennään.
miksi täällä pitäisi jotain huhuja ja juoruja kirjoitella kun wikipediasta löytyy kaikki ja todennäköisemmin pitää paikkansakin kuin s24 huhut.
Ysärimeiningeistä nyt alkaa oleen 20v aikaa, niin tuskin silloiset parikymppiset tanssitytöt kauheesti enää popittaa lavoilla tai on ylipäätään missään esillä. Itse olin kova Princessa fani, joskus yrittänyt kattella miltä hän nykyään näyttää tai onko edelleen musan parissa, mutta muistaakseni ei löydy oikein mitään tietoa.
Pandorahan keikkailee täälläkin tasaisin väliajoin! :-)
Leilallahan menee juu "lujaa" nykyään. Istuu vähän väliä kaltereiden takana varkauksista ja näpistelyistä. Tuolla ruotsinkielisillä foorumeilla saa lukea kaikennäköistä, kuinka hän esim. myy itseään. Viime vuonna youtubeen ilmestyi video, jossa Leila möykkää ja vipeltää aineissa Tukholman kaduilla, mutta kyseinen pätkä on nyt poistettu. Teki hyvin pienimuotoisen comebackin 2007 esiintymällä homoklubilla parin kappaleen verran ja esiintymällä jonkun puupään singlellä 2011:
http://www.youtube.com/watch?v=KMmBwBEckcc
http://www.youtube.com/watch?v=aoaMFJy9M5k
Onko tuosta Princessasta tietoa.
Tai Helen Hoffnerista? Julkaisi aikoinaan hyvän pop levyn (Summer of love) ja sitten katosi kuin tuhka tuuleen.
Joo ne kuolee sitä mukaan kun suosio kuolee.
http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1288646546900.html
PANDORA nyt !
Pandora on keikkaillut kaikki nää vuodet, varsinkin Suomessa. Varmaan (lähes) joka kuukausi keikka jossainpäin Suomea. Noi playback-keikat on tietty noloja. Albanin näin Helsingissä 2009 tai 2010 playback-keikalla. Toi eurodance vaan hiipui ysärin loppupuoliskolla, siitä johtuu että lähes kaikki niistä poppareista "katosi". Ja fyysisiä levyjäkään ei juuri enää myydä. Tanssimusassa trendit tulee ja menee muutaman vuoden välein. Ymmärtääkseni DJ Bobo on ainoa, joka ysäridanceilijoista jatkuvasti on ollut studiossa ja kiertueilla, lähinnä Saksa-Itävalta-Sveitsi-akselilla, ja yhä suosittu siellä. Suomessa ei kuule kuin niitä 20 vuoden takaisia hittejä radiossa.
Vengaboys, Magic Affair, 2 unlimited ainakin yrittänyt "paluuta" uuden sinkun muodossa mutta eipä se musa enää mene kansaan.
Basic Element, Rednex, 2 Unlimited heittää keikkaa silloin tällöin nostalgiaysäribileissä. YleX Parasta ennen-ohjelma pe-iltaisin kaikille ysäridiggareille :)
Itse en varsinaisesti kaipailisi uutta musaa kuin X-periencelta ja Pandoralta.
Sehän nyt on ihan selvä, ettei suun liikuttelu taustanauhan tahtiin ole kovin pitkäikäinen urasuunta. Toki silloin kun juttu on uusi, taotaan rautaa, mutta väkisinkin tahti hiipuu jos a) ei uudistu trendien mukana b) uudistuu, mutta muutos on liian radikaali.
Ja Pandorahan on tehnyt musiikkia koko ajan, mutta ei media jaksa vaihdevuosi-ikäistä naista hehkuttaa samalla tapaa kuin parikymppistä. Jos musiikin kohderyhmä on erikseen parikymppiset. Totta kai joku Samantha Fox ylittää vielä uutiskynnyksen, mutta ihan muista syistä kuin taiteellisen kunnianhimon vuoksi. Toimien lähinnä nostalgia-aktina tai samalla periaatteella kuin Matti Nykäsen keikat: ihmiset käyvät katsomassa kerran onko Matti kännissä vai ei. Ja siihen jää.
X-Perience kun tuossa mainittiin, niin solisti Claudia Uhle on tehnyt musiikkia Pandoran tapaan koko ajan. Mutta kypsemmälle yleisölle, mikä taas ei niinkään herätä ns. suuren yleisön kiinnostusta.
08.02.2014: koe Basic Element ja Pandora Helsingissä!
We Love The 90s Helsinki
Eiköhän Googlesta saa selville paljon tästäkin aiheesta.
Aika yleinen syy miksi artistit katoavat on heidän henkilökohtainen elämänsä, kun heidän tärkeysjärjestyksensä muuttuu. Otetaan vaikka tämä sympaattinen tyyppi:
http://youtu.be/dQw4w9WgXcQ
Hänelle syntyi tytär ja siksi katosi kuvioista. Mutta sitten kun Rick Roll teki hänestä suositun, alkoi esintymään taas.