Ammattiliittojen työntekijät ovat asiantuntijoita ja tietävät kyllä mikä puolue työntekijöiden asiaa ajaa, siinä ei ole mitään peiteltävää vaan suorastaan ihailtavaa. Parasta mahdollista ja hinta/laatusuhteeltaan tehokkainta työntekijöiden edunvalvontaa on nimenomaan vaikuttaminen politiikassa, jos jokin ammattiliitto ei tätä työtä tekisi niin se olisi surkea ammattiliitto, kuin jokin YTK.
Tottakai Pro tukee demaria
mistä möly tulee?
657
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Näin se totuus on.
Niin kauan kuin ammattiyhdistysten jäsenmaksuista menee senttikin MINKÄ TAHANSA POLIITTISEN PUOLUEEN TUKEMISEEN, YTK:n palvelut riittävät minulle. Niiden rahojen kuuluu mennä VAIN JA AINOASTAAN EDUNVALVONTAAN, mitä puoluetuet eivät ole. Tällainen ammattiyhdistyksestä puolueille annettava raha on pelkästään "hyväveli" -verkoston ilmentymä, jossa julkisella rahalla mässäilevät tyhjäntoimittajat "lahjovat" päättäjiä saadakseen itselleen uusia etuja ja vapauksia, puhumattakaan jo saavutettujen etujen/erivapausten pitämisestä.
Helppo on pelata rahalla, joka tulee ilman omaa ansiota tilille säännöllisesti, ja jonka vastuuttomaan tuhlaamiseen näyttää olevan jonkinlainen hiljaisen hyväksynnän ja salailun kieroutunut kulttuuri.
Onneksi YTK:n jäsenmaksu käytetään jäsenten edunvalvontaan.
YTK on työttömyyskassa, ei ammattiyhdistys, kuten me kumpikin hyvin tiedämme. YTK:n jäsenmaksulla, kuten ammattiyhdistyksen TYÖTTÖMYYSKASSAnkin maksulla, joka maksetaan liitettynä ammttiyhdistyksen jäsenmaksuun, turvaan itselleni ANSIOSIDONNAISEN PÄIVÄRAHAN, jos sattuisin työttömäksi jäämään. Samaa ANSIOSIDONNAISTA TYÖTTÖMYYSPÄIVÄRAHAA saat ammattiyhdistyksen työttömyyskassasta. Tästä ammattiyhdistyksen työttömyyskassan maksamasta ansiosidonnaisesta työttömyyskorvauksesta käytetään usein virheellisesti termiä "liiton päiväraha", vaikkei sitä todellakaan maksa ammattiliitto. Sen maksaa ammattiyhdistyksen työttömyyskassa, joka on täysin erillinen ja itsenäinen organisaatio. Ja kuten me kaikki tiedämme, kaikkien työttömyyskassojen toimintaa säätelee Työttömyysturvalaki.
YTK, ammattitaidottomien pätkätyöläisten kultapossukerho.
Kyse on rikoksista.