Kofeiini ja harjoittelu ennen aamiasta voi polttaa rasvaa

http://www.nutritionexpress.com/article index/authors/showarticle.aspx?id=264

http://www.dailymail.co.uk/health/article-2267548/Why-exercise-BEFORE-breakfast--youll-burn-20-cent-body-fat.html

Joidenkin tutkimusten mukaan kofeiini ja harjoittelu ennen aamupalaa auttaa polttamaan rasvaa. On varmasti toisenlaisiakin näkemyksiä asiasta. Ja kaikki ei sovi kaikille.

Itse laihduin noin 20 kiloa marraskuusta 2011 toukokuuhun 2013, 95 kilosta 75 kiloon, toki söin yleensäkin järkevämmin ja liikuin muutenkin, mutta uskon, että aamupalattomista lenkeistä, joita ennen otin kofeiinitabletteja, joita saa apteekista reseptivapaasti, oli apua. Tein tällaisia lenkkejä yleensä 3-4 päivänä viikossa.

Otin 250-300mg kofeiinia ja 0,75-1l vettä (ehkäisee lihaskatoa), odotin puoli tuntia, että lääke alkoi vaikuttaa ja sauvakävelin 45 minuutista tuntiin. Lenkin jälkeen join lisää vettä ja söin aamupalan. Minulta kysyttiin, onko tuo varmasti terveellistä. Vastasin, että ylipainokaan ei ole terveellistä

4

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11+1

      Tuohon on olemassa myös tutkimuksia, joissa tyhjällä vatsalla tehdyn aamuaerobisen merkitys ei olekaan niin suuri.

      http://lihastohtori.wordpress.com/2013/02/17/tyhjalla-mahalla-aamuaerobinen-j/

      Eli jos ei halua aamulenkkeillä, rasvanpolton ja laihtumisen kannalta ei ole pakko, eikä aamulenkki merkittävästi lisää rasvan palamista pitkällä aikavälillä. Mutta jos tykkää lenkkeillä aamulla, se ei ole myöskään mitenkään haitallista. Kaikki liikkuminen on eteenpäin.

      Jos itse pystyisin harrastamaan liikuntaa aamuisin, menisin puntille.

      • On totta, että asiasta on erilaisia näkemyksiä. Usein tieteessä käydään vilkasta keskustelua ja osa tutkimuksista puhuu yhtä, osa toista. Luulen, että jos ihminen kompensoi aamupalan lykkäämistä syömällä enemmän myöhemmin, olisi parempi aloittaa päivä liikunnan sijaan aterialla.

        Varmasti voi laihtua myös ilman aamulenkkeilyäkin. Aamulenkkeilyssä lihaskato on hieman harmillinen puoli, en pidä sitä kuitenkaan kovin merkittävänä haittana ja olen ehkäissyt sitä juomalla ja joskus myös ottamalla haaraketjuisia aminohappoja (BCAA). Lihastohtori vaikuttaa oikein hyvältä tieteen popularisointihankkeelta. :)


      • 1+4
        jmmikkonen kirjoitti:

        On totta, että asiasta on erilaisia näkemyksiä. Usein tieteessä käydään vilkasta keskustelua ja osa tutkimuksista puhuu yhtä, osa toista. Luulen, että jos ihminen kompensoi aamupalan lykkäämistä syömällä enemmän myöhemmin, olisi parempi aloittaa päivä liikunnan sijaan aterialla.

        Varmasti voi laihtua myös ilman aamulenkkeilyäkin. Aamulenkkeilyssä lihaskato on hieman harmillinen puoli, en pidä sitä kuitenkaan kovin merkittävänä haittana ja olen ehkäissyt sitä juomalla ja joskus myös ottamalla haaraketjuisia aminohappoja (BCAA). Lihastohtori vaikuttaa oikein hyvältä tieteen popularisointihankkeelta. :)

        Linkkasin tuon blogin kun siinä oli niitä lähteitä tutkimuksiin.


    • diplomiliikkuja

      Ei kannata kuilottaa, normaalia kotiruokaa ja lenkkeilyä niin homma ok. Ei kannata käydä lenkillä tyhjällä mahalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      525
      2534
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2217
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2158
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      11
      1497
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1450
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1353
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1328
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1131
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      91
      1106
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe