Kuinka jättää luonnehäiriöinen?

Siinäpä se. Kyseessä ailahteleva, luonteeltaan epävakaa, runsaasti valehteleva deitti, joka on jäänyt roikkumaan vaikka olen sanonut asiallisesti että en halua enää tavata. Tapailumme ei edennyt vakavalle tasolle.
11669
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

tee siitä pelkkä pano kaveri eikä mitään tunteita enää peilin. Vai haluatko tätä itse?

Äänestä
  • Panokaveri on huono idea, koska emme ole olleet sängyssä. Mies on arvaamaton, nopeasti suuttuva ja ottaa pienimmistäkin asioista nokkiinsa. Haluaisin erota niin että hän ei jäisi vainoamaan eron jälkeen :(

    Äänestä

Sano, että teillä oli hyviä aikoja (jos niitä oli), mutta nyt tuntuu, että et halua tavata enää, etkä olla yhteydessä (jos siltä tuntuu). Toivota hyvää jatkoa. Sitten et enää reagoi viesteihin / puheluihin. Blokkaat pois jos tarve. Ei väkisin tarvitse mielestäni pitää yhteyttä.

Äänestä

Ota ensin syyt erosta kokonaan omille niskoillesi ja sitten tee itsestäsi ei-kiinnostava, niin hän ei jää roikkumaan.

Äänestä

Ethän sä sitä voi jättää jos ette ole yhdessä. Jätät vastaamatta tietenkin.

Äänestä

Se voi olla todella vaikeaa.nm kokemusta on. Keinot keksii piinaamiseen.

Äänestä

Jos kyse on tosiaan luonnehäiriöisestä, niin kokeile seuraavaa:

Älä reagoi tekstiviesteihin, tai meileihin millään tavalla, älä missään tapauksessa ainakaan vastaa, vaikka ne sisältäisivät mitä tahansa.

Jos tyyppi soittaa, niin älä vastaa

Jos tyyppi tulee vastaan, tms tapaat livenä, niin käyttäydy täysin välinpitämättömästi, äläkä reagoi missään tapauksessa millään tunteella mihinkään tyypin sanomaan tai eleeseen. Kohauta korkeitaan olkapäivä ja sano "jaa".

Tyyppi tulee todennäköisesti kokeilemaan kaikki mahdolliset konstit saadakseen sinusta vastauksia/reagointia, älä säikähtä, vaan näyttele täysin "neutraalia" (vaikka todellisuudessa tuntuisi miltä tahansa!!!)

Luonnehäiriöiset ei voi sietää "neutraaleja" ihmisiä lähellään, joten tuolla taktiikalla tyyppi tulee jättämään sut rauhaan todella nopeasti - kunhan nyt ensin testailee ne äärikonstitkin läpi ja toteaa toimimattomiksi. Älä muuten säikähdä sitäkään, vaikka tyyppi kilahtais ihan kympillä, luonnehäiriöiset ei katsos ole tottuneet "ignoraamiseen" ja kun kohtaavat sellaista, se saa niissä aikaan melkoisen paniikkireagtion ;D

Äänestä

Hyviä neuvoja edellä. Olen myös deittaillut luonnehäiriöistä. Aluksi oli mukava ja ujo, netissä tapasimme. Määritteli siellä itsensä kiltiksi ja tavalliseksi suomalaismieheksi, joka aina jää jännittävien miesten varjoon. Jo eka treffeillä käyttäytyi oudosti, haukkui aiemmat tyttöystävät ja naiset. Toisilla treffeillä alkoi puhua siitä että nainen joka ei jatka deittailua seurusteluun asti, on miesten hyväksikäyttäjä.
Yritin selittää että ei treffailua ole pakko jatkaa, jos parin välillä ei synkkaa. Siitä sai sellaisen kohtauksen että huusi ja löi nyrkillä pöytää kahvilassa kaikkien ympärillä olevien ihmetellessä. Halusin lähteä ja hän suuttui niin että heitti minua kahvilusikalla kun poistuin pöydästä. Lusikka lensi ohi enkä jäänyt seuraamaan miehen keskustelua tarjoilijan kanssa. En onneksi ehtinyt antaa hänelle puhelinnumeroani eikä hän tiennyt osoitettani. Mutta hän löysi minut facesta ja ehti lähettää törkyviestejä ennen kuin laitoin eston päälle.

Äänestä
  • Mä tapasin kerran miehen joka vaikutti jo aluksi sellaiselta hieman hankalta ja sulkeutuneelta reppanalta.No aloitettiin tapailu ja tää tyyppi sanoi jotain pientä piruillessaan et hää testaa mua, no eihän siin mitää, huono huumorintaju ajattelin, mut pian mukaan tuli tosi synkät vitsit ja piruilu ja veemäinen kommentointi jatku, kädetkin oli aina puuskassa kun olisin joku vihollinen, heh.-...

    Äänestä

  • Olipa tosi kiltti ja tavanomainen alistaja.

    Äänestä

Sano ihminen suoraan.
"En näe meillä mitään tulevaisuutta. En halua tapailla enää. En etsinyt kavereita nettideitissä, joten kaikkea hyvää sinulle jatkossa."
Tuo lausahdus on selkeä, eikä jätä mitään arvailujen varaan.
Aikuinen ihminen ymmärtää suorat sanat.
Turha sitä pehmentää millään ollaan kavereita läpällä.

Parikin mieskaveria on kokeneet melkoista tylytystä muutamilta naisilta seläntakana. Naiset ovat mustamaalanneet miehet piinaaviksi ääliöiksi, vaikka nainen on itse syyllistynyt epäsuoruuteen. On sanonut, että nähdään ensi viikolla tai joku toinen päivä, ollaan kavereita ja katsellaan jne. Nämä ovat hyvin epämääräisiä, sillä joku nainen saattaa oikeasti haluta olla kaveri ennen seurustelua ja sanoa noin ja sitten toinen nainen tarkoittaakin ettei halua enää mitään. Mistä sitä tietää mitä kukin tarkoittaa....?
EI KUKAAN halua olla piinari ellei ole sairas.

Puhukaa ihmiset hyvät suoraan älkääkä ladelko piiloilmaisuja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei enää kirjoitti:

Siinäpä se. Kyseessä ailahteleva, luonteeltaan epävakaa, runsaasti valehteleva deitti, joka on jäänyt roikkumaan vaikka olen sanonut asiallisesti että en halua enää tavata. Tapailumme ei edennyt vakavalle tasolle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu