Henkisesti poikki, apua!

iwant

Olen nuori nainen jolla on takana 20 kiloa pudotettuna.Pudotin määrä noin vuodessa Vielä olisi pudotettavaa melkein 30 kiloa.

Ongelmani on, että en ole saanut sitä samaa laihdutusintoa kuin alussa. Laihduttaessa minulla on ilmennyt kaikenlaisia "oireita". Ennen saatoin syödä ähkyyn, mutta mitään ei tapahtunut. Nukahdin vain sohvalle. Nykyään tulen helpommin täyteen. Mutta jos joskus syön vähänkin liikaa niin maha alkaa "kouristella" ja sen jälkeen olo on tuskaa. Ei tiedä edes miten päin olla kun puristaa. Olen monet miljoonat lääkärireissut käynyt. Alussa kun en tiennyt mitä nämä oli, tulin paniikkiin. Nykyään osaan hallita tilanteen rauhottumalla. Mutta kuitenkin tulee monesti niitä öitä, että joutuu ottamaan särkylääkettä, aukasemaan ikkunaa, ottamaan rauhallisesti ja ehkäpä juomalla piimääkin. Se rauhottaa kummasti. En vaan jaksa näitä kouristeluja enään.. Hiuksia on lähtenyt normaalia enemmän ja lievää väsymystä/uupumusta.

Nyt on ollut hirveästi kaikenlaista tilannetta ja olen koettanut rauhotella itseäni mm. rentouttaa, kertoa suruja jne ystäville ja yrittää ajatella asioita positiivisesti, eikä hätiköiden. Mutta silti! Minulla on paljon ystäviä joille puhua ja olla heidän kanssaan vapaa-ajalla, mutta tunnen oloni todella yksinäiseksi. Aamulla on todella vaikea nousta ylös sängystä.

Mä en todellakaan tiedä mitä pitäisi tehdä. Mä oon todella laiska lähtemään minnekkään jutteleen ammattilaisen kanssa. Korkeintaan koulun puoleen voin kääntyä.

Minua on pyydetty urheilemaan useasti. Melkein aina suostun, mutta sitte tulee päiviä, että ei vaan jaksa.. Mua on pelottanut ehkä eniten se, että mä oon tosi huono ryhmätunneilla. Koen, että muut on paljon parempia kuin minä ja minä vaan tällänen laiskakasa.

Toivon saavani jonkinlaista apua! Kiitos

1

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nuppu20

      Kuulostaa vähän joltain alkavalta masennukselta, jos mikään ei tahdo oikein kiinnostaa. Onko sulla stressiä? Mietin vain, että noi vatsakivut voi johtua myös stressistä tai jännittämisestä. Ota aikaa itsellesi ja panosta siihen henkiseen puoleen: vertaile kuvien avulla vartaloasi nyt ja vuosi sitten. Muutos on varmasti upea. Mieti, mitä asioita laihduttaminen on sulle mahdollistanut. Toivon, että näistä vinkeistä on jotakin apua ja saat kadotetun motivaatiosi takaisin. Tsemppiä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      186
      6221
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4713
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      56
      4467
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      67
      4296
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2692
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2215
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1672
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1604
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      54
      1528
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1338
    Aihe