Olemme Lapin amk:n opiskelijoita ja haluaisimme kuulla paikallisten ideoita kuinka viedä Tornion matkailu maailman kartalle ?
Mitä Torniosta löytyy ?
Mitä tarvittaisiin?
Ideoita?
Mitä Torniosta löytyy ?
Mitä tarvittaisiin?
Ideoita?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Miten voi kehittää ja luoda tulevaa, jos ei tiedä nykyhetkeä ja historiaa ? Vai oletteko tehneet kotiläksynne eli perehtyneet asioihin ?
Aika vaikeaa meillä on kilpailla Haaparandan kanssa turisteista kun kaupunki täynnä neukkukuutioita
No nythän on matkailu viety mailmalle kun linkkariasemakin on viety ruotsiin rautaiasema on loppunut jo aikoinaan ei täälä enää mitään matkailuasiaa ole ei se ole ku laukkoa ruottissa ja kemissä .
Elä ny, ohan meillä moottoritie jota pitkin etelästä tulevat turistit ajaa kemin ja rovaniemen liittymän siutti vauhila ja eksyy tänne.
Niin ja sitten ihmeissään pyörivät täällä että mihnkäs nyt eksyvät vielä ruotsinpulelle ja jäävät pyörimään niihin ympyröihin ja siitähän ei sitten tule loppua ympyrä kun ei pääty minnekkään eikä ne tiedä olevansa ulkomaillakaan siinä räplätään navigaattoria ja luetaan karttaa sitten hädissään että mikäs paikka se tämä olisi täällä kun on ulkomaan kielellä kirjoitettu kaikki.
Tällä hetkellä Tornio ei tarjoa ostosmatkaajille, perheille ja turisteille juurikaan mitään mielenkiintoisia virikkeitä / persoonallista pysähdyksen syytä. Se ikuinen Kukkolan koski ja Aineen taidemuseo ei monellekaan ole mitään.
Jos valtakunnan rajalla olisi persoonallisesti erottuva ja näyttävä koko perheen KYLPYLÄ-HOTELLI, laadukkaine ravintoloineen, olisi se takuuvarmasti menestyvä pysäyttäjä kaupungissa.
Aivan lähiseuduilla kun ei ole tarjolla vastaavaa. Oulun ja Bodenin kylpylät ovat jo menettäneet hohtonsa vuosien saatossa.
Torniossa mm. joki ja meren läheisyys ja risteyskohta antavat omat mahdollisuudet toteuttaa mielenkiintoisia oheistoimintoja.
Esim. jotain tällaista voisi olla Kesäisin:
- Uimarannan voisi kunnostaa joen rantaan, hotellin läheisyyteen
- Erilaiset Toritapahtumat rajatorilla (musiikki. tanssi, markkinat, torimyynti ...)
- Melonta- ja vesibussimatkat joella ja merellä saaristoon
- Polkuveneet, vesihiihto, surffaus, ilmavempaimien veto veneellä jne.
- Pieni mökki- / grillitupa-alue joen rantaan. Lapsille leikkikenttä
- Järjestettyä kalastustoimintaa ja -matkoja veneellä
- Juhannuksen viettoa (jugurtin survomista ja tuohivirsuilla tanssahtelua)
Talvisin:
- Uusivuosi vaihtuu kaksi kertaa tunnin aikaerolla, eli kunnon isommat juhlat torille ja jäälle. Sehän olisi mainostettuna iso ja ainutlaatuinen vetonaula ulkomaalaisillekin.
- Pieni tunnelmallinen kotakylä, jätkänkynttilöineen ja poro vierailuineen
- Luistelurata taustamusiikkeineen sekä Hoijakka joen / kaup.lahden jäälle
- Moottorikelkkamatkat meren jäälle / saaristoon
- Kaupungin kaduilta voisi aurauttaa lumet jäälle, johon tehdä jättimäinen laskumäki lapsille/nuorille (vai onko se liian paskasta, suolasta ja muusta töhnästä?)
- Pilkkimatkat
Tornion leirintäalue myös kokonaisuudessaan kuntoon ja sinne vesiliukumäkiä uimarenkaineen ym. vähemmän tyypillistä / vanhanaikaista leikki- ja vesivempainta toimintaan.
Kai sitä jotain keksii, kun jaksaa käyttää mielikuvitusta ... jos sitä löytyy.
Onhan meilä pullo Eki joka on ainaski kuuluisa laittais nimen selkkään ja Eki pitäis uudenvuodenpuheen linja-autoaseman katola.
Uimarannan tekeminen golfradan viereen,joki on liian kylmä ja virtaava.Kukkolankosken hyödyntäminen samoin kuin ruotsin puolella on tehty,ei riitä pari aittaa pihalle.Tori kukoistavaksi,sieltä puuttuu aittoja joita on lähes kaikissa kaupungeissa.Myös esiintymislava,elävä musiikki saa väkeä liikkeelle.
Tuossa torillahan on koko kesän ollut esiintyjiä on sellanen lavajutska.
Ainaski.
Niin jos sitä lavaa ei ole viety ruotsiin taikka jos sinne on rakennettu hienompi esiintymislava.
se on aikansa elänyt ja syrjässä,väki liikkuu ostoskeskuksen ympärillä.Ja toiveena olisi että esiintymään pääsisi myös nuoret tuoreemmilla musiikilla.Hanurin kuuntelussa on oma viehätys mutta olisi yvä kuunnella jotain menevämpääkin.
Miten se lava syrjässä on kaupungintalon lähellä olisko 60m, matkaa tlosta ja linja-autoasemavainaasta siinähän se tori on ja Torikatu matkailusta ei nyt enää mitään voi sanoa kun matkailuasematkin on lopetettu, ei ne turistit tänne tule linnunlauluja kuunteleen.