Toinen mielenkiintoinen artikkeli

778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Tutkimuksessa todettiin, että jo yksi 360 millilitran tölkillinen sokeripitoista virvoitusjuomaa päivässä riitti nostamaan sydänsairauksiin menehtymisen riskiä lähes kolmanneksella."

Äänestä
  • Tähän voisi lisätä toisen artikkelin, joka koskee sokeria
    Luulen sairaskulujen alkavan olla ylivoimaisia, niin on pikkuhiljaa alettava ajattelemaan järkevästi ja raottamaan totuuden verhoa.
    Tietysti tämä loukkaa nimimerkki varkaita ja muita lutusia.

    http://www.iltasanomat.fi/terveys/art-1288649328739.html

    Äänestä

Onneksi THL suosittelee välttämään sokeria.

Äänestä
  • Listalta puuttuu peruna ja pasta, koska ne ei sisällä sokeria.

    Terveydenalan termistön lisäksi sinä tarvitsisit kipeästi apua ruoka-aineiden sisällön ja kemian kanssa.

    Ehkä olis parempi, kun et leikkisi ollenkaan näiden asioiden kanssa, jotka ovat yhteydessä ihmisten terveyteen tuon tason tietämyksen kanssa.

    Aloita vaikka siitä, että katsot wikipediasta sokerin määritelmän ja sitten vedät blogisi piuhat irti seinästä.

    Äänestä

  • Alfred J. Kvaak kirjoitti:

    Listalta puuttuu peruna ja pasta, koska ne ei sisällä sokeria.

    Terveydenalan termistön lisäksi sinä tarvitsisit kipeästi apua ruoka-aineiden sisällön ja kemian kanssa.

    Ehkä olis parempi, kun et leikkisi ollenkaan näiden asioiden kanssa, jotka ovat yhteydessä ihmisten terveyteen tuon tason tietämyksen kanssa.

    Aloita vaikka siitä, että katsot wikipediasta sokerin määritelmän ja sitten vedät blogisi piuhat irti seinästä.

    "Listalta puuttuu peruna ja pasta, koska ne ei sisällä sokeria. "
    "Aloita vaikka siitä, että katsot wikipediasta sokerin määritelmän ja sitten vedät blogisi piuhat irti seinästä."


    Peruna sisältää sokeria, mutta erityisesti hiilihydraattia jonka määritelmän alle myös sokeri kuuluu..

    Hiilihydraatit ryhmitellään kolmeen pääryhmään: sokerit, tärkkelykset ja ravintokuidut. Keho muuntaa sokerin samaan muotoon kuin muutkin sulavat hiilihydraatit kuten tärkkelyksen. Sokerissa ei ole vitamiineja, kivennäisaineita eikä kuitua. Eli perunan syönnissä lopputulos on lähes sama kuin sokerin syönnissä, koska keho on muuttanut sekä tärkkelyksen että sokerin samaksi aineeksi ja perunassa on 81% hiilareita..

    Äänestä

Minun mielestä Veijolla on kakka housussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


karps1 kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/terveys/2014020418005530_tr.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu