On vähän pienoinen morkkis kun viimeisten päivien aikana en ole liikkunut ja on tullut vain syötyä aivan liikaa eikä oikeastaan mitään ns. terveellistä ole suuhun mennyt. Ja nyt kun oikein mietin niin olen syönyt enemmän kuin kohtuudella mm. suklaakakkua, keksejä, itse tehty pizza, hampurilaisateria, sipsipussikin meni ja karkkia. Näin käy melkein aina kun menkat ovat tuloillaan ja harvoin mun itsekuri riittää välttämään tuon herkuttelun -_-
Nyt on tottakai turvonnut olo ja kuin olisin lihonut näiden päivien aikana. Ajattelin jos vesipaastoaisin edes parin päivän ajan niin olo varmaan helpottaisi ja on helpompi palata sille terveelliselle linjalle.
Olen kuitenkin normaalipainoinen, mutta tavoitteena on ollut vähitellen päästä vieläkin parempaan kuntoon jonka takia olen kyllä välillä ehkä vähän liiankin tarkka syömisistäni.
Auttaako vesipaasto turvonneeseen oloon?
Jauheliharisotto
1
170
Vastaukset
- maub
Jo 2-3 päivän vesipaasto auttaa kyllä turvonneeseen oloon mutta se ei välttämättä tee terveellisempiin tapoihin siirtymisestä helpompaa vaan päinvastoin. Jos itsekuri on muutenkin kehno sitä sortuu helposti ahmimaan jopa pahemmin kuin ennen kun taas pidättäytymisen jälkeen sallii syömisen puhumattakaan siitä miten vesipaasto saa aikaan voimattoman olon ja kevytkin liikunta voi tuntua mahdottoman raskaalta.
Paasto ei ikävä kyllä ole mikään 'pikaparannus' huonoon itsekuriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.693254Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91881Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241269- 1291058
- 991002
- 60954
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67936Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6885- 84879
- 34810