Väkivaltainen liitto, onnellinen loppu

Happy End

Silloin kun erityiset asiat vaikuttaa niin naisen voi olla hyvin vaikea irtaantua väkivaltaisesta suhteesta. Helenan elämäntarina puhuttelee.

"Helena Jaakkola: Mies ja vl-yhteisö murskasivat illuusioni"

http://freepathways.wordpress.com/2012/11/24/perhevakivalta/

Toivoisi että kukaan nainen ei joutuisi moista kokemaan. Mutta kertomukselal on onnellinen loppu.

10

747

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lappusilmin ei näe

      Ajattelemisen aihetta tuon linkin takana.
      Eikä kaikki perheväklivaltaa kokevat ole lestadiolaisia.
      Ihmetyttää suuresti se tosiasia, että perheväkivallan uhria syyllistetään, hänet mieluusit otetaan mielenterveyspotilaaksi, vaikka ongelma on siinä, että häntä pahoinpidellään, henkisestii tai/ja fyysisesti. Uhrille annetaan mielenterveysdiagnoosi, ei tekijälle, jota ei edes vaadi kukaan hoitoon ja lopettamaan pahoinpitelyt! Ei kukaan vaadi pahoinpitelijää pyytämään anteeksi uhrilta, eikä hän näin ollen edes pidä itseään syyllisenä, vaan kaikki syy on uhrin! Uhrin voi syyllistää, sitä ei kukaan estä, ei puolusta uhria, ei pidä edes täysijärkisenä. Tekijää kyllä! Niin käsittämätöntä kuin se onkin! Moni tekijä saa vielä muita ihmisiä oman näkemyksensä taakse ja joukon painostus uhria kohtaan voi olla todella rankka!

      Kaiken tämän lestadiolaispolemiikiin toivon johtavan siihen, että nimenomaan uhri alkaisi saada oikeutta, apua, myötätuntoa ja tukea, ILMAN, ETTÄ HÄNET LEIMATAAN MIELENTERVEYSONGELMAISEKSI missään terveydenhuollossa tai paikassa, josta uhri pyytää apua. Se on vain todellinen lisätaakka uhrille, joka muutenkin joutuu kantamaan valtavan taakan! Eri asia on, jos uhrilla ON todellisia mielenterveysongelmia, mutta useinkaan ei näin ole.
      Itse jouduin raivolla pakotetuksi menemään mille tahansa kallonkutistajalle, koska väkivaltaa käyttänyt halusi näin osoittaa oman syyttömyytensä, paremmuutensa, minun syyllisyyteni kaikkeen, minut mielenterveysongelmaiseksi, ja sai siihen siten ulkopuolisiinkin nähden lisää todisteita: kävin mielenterveyshoidossa!!! Jotain vikaahan siinä on, kun siellä käy, tämä oli se pakotuksen tarkoitus!!! Kuten tuossa Helenan kertomuksessa: vahvemman puolelle on helppo asettua uhria vastaan. Niin kävi minullekin.
      Heikompi ja taipuvainen on helppo uhri ja syyllistettävä.

    • yx-mies

      Itse kyllä kävin mielenterveystoinistossa ja terapeutilla että sain omista ajatuksista ja tunteista kiinni että jaksoin lähteä henkistä väkivaltaa sisältävästä suhteesta.
      Sinne terapiaan voi mennä vaikka ei koekaan olevansa mielenterveysongelmainen

      • Alistuminen?

        Ihmisen pitää tietenkin itse huolehtia itsestään ja elämästään. Mutta pitää muistaa että voimakkaan ihmisen väkivallan alla ei ihminen, siis uhri, helposti löydä omia voimaan että osaisi karata siitä tai edes hakisi apua.


      • Apua saanut

        Hyvä kommentti. Ehdottomasti kannattaa lähteä hakemaan ITSELLE apua jos elää vaikeassa avioliitossa olipa väkivalta fyysistä tai henkistä tai muuten itse voi siinä huonosti.
        Kaikki terapeutit ei ole yhtä hyviä ja oikein vaikeissa tapauksissa kuten meillä mein useammalla sormi suuhun. Mutta useammalla käynnin jälkeen lopulta löytyi viisas perheterapeutti jolla oli konkreettiset neuvot.


    • alhjbsagfh

      Onnellinen voi olla vasta kun tollanen äijä on hauta-arkussa kansi kiinni. hautajaisissa on tietysti muodon vuoksi hyvä lausua muutama runo vaikka hieman repeilyttäisikin

    • öplokijuhyyhujikolpö

      se joka lyö on raukka ja pelkuri!!!

    • Lähde pois

      naisen täytyy itse pitää huolta itsestään ja turvallisuudestaan. Ei pidä alistua alistajan käsissä. Tämä vanha sääntö pätee:

      ota rahat ja juokse!

    • tosissakos olet?

      oikeasti, happy end?



      pois pois, ennekuin on myöhäistä, henkinen väkialta alkaa salakavalasti jos ei tunnista ja elämän saan aloittaa alusta, kun vallan alta herää ja omaa tilaa ja sitä mitä sinä olet on vaikea saada takaisin.

      eläkää, älkää unohtako mitä itse tahdotte että voitte hyvin ja kun itse voitte hyvin jaksatte pitää lapsista ja taloudesta huolta.

    • vuosian kärsimys

      Kun väkivaltaiseta viimein pääsee eroon, ei halua olla enää sellaisen kanssa missään yhteydessä.

      Eroprosessi kestää, koska väkivaltainen tahtoo sanoa viimeisen sana, et muka hän on jättänyt ja häiritsee eron jälkeenkin yrittäen alistaa.

    • Irti päässyt

      Todellinen vapaus on itsemääräämisoikeutta. Toisen vangitseminen ja alistaminen ei ole mitään rakkautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1339
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1246
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      977
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      723
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      498
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      475
    Aihe