Väkivaltainen liitto, onnellinen loppu

Happy End

Silloin kun erityiset asiat vaikuttaa niin naisen voi olla hyvin vaikea irtaantua väkivaltaisesta suhteesta. Helenan elämäntarina puhuttelee.

"Helena Jaakkola: Mies ja vl-yhteisö murskasivat illuusioni"

http://freepathways.wordpress.com/2012/11/24/perhevakivalta/

Toivoisi että kukaan nainen ei joutuisi moista kokemaan. Mutta kertomukselal on onnellinen loppu.

10

700

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lappusilmin ei näe

      Ajattelemisen aihetta tuon linkin takana.
      Eikä kaikki perheväklivaltaa kokevat ole lestadiolaisia.
      Ihmetyttää suuresti se tosiasia, että perheväkivallan uhria syyllistetään, hänet mieluusit otetaan mielenterveyspotilaaksi, vaikka ongelma on siinä, että häntä pahoinpidellään, henkisestii tai/ja fyysisesti. Uhrille annetaan mielenterveysdiagnoosi, ei tekijälle, jota ei edes vaadi kukaan hoitoon ja lopettamaan pahoinpitelyt! Ei kukaan vaadi pahoinpitelijää pyytämään anteeksi uhrilta, eikä hän näin ollen edes pidä itseään syyllisenä, vaan kaikki syy on uhrin! Uhrin voi syyllistää, sitä ei kukaan estä, ei puolusta uhria, ei pidä edes täysijärkisenä. Tekijää kyllä! Niin käsittämätöntä kuin se onkin! Moni tekijä saa vielä muita ihmisiä oman näkemyksensä taakse ja joukon painostus uhria kohtaan voi olla todella rankka!

      Kaiken tämän lestadiolaispolemiikiin toivon johtavan siihen, että nimenomaan uhri alkaisi saada oikeutta, apua, myötätuntoa ja tukea, ILMAN, ETTÄ HÄNET LEIMATAAN MIELENTERVEYSONGELMAISEKSI missään terveydenhuollossa tai paikassa, josta uhri pyytää apua. Se on vain todellinen lisätaakka uhrille, joka muutenkin joutuu kantamaan valtavan taakan! Eri asia on, jos uhrilla ON todellisia mielenterveysongelmia, mutta useinkaan ei näin ole.
      Itse jouduin raivolla pakotetuksi menemään mille tahansa kallonkutistajalle, koska väkivaltaa käyttänyt halusi näin osoittaa oman syyttömyytensä, paremmuutensa, minun syyllisyyteni kaikkeen, minut mielenterveysongelmaiseksi, ja sai siihen siten ulkopuolisiinkin nähden lisää todisteita: kävin mielenterveyshoidossa!!! Jotain vikaahan siinä on, kun siellä käy, tämä oli se pakotuksen tarkoitus!!! Kuten tuossa Helenan kertomuksessa: vahvemman puolelle on helppo asettua uhria vastaan. Niin kävi minullekin.
      Heikompi ja taipuvainen on helppo uhri ja syyllistettävä.

    • yx-mies

      Itse kyllä kävin mielenterveystoinistossa ja terapeutilla että sain omista ajatuksista ja tunteista kiinni että jaksoin lähteä henkistä väkivaltaa sisältävästä suhteesta.
      Sinne terapiaan voi mennä vaikka ei koekaan olevansa mielenterveysongelmainen

      • Alistuminen?

        Ihmisen pitää tietenkin itse huolehtia itsestään ja elämästään. Mutta pitää muistaa että voimakkaan ihmisen väkivallan alla ei ihminen, siis uhri, helposti löydä omia voimaan että osaisi karata siitä tai edes hakisi apua.


      • Apua saanut

        Hyvä kommentti. Ehdottomasti kannattaa lähteä hakemaan ITSELLE apua jos elää vaikeassa avioliitossa olipa väkivalta fyysistä tai henkistä tai muuten itse voi siinä huonosti.
        Kaikki terapeutit ei ole yhtä hyviä ja oikein vaikeissa tapauksissa kuten meillä mein useammalla sormi suuhun. Mutta useammalla käynnin jälkeen lopulta löytyi viisas perheterapeutti jolla oli konkreettiset neuvot.


    • alhjbsagfh

      Onnellinen voi olla vasta kun tollanen äijä on hauta-arkussa kansi kiinni. hautajaisissa on tietysti muodon vuoksi hyvä lausua muutama runo vaikka hieman repeilyttäisikin

    • öplokijuhyyhujikolpö

      se joka lyö on raukka ja pelkuri!!!

    • Lähde pois

      naisen täytyy itse pitää huolta itsestään ja turvallisuudestaan. Ei pidä alistua alistajan käsissä. Tämä vanha sääntö pätee:

      ota rahat ja juokse!

    • tosissakos olet?

      oikeasti, happy end?



      pois pois, ennekuin on myöhäistä, henkinen väkialta alkaa salakavalasti jos ei tunnista ja elämän saan aloittaa alusta, kun vallan alta herää ja omaa tilaa ja sitä mitä sinä olet on vaikea saada takaisin.

      eläkää, älkää unohtako mitä itse tahdotte että voitte hyvin ja kun itse voitte hyvin jaksatte pitää lapsista ja taloudesta huolta.

    • vuosian kärsimys

      Kun väkivaltaiseta viimein pääsee eroon, ei halua olla enää sellaisen kanssa missään yhteydessä.

      Eroprosessi kestää, koska väkivaltainen tahtoo sanoa viimeisen sana, et muka hän on jättänyt ja häiritsee eron jälkeenkin yrittäen alistaa.

    • Irti päässyt

      Todellinen vapaus on itsemääräämisoikeutta. Toisen vangitseminen ja alistaminen ei ole mitään rakkautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3523
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2144
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1809
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1579
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1538
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      12
      1482
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1257
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1215
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      84
      1145
    Aihe