apua ketoosiin?

n20

Eli olen 20v nainen. Salilla teen 2-3krt viikossa tunnin verran koko kroppaa. Sellaisilla painoilla, että jaksan tehdä 5-15 liikettä. Aurobisena teen salittomina päivinä 40-75min pituisia kävelylenkkejä, joissa pari lyhyttä (0.5km) juoksu/hölkkä pätkää.

Aloittelin tässä ketoosin tavoittelua pari päivää sitten. Kaloreita saan ehkä siinä 1500 paikkeilla, ehkä vähän yli.
syön kananmunia 3-5 pvä, tuorejuustoa, kanaa, salaattia (salaatti,tomaatti,kurkku,paprika,sipuli, retiisi ja hieman raejuustoa) parsakaalia ja kukkakaalia. Kasviksia reilu puolilautasellista kerran tai pari päivässä. Aamulla teen munakkaan (2 kananmunaa, nakki, 2 isoa herkkusientä ja vähän paprikaa ja tuorejuustoa). Ja siihen kourallinen kasvikuntaa vielä lisäksi.

Millaisia korjauksia tekisitte tällaiseen syömis-ja treenitapaan? Painoa on 59kg ja pituutta ihan naiselle tarpeeksi :) tavoite olisi saada 6-7kg pois, mutta päätavote saada kroppaa tiukempaan kuntoon kun vähän tuntuu olevan pehmeyttä liikaa vaikka urheilulliselta näytänkin.

eli siis heittäkääs ajatuksia ja neuvoja :) kiitos!

3

149

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • winks!

      Muista, että kroppa käyttää energian lähteenään rasvaa sitä tulisi saada siten reilusti ja proteiinia toisekseen. Makrot tulisi laskea tarkkaan, että homma toimii. Treenipäivisin kalorit on kyllä todella pienet sulle ja muutenkin jos treenaat paljon. :( Aineenvaihdunta hidastuu, kaikki kortit on käytetty jo tässä vaiheessa mitään ei voi lisätä tai vähentää. Tuon takia dietti yleensä on tuhoon tuomittu. Kauheen radikaaleja muutoksia ei kannata tehdä kun rasva tirisee todella pienilläkin muutoksilla yleensä eikä aerobista todellakaan tarvitse hinkata päivittäin, varsinkaan noin alhasilla kaloreilla.

      Mutta lue nyt tämä ja viisastu: http://www.pakkotoisto.com/ravinto/108779-artikkeli-ketoosidieetti/

      • n20

        Pakkotoistosta olen lukenut vaikka millä mitalla, mutta ongelmana on se kun sielä neuvojat ja neuvottavat ovat isoja miehiä.. vaikea suhteuttaa neuvoja itseensä kun painoa on puolet vähemmän, treeni määrät ja tavat erilaisia, ja sukupuolikin eri..
        en treenaa mielestäni mitenkään hirmuisesti. Päivisin ohjelmassa oleskelua, joten kulutus on melko pientä. Liikunnasta tulee 150-300kcal kulutusta.
        rasvaa olen syönyt päivässä n.90g ja proteiinia 80g huiteilla, hiilihydraatit (toivon mukaan) alle 30g..


    • kokeile.

      Kroppa käyttää ensi sokerivarastot ja sitten rasva.

      Jos jaksaa vaan 5 toistoo, niin paino on liian suuri.

      Terveellisen ravinnon kivijalka koostuu kolmesta asiasta: proteiineista, väreistä ja rasvoista.

      Lyhyesti: Aikuinen tarvitsee n. 80 grammaa hyviä rasvoja ja proteiinia päivässä. Lisäksi vähintään 500 grammaa kasviksia, vihanneksia, juureksia, hedelmiä, papuja, linssejä, herneitä ja marjoja. Vettä janoon 1,5-2 litraa. Ja jos nälkä jää (lähinnä huippu- ja aktiiviurheilijat), niin perunaa, riisiä ja viljaa.

      Kuuntelemalla omaa elimistöäsi, löydät juuri sinulle sopivan ruokavalion. Ihmiset ympäri maailmaa elävät mitä erilaisimmilla ruokavalioilla ja pysyvät terveinä, koska he syövät puhdasta ja luonnonmukaista ruokaa sekä ennen kaikkea ruokaa, joka sopii juuri heille.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/aitoa_ruokaa.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      70
      1103
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      64
      872
    3. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      53
      858
    4. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      856
    5. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      189
      850
    6. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      715
    7. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      712
    8. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      706
    9. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      690
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      28
      634
    11. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      578
    12. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      53
      566
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      548
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      474
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      474
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      468
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      427
    18. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      403
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      384
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      382
    Aihe