apua ketoosiin?

n20

Eli olen 20v nainen. Salilla teen 2-3krt viikossa tunnin verran koko kroppaa. Sellaisilla painoilla, että jaksan tehdä 5-15 liikettä. Aurobisena teen salittomina päivinä 40-75min pituisia kävelylenkkejä, joissa pari lyhyttä (0.5km) juoksu/hölkkä pätkää.

Aloittelin tässä ketoosin tavoittelua pari päivää sitten. Kaloreita saan ehkä siinä 1500 paikkeilla, ehkä vähän yli.
syön kananmunia 3-5 pvä, tuorejuustoa, kanaa, salaattia (salaatti,tomaatti,kurkku,paprika,sipuli, retiisi ja hieman raejuustoa) parsakaalia ja kukkakaalia. Kasviksia reilu puolilautasellista kerran tai pari päivässä. Aamulla teen munakkaan (2 kananmunaa, nakki, 2 isoa herkkusientä ja vähän paprikaa ja tuorejuustoa). Ja siihen kourallinen kasvikuntaa vielä lisäksi.

Millaisia korjauksia tekisitte tällaiseen syömis-ja treenitapaan? Painoa on 59kg ja pituutta ihan naiselle tarpeeksi :) tavoite olisi saada 6-7kg pois, mutta päätavote saada kroppaa tiukempaan kuntoon kun vähän tuntuu olevan pehmeyttä liikaa vaikka urheilulliselta näytänkin.

eli siis heittäkääs ajatuksia ja neuvoja :) kiitos!

3

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • winks!

      Muista, että kroppa käyttää energian lähteenään rasvaa sitä tulisi saada siten reilusti ja proteiinia toisekseen. Makrot tulisi laskea tarkkaan, että homma toimii. Treenipäivisin kalorit on kyllä todella pienet sulle ja muutenkin jos treenaat paljon. :( Aineenvaihdunta hidastuu, kaikki kortit on käytetty jo tässä vaiheessa mitään ei voi lisätä tai vähentää. Tuon takia dietti yleensä on tuhoon tuomittu. Kauheen radikaaleja muutoksia ei kannata tehdä kun rasva tirisee todella pienilläkin muutoksilla yleensä eikä aerobista todellakaan tarvitse hinkata päivittäin, varsinkaan noin alhasilla kaloreilla.

      Mutta lue nyt tämä ja viisastu: http://www.pakkotoisto.com/ravinto/108779-artikkeli-ketoosidieetti/

      • n20

        Pakkotoistosta olen lukenut vaikka millä mitalla, mutta ongelmana on se kun sielä neuvojat ja neuvottavat ovat isoja miehiä.. vaikea suhteuttaa neuvoja itseensä kun painoa on puolet vähemmän, treeni määrät ja tavat erilaisia, ja sukupuolikin eri..
        en treenaa mielestäni mitenkään hirmuisesti. Päivisin ohjelmassa oleskelua, joten kulutus on melko pientä. Liikunnasta tulee 150-300kcal kulutusta.
        rasvaa olen syönyt päivässä n.90g ja proteiinia 80g huiteilla, hiilihydraatit (toivon mukaan) alle 30g..


    • kokeile.

      Kroppa käyttää ensi sokerivarastot ja sitten rasva.

      Jos jaksaa vaan 5 toistoo, niin paino on liian suuri.

      Terveellisen ravinnon kivijalka koostuu kolmesta asiasta: proteiineista, väreistä ja rasvoista.

      Lyhyesti: Aikuinen tarvitsee n. 80 grammaa hyviä rasvoja ja proteiinia päivässä. Lisäksi vähintään 500 grammaa kasviksia, vihanneksia, juureksia, hedelmiä, papuja, linssejä, herneitä ja marjoja. Vettä janoon 1,5-2 litraa. Ja jos nälkä jää (lähinnä huippu- ja aktiiviurheilijat), niin perunaa, riisiä ja viljaa.

      Kuuntelemalla omaa elimistöäsi, löydät juuri sinulle sopivan ruokavalion. Ihmiset ympäri maailmaa elävät mitä erilaisimmilla ruokavalioilla ja pysyvät terveinä, koska he syövät puhdasta ja luonnonmukaista ruokaa sekä ennen kaikkea ruokaa, joka sopii juuri heille.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/aitoa_ruokaa.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      61
      5647
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      3718
    3. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      263
      3636
    4. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      292
      3560
    5. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      332
      2783
    6. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      339
      2067
    7. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      79
      2039
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      151
      1868
    9. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      80
      1548
    10. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      38
      1480
    Aihe