Kisaamisen aloittaminen

pingten

On kyllä nuo pöytätennisliiton sivut todella huonot verrattuna esim. tenniksen vastaaviin. Tekisi mieli aloittaa kisaaminen, mutta onko siis samalla lailla kun tenniksessäkin, että pitää olla seuran jäsen ja onko joku lisenssimaksu liitolle? Ja kuinka nuo ilmoittautumiset tapahtuu kisoihin..

1

751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelaamaan vaan

      Jep, pitää olla seuran jäsen ja sitten sieltä muilta seuran jäseniltä saat helposti lisätietoa. Ja kilpailuihin osallistumiseen tarvitaan maksettu kilpailulisenssi, mutta voit hoitaa sen seuran jäsenmaksun yhteydessä ja seura toimittaa sitten tietosi eteenpäin pöytätennisliitolle.

      Ilmoittaudut kisoihin kertomalla nimesi, seurasi ja listaamalla pelaamasi luokat. Jos et jostain syystä pääse pelaamaan (esim. sairastut), niin ilmoittautuminen on peruttava.

      Luokkia on ratingin (eri merkintätapoja MK-1500, M-1200, R-2100, R1900, M1500) lisäksi myös iän ja sukupuolen mukaan. Saat osallistua niihin ratingluokkiin, joiden alle (tai enintään) oma luokituksesi on. Ja tietenkään ei kannata pelata omaan tasoon nähden liian korkeita luokkia, esim. 1450:n pelaajan ei kannata pelata luokkia 1800 tai 2100.

      Junnuluokissa ikäraja tarkoittaa maksimi-ikää (esim. M-13, N-15 tai MJ-13, NJ-15) ja senioriluokissa minimi-ikää (M-50 tai MK-50). Noissa ei ole ratingille rajoituksia. Naiset ja tytöt voivat pelata tavallisissa kilpailuissa myös vastaavia miesten ja poikien luokkia.

      Avoimissa luokissa (MK, MN, NK ja NN, jossa ensimmäinen kirjain M=miehet ja N=naiset ja toinen kirjain K=kaksinpeli ja N=nelinpeli) ei ole pelaajan ratingille ylärajaa ja Suomen parhaimmat pelaajat voivat osallistua niihin.

      On myös tasoitusluokkia (jossa alempana ratingissä oleva saa tasoitusta kovempaa pelaajaa vastaan), harrastajaluokkia ja pingiskoululaisten luokkia (joihin ei ehkä tarvita kilpailulisenssiä).

      Alkuvaiheessa ehkä mietityttää aloitusrating ja mihin luokkiin kannattaa tai voi mennä, mutta seuran kautta se sitten selviää. Jos esim. et olekaan enää aloitteleva pelaaja vaan jo kokenut ja osaava pelaaja (esim. vuosia pelannut firmaliigaa), niin et tietenkään voisi aloittaa ratingluokassa 1200.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      186
      7878
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5395
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      145
      4311
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3499
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2877
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2637
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2563
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2479
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      147
      2400
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      581
      2213
    Aihe