Kisaamisen aloittaminen

pingten

On kyllä nuo pöytätennisliiton sivut todella huonot verrattuna esim. tenniksen vastaaviin. Tekisi mieli aloittaa kisaaminen, mutta onko siis samalla lailla kun tenniksessäkin, että pitää olla seuran jäsen ja onko joku lisenssimaksu liitolle? Ja kuinka nuo ilmoittautumiset tapahtuu kisoihin..

1

811

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelaamaan vaan

      Jep, pitää olla seuran jäsen ja sitten sieltä muilta seuran jäseniltä saat helposti lisätietoa. Ja kilpailuihin osallistumiseen tarvitaan maksettu kilpailulisenssi, mutta voit hoitaa sen seuran jäsenmaksun yhteydessä ja seura toimittaa sitten tietosi eteenpäin pöytätennisliitolle.

      Ilmoittaudut kisoihin kertomalla nimesi, seurasi ja listaamalla pelaamasi luokat. Jos et jostain syystä pääse pelaamaan (esim. sairastut), niin ilmoittautuminen on peruttava.

      Luokkia on ratingin (eri merkintätapoja MK-1500, M-1200, R-2100, R1900, M1500) lisäksi myös iän ja sukupuolen mukaan. Saat osallistua niihin ratingluokkiin, joiden alle (tai enintään) oma luokituksesi on. Ja tietenkään ei kannata pelata omaan tasoon nähden liian korkeita luokkia, esim. 1450:n pelaajan ei kannata pelata luokkia 1800 tai 2100.

      Junnuluokissa ikäraja tarkoittaa maksimi-ikää (esim. M-13, N-15 tai MJ-13, NJ-15) ja senioriluokissa minimi-ikää (M-50 tai MK-50). Noissa ei ole ratingille rajoituksia. Naiset ja tytöt voivat pelata tavallisissa kilpailuissa myös vastaavia miesten ja poikien luokkia.

      Avoimissa luokissa (MK, MN, NK ja NN, jossa ensimmäinen kirjain M=miehet ja N=naiset ja toinen kirjain K=kaksinpeli ja N=nelinpeli) ei ole pelaajan ratingille ylärajaa ja Suomen parhaimmat pelaajat voivat osallistua niihin.

      On myös tasoitusluokkia (jossa alempana ratingissä oleva saa tasoitusta kovempaa pelaajaa vastaan), harrastajaluokkia ja pingiskoululaisten luokkia (joihin ei ehkä tarvita kilpailulisenssiä).

      Alkuvaiheessa ehkä mietityttää aloitusrating ja mihin luokkiin kannattaa tai voi mennä, mutta seuran kautta se sitten selviää. Jos esim. et olekaan enää aloitteleva pelaaja vaan jo kokenut ja osaava pelaaja (esim. vuosia pelannut firmaliigaa), niin et tietenkään voisi aloittaa ratingluokassa 1200.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      182
      1272
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      824
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      684
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      594
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      550
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      549
    Aihe