Kisaamisen aloittaminen

pingten

On kyllä nuo pöytätennisliiton sivut todella huonot verrattuna esim. tenniksen vastaaviin. Tekisi mieli aloittaa kisaaminen, mutta onko siis samalla lailla kun tenniksessäkin, että pitää olla seuran jäsen ja onko joku lisenssimaksu liitolle? Ja kuinka nuo ilmoittautumiset tapahtuu kisoihin..

1

753

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelaamaan vaan

      Jep, pitää olla seuran jäsen ja sitten sieltä muilta seuran jäseniltä saat helposti lisätietoa. Ja kilpailuihin osallistumiseen tarvitaan maksettu kilpailulisenssi, mutta voit hoitaa sen seuran jäsenmaksun yhteydessä ja seura toimittaa sitten tietosi eteenpäin pöytätennisliitolle.

      Ilmoittaudut kisoihin kertomalla nimesi, seurasi ja listaamalla pelaamasi luokat. Jos et jostain syystä pääse pelaamaan (esim. sairastut), niin ilmoittautuminen on peruttava.

      Luokkia on ratingin (eri merkintätapoja MK-1500, M-1200, R-2100, R1900, M1500) lisäksi myös iän ja sukupuolen mukaan. Saat osallistua niihin ratingluokkiin, joiden alle (tai enintään) oma luokituksesi on. Ja tietenkään ei kannata pelata omaan tasoon nähden liian korkeita luokkia, esim. 1450:n pelaajan ei kannata pelata luokkia 1800 tai 2100.

      Junnuluokissa ikäraja tarkoittaa maksimi-ikää (esim. M-13, N-15 tai MJ-13, NJ-15) ja senioriluokissa minimi-ikää (M-50 tai MK-50). Noissa ei ole ratingille rajoituksia. Naiset ja tytöt voivat pelata tavallisissa kilpailuissa myös vastaavia miesten ja poikien luokkia.

      Avoimissa luokissa (MK, MN, NK ja NN, jossa ensimmäinen kirjain M=miehet ja N=naiset ja toinen kirjain K=kaksinpeli ja N=nelinpeli) ei ole pelaajan ratingille ylärajaa ja Suomen parhaimmat pelaajat voivat osallistua niihin.

      On myös tasoitusluokkia (jossa alempana ratingissä oleva saa tasoitusta kovempaa pelaajaa vastaan), harrastajaluokkia ja pingiskoululaisten luokkia (joihin ei ehkä tarvita kilpailulisenssiä).

      Alkuvaiheessa ehkä mietityttää aloitusrating ja mihin luokkiin kannattaa tai voi mennä, mutta seuran kautta se sitten selviää. Jos esim. et olekaan enää aloitteleva pelaaja vaan jo kokenut ja osaava pelaaja (esim. vuosia pelannut firmaliigaa), niin et tietenkään voisi aloittaa ratingluokassa 1200.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13192
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3639
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2904
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1389
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1374
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1319
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1184
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      979
    Aihe