Hei! Olen kouluttautumassa bodypump-jumppaohjaajaksi nyt keväällä ja ajattelin kysellä vinkkejä ja neuvoja minkälainen on teidän mielestä hyvä ohjaaja? Ihan vapaasti kommenttia ohjaajilta sekä jumppaajilta! Myös kokemuksia ohjaajakoulutuksista, että minkälaista ollu ja mitä siellä tehdään, onko vaikea päästä läpi yms? :)
jumppaohjaajalle vinkkejä!
11
283
Vastaukset
- annukkaaaaa
Hyvä ohjaaja on iloinen ja kannustava. Lisäksi liikkeitä tehdessä on hyvä kertoa, miten saadaan liikkeestä paras hyöty, esim. askelkyykky-biisissä mainita, että "ottakaa mahdollisimman leveä haara-asento". Itse käyn pumpissa, ja vasta kolmannella kerralla tajusin, miten liikkeet tehdään oikein (jokaisella tunnilla eri ohjaaja). En ollut ennen pumppia käynyt oikeastaan ollenkaan salilla, ja esim. kyykkytekniikkani oli aivan päin honkia, toin lantiota ihan älyttömästi eteen. Vasta kun ohjaaja kertoi miten kyykätään oikeaoppisesti, opin tekemään liikkeen.
- bodypumponparasta
Kunkin liikkeen musiikki riittää suorituksen aikana, EI tarvitse tehostaa laulamalla itse mukana. Kannustus ja tsemppaaminen sopii kyllä kuvaan. Vääriä liikeratoja olisi hyvä korjata vaikka henk.kohtaisesti tai näyttää itse oikea suoritustekniikka. Painoja kannattaa kannustaa muuttamaan/vaihtelemaan.
- mmmm1
Hyviä vinkkejä edellä! Itse lisäisin edellisiin, että on tärkeää, että ohjaaja kannustaa eikä hauku bodypump ohjelmaa. Itse lopetin erään ohjaajan tunnilla käymisen, sillä hän aina haukkui ko. ohjelmaa. "Tämä ei ole rankka", "tämä on outo liike", "tässä on huono musiikki" jne. Vaikka itse olisikin sitä mieltä, ei bodypump tunti (ja ohjaajan paikka) ole paikkan tuoda tätä esille. Jos omasta mielestä ei ole tarpeeksi rankkaa niin voi kääntää asian postiviiseksi esim. haasta itseäsi tänään -tyyppiseksi kehotukseksi.
Tsemppiä ohjaukseen!- bodypumponparasta
Kiitos mmmm1 kun toit tärkeän asian esiin. Nythän eletäänkin taas nykyisessä ohjelmassa sitä aikaa että ohjaaja voi (vapaasti?) tehdä ohjelmastaa mieleisensä poimimalla kappaleet ja sitä myöten liikkeet aiemmista ohjelmista. Juuri nyt on tärkeää kertoa kuinka "rankka" kappale on nykyiseen ohjelmaan verrattuna. Totta tuo että sen voisi "rankan" sijasta sanoa tyyliin "haastavampi" kuin nykyinen ohjelma. Mutta on tärkeää sanoa jotain koska sehän on tunnille osallistujan ainoa keino määritellä mitä painoja käyttää koska liikkeiden rasittavuudessa on isojakin eroja.
- 20+5
Tärkeimmät taidot täällä tulikin jo mainittua, eli positiivinen kannustus ja liikeiden oikean suoritustekniikan kertaaminen. Lisäisin vielä sen, että jos jumpalla on paljon porukkaa, niin ääneen laskeminen auttaa pysymään tahdissa. Minä menen ainakin pian sekaisin, jos en näe jumpparia.
Mutta pumppi on ihanaa:) - boardii
http://lesmillssuomi.boards.net/
siellä on aktiivit ja ohjaajat sulassa sovussa. - humppajumppa
- tulevaohjaaja
kiitos paljon viesteistä, näistä oli paljon apua! :)
- jibbii
parhaat pumppiohjaajat on liikunnan ammattilaisia. Fyssareita, liikunnanopettajia, jne. Kummasti se koulu vaan antaa ohjaamiseen ammattimaisuutta.
Ja ei kaikki fyssarit ole hyviä jumppaohjaajia mutta monesti on näin.
Btw, hyvä pumppiohjaaja on käynyt riittävän kauan itse pumpissa ja salilla että osaa 'rutiinisti' liikkeet. Uusien liikkeiden kanssa ähkivä intoa puhkuva ohjaaja saa minut siirtymään toisen ohjaajan tunneille. - http://lifeofpipa90.
- päöp
Voi eikö kukaan muuten lue blogiasi ilman että postaat sen jokaiseen aiheeseen.
No on siihen syytäkin, paskahan se on.
lopeta tollainen huomio huoraaminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322259Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749466Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297460Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806305SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825930Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344946HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084600Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1004359Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo852026Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k771320