Eli kertokaa mitäkä liikkeet, toisto määrät ja sarjat olisivat hyviä keihäänheittäjälle.
Olen 17v 70kg 182cm pitkä ja 600g keihäs lentää sen 50m.
Saa laittaa linkkejä.
Keihäänheittäjän punttisalireeni
7
428
Vastaukset 7
- Jorma Kovanen
Ok linkki & vinkki tuo edellinen . Lisäksi kannattaa tsiikata youtubesta vaikkapa Pitkämäen ja Thorkielsenin voimaharjoitus treenejä..
- jto oppipoika
Puntisalilla perusvoimasarjoja, suoritustapa kuitenkin reipas. Lajiharjoittelu ja esim. kuntopallonheitot räjähtävästi.
Salilla perusliikkeillä hankittu voima muutetaan lajin vaatimusten mukaiseksi nimenomaan lajiharjoittelulla. Hermosto tilttaa, jos teet sekä saliharjoittelusi että lajin nopeus-/räjähtävävoimatreeninä. - lisää heittämistä
Mielestäni sun tilanteessa voimaharjoitteluksi riittää vielä kuntopallonheitot, kuntopiirit, loikat ja vedot. Paljon heittoja sitten lisäksi eri painoisilla kuulilla ja keihäillä.
Turhaa hankkia voimaa jos sitä ei saa irti keihääseen, tuo 50m naisten kepillä kertoo lähinnä siitä. - Hyvällä asialla
Jos puhtaana haluat pärjätä, niin kysy neuvoja Pispalan Woimasta tai Voimapuodista. Taitaa olla kaks Suomen fanaattisinta puhtaan treenaamisen kannattajaa/tuntijaa.
- nuoriurheilija
kantsii tehä paljon ylivetoo, rinnalle vetoo, ojentajii kantsii kehittää silleen, et penkkipunnerruksessa laitat kädet lähemmäs toisiaan. painon saat määrittää sen mukaan kun kestät, mut meidä nuorempien kannattaa tehä 15-20toistoo, siin tulee kestävyyttä mukaan kanssa.
- Anonyymi
Seppo Räty oli perinteinen voimaheittäjä, sieltä ehkä kannattaisi nykyheittäjienkin neuvoja kysyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011673
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä431220Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23970Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita170806Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13770Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS37728Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201703- 46689
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13657Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.40616