Apuja kaipaillaan!

Apuja apuja!

Lyhyesti alkuun itsestäni:
Ikä 27 vuotta.
Pituus 160cm Paino 90kg
Olen aina kärsinyt ylipainosta

Painoa pitäisi saada pois 20kg. Olen alottanut ahkeran lenkkeilyn ja matkaa päivittäin taitettu parhaillaan 15km päivässä. (Välillä lyhyempiä.) Salille tahtoisin kovasti, mutta en tiedä mistä pitäisi alottaa ja mitä kannattaisi tehdä. Tässä siis avun kysymys? Kuntoiluni on koostunut pelkästä kävelystä ja muutamista juoksu askelista tähän asti.

Ruokaohjelmani olen muuttanut ja pyrkinyt syömään pieniä annoksia useamman kerran päivässä. (sisältäen mm kana, raejuusto, salaatti jne..)

Tavoitteeni toteuttamiseksi kaikki apu ja kertomukset ovat enemmän kun tervetulleita! :)

3

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutama vinkki

      Sillon kun itse aloitin laihduttamista niin olisin toivonut että joku olisi heti alkuun sanonut nämä kaksi tärkeää asiaa: lihas polttaa rasvaa ja älä koskaan ala dieetille. Eli toisin sanoen muuttamalla ruokavalion vähäkaloriseksi ja tekemällä vain kävelylenkkejä teet elämäsi virheen (se vähäkin lihasmassa lähtee ja sen jälkeen painoa on vaikea pudottaa. Vähäkalorisen dieetin jälkeen tulet syömään niinkuin normaali ihminen - ja lihot kaikki kilot takaisin.)

      Et välttämättä tarvitse edes sitä kuntosalikorttia vaan voit tehdä liikkeitä myös kotona. Youtubesta löytyy ihan sikana erilaisia jumppa- ja lihaskuntovideoita jotka on inspiroivia ja hyviä - ja mikä parasta ne ovat ilmaisia ja voit tehdä ne oman kodin rauhassa (minua ainakin pelottaisi kuntosalilla läskejäni tuijottelevat besserwisserit). Jos haluat hankkia jotain välineitä kotiin niin suosittelen joogamattoa, kahvakuulaa ja käsipainoja.

      Olet asettanut jo suuren tavoitteesi eli -20kg. Sen lisäksi kannattaisi asettaa välitavoitteita (esim. laihdun 3kg tässä kuussa jne.). Käytännössä mitä hitaammin laihdut sitä varmemmin kilot pysyvät poissa.

      Syömisestä sen verran että suunnittele syömisesi siten että jaksat syödä samalla lailla koko loppu elämäsi. Muuten tulet lihomaan pudottamasi kilot satavarmasti takaisin. Herkkuja saa syödä jos niitä tekee mieli mutta kohtuudella. Tärkeintä on että annat kehollesi hyvää ruokaa tarpeeksi jotta se jaksaa kantaa sinut läpi lenkkien ja lihaskuntoharjoitusten.

      Juo paljon vettä. Osta kiva juomapullo jota on hyvä pitää mukana kaikkialla ja pidä huoli että juot vähintään sen 2 litraa puhdasta vettä päivässä.

      Varmasti unohdin sanoa jotain mutta täydennellään sitten :)

      TSEMPPIÄ!!!

    • kohtuudella uutta

      Paljonko ennen kävelit?
      Jos olet nollasta aloittanut ja nyt kävelet noin paljon, niin kauanko jaksat.

      Lihaskuntoa tarvitset myös, jotta lihakset säilyvät. Siihen sopii salitreeni, ohjattu kahvakuula, ohjattu bodypump, ohjattu vesijumppa tai vastaava.

      Miksi laitan ohjattu? Siksi, että liikkeet kannattaa opetella tekemään oikein. Sen jälkeen voi siirtyä kotijumppaan, jos siihen on sisua. Lihaskuntojumppaa pari kertaa viikossa on hyvä.

      Kuntosaliksi kannattaa ehdottomasti valita sellainen, jossa opastetaan laitteiden käyttö ja tehdään kunto-ohjelma ja jossa saa 2-3 kuukauden välein uuden ohjelman.

      Muista lepopäivä. Silloin toki saat liikkua, mutta lähde suorittamaan yhtään mitään.

      Ruokavalio kannattaa olla sellainen, että jaksat noudattaa sitä lopun ikääsi. Toki viikon pikastartti on sallittu.

    • Innokas27

      Kiitoksia paljon vastauksista ja neuvoistanne näin alkuun. :)

      En ole kävellyt kun muutamia kilometrejä viimeisen vuoden aikana.

      Tänään otin aamupalaksi puuroa ja 6km aamulenkki takana.

      Sali käyntejä haluaisin ottaa lisäksi 2x viikko. Ongelma on siinä, kun asun pienellä paikkakunnalla ja salilla treenaminen tapahtuu ilman valvojaa/opastajaa. Sitä ei ole. Ja toinen mistä,miten ja millaisilla sarjoilla kannattaisi lähteä tekemään, jotta saisi tulosta.

      Pumppissa olen vuosia sitten ollut ja tykkäsin. Miinus vaan ettei, tällä pienellä paikkakunnalla siihen ole enää mahdollisuutta. Kahvakuulailu on. Katsoin uutena paikkakuntalaisena, vähän mitä jumppia täällä on mahdollista harrastaa ja kuulailu löytyi! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      252
      6930
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      53
      4933
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4481
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      9
      4276
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3763
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      118
      3665
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3636
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      25
      3532
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3313
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      57
      2459
    Aihe