Apuja kaipaillaan!

Apuja apuja!

Lyhyesti alkuun itsestäni:
Ikä 27 vuotta.
Pituus 160cm Paino 90kg
Olen aina kärsinyt ylipainosta

Painoa pitäisi saada pois 20kg. Olen alottanut ahkeran lenkkeilyn ja matkaa päivittäin taitettu parhaillaan 15km päivässä. (Välillä lyhyempiä.) Salille tahtoisin kovasti, mutta en tiedä mistä pitäisi alottaa ja mitä kannattaisi tehdä. Tässä siis avun kysymys? Kuntoiluni on koostunut pelkästä kävelystä ja muutamista juoksu askelista tähän asti.

Ruokaohjelmani olen muuttanut ja pyrkinyt syömään pieniä annoksia useamman kerran päivässä. (sisältäen mm kana, raejuusto, salaatti jne..)

Tavoitteeni toteuttamiseksi kaikki apu ja kertomukset ovat enemmän kun tervetulleita! :)

3

175

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutama vinkki

      Sillon kun itse aloitin laihduttamista niin olisin toivonut että joku olisi heti alkuun sanonut nämä kaksi tärkeää asiaa: lihas polttaa rasvaa ja älä koskaan ala dieetille. Eli toisin sanoen muuttamalla ruokavalion vähäkaloriseksi ja tekemällä vain kävelylenkkejä teet elämäsi virheen (se vähäkin lihasmassa lähtee ja sen jälkeen painoa on vaikea pudottaa. Vähäkalorisen dieetin jälkeen tulet syömään niinkuin normaali ihminen - ja lihot kaikki kilot takaisin.)

      Et välttämättä tarvitse edes sitä kuntosalikorttia vaan voit tehdä liikkeitä myös kotona. Youtubesta löytyy ihan sikana erilaisia jumppa- ja lihaskuntovideoita jotka on inspiroivia ja hyviä - ja mikä parasta ne ovat ilmaisia ja voit tehdä ne oman kodin rauhassa (minua ainakin pelottaisi kuntosalilla läskejäni tuijottelevat besserwisserit). Jos haluat hankkia jotain välineitä kotiin niin suosittelen joogamattoa, kahvakuulaa ja käsipainoja.

      Olet asettanut jo suuren tavoitteesi eli -20kg. Sen lisäksi kannattaisi asettaa välitavoitteita (esim. laihdun 3kg tässä kuussa jne.). Käytännössä mitä hitaammin laihdut sitä varmemmin kilot pysyvät poissa.

      Syömisestä sen verran että suunnittele syömisesi siten että jaksat syödä samalla lailla koko loppu elämäsi. Muuten tulet lihomaan pudottamasi kilot satavarmasti takaisin. Herkkuja saa syödä jos niitä tekee mieli mutta kohtuudella. Tärkeintä on että annat kehollesi hyvää ruokaa tarpeeksi jotta se jaksaa kantaa sinut läpi lenkkien ja lihaskuntoharjoitusten.

      Juo paljon vettä. Osta kiva juomapullo jota on hyvä pitää mukana kaikkialla ja pidä huoli että juot vähintään sen 2 litraa puhdasta vettä päivässä.

      Varmasti unohdin sanoa jotain mutta täydennellään sitten :)

      TSEMPPIÄ!!!

    • kohtuudella uutta

      Paljonko ennen kävelit?
      Jos olet nollasta aloittanut ja nyt kävelet noin paljon, niin kauanko jaksat.

      Lihaskuntoa tarvitset myös, jotta lihakset säilyvät. Siihen sopii salitreeni, ohjattu kahvakuula, ohjattu bodypump, ohjattu vesijumppa tai vastaava.

      Miksi laitan ohjattu? Siksi, että liikkeet kannattaa opetella tekemään oikein. Sen jälkeen voi siirtyä kotijumppaan, jos siihen on sisua. Lihaskuntojumppaa pari kertaa viikossa on hyvä.

      Kuntosaliksi kannattaa ehdottomasti valita sellainen, jossa opastetaan laitteiden käyttö ja tehdään kunto-ohjelma ja jossa saa 2-3 kuukauden välein uuden ohjelman.

      Muista lepopäivä. Silloin toki saat liikkua, mutta lähde suorittamaan yhtään mitään.

      Ruokavalio kannattaa olla sellainen, että jaksat noudattaa sitä lopun ikääsi. Toki viikon pikastartti on sallittu.

    • Innokas27

      Kiitoksia paljon vastauksista ja neuvoistanne näin alkuun. :)

      En ole kävellyt kun muutamia kilometrejä viimeisen vuoden aikana.

      Tänään otin aamupalaksi puuroa ja 6km aamulenkki takana.

      Sali käyntejä haluaisin ottaa lisäksi 2x viikko. Ongelma on siinä, kun asun pienellä paikkakunnalla ja salilla treenaminen tapahtuu ilman valvojaa/opastajaa. Sitä ei ole. Ja toinen mistä,miten ja millaisilla sarjoilla kannattaisi lähteä tekemään, jotta saisi tulosta.

      Pumppissa olen vuosia sitten ollut ja tykkäsin. Miinus vaan ettei, tällä pienellä paikkakunnalla siihen ole enää mahdollisuutta. Kahvakuulailu on. Katsoin uutena paikkakuntalaisena, vähän mitä jumppia täällä on mahdollista harrastaa ja kuulailu löytyi! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1415
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      101
      1352
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1315
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      244
      1199
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1066
    6. 69
      1012
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      17
      1002
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      730
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      724
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      656
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      640
    13. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      588
    14. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      587
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      575
    16. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      45
      550
    17. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      549
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      548
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      518
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      505
    Aihe