Hyvä ystävä

Opiskelijamies24

Mitä tehdä kun en ole ollut parhaaseen kaveriini tekemisissä kohta yli kuukauteen?

Kaikki alkoi siis siitä, kun kaverini sanoi minulle todella rumasti eräissä kuukausi sitten pidetyissä illanistujaisissa. Tästä sitten suutuin tälle enkä ole noiden illanistujaisten jälkeen ollut häneen minkäänlaisessa yhteydessä.

Olisin nyt kuitenkin valmis antamaan hänelle anteeksi, enkä haluaisi enää jatkaa tätä vihanpitoa yhtään kauemmin, ihan sama minkälainen m*lkku hän on joskus ollut minua kohtaan. Kyseessä on kuitenkin melko läheinen kaveri jonka kanssa on tullut muun muassa käytyä aktiivisesti salilla ja tehtyä kaikkea muuta yhdessä. Tässä vuosien saatossa olemme jakaneet ilot ja surut, tukeneet toisiamme myös vastoinkäymisissä ja olemme olleet varsin hyvin perillä toistemme asioista.

Olemme olleet siis melko läheisiä kavereita ja tiedän hyvin itsekkin, ettei hänelläkään ole niin hirveän montaa kaveria täällä opiskelukaupungissa, jossa tällä hetkellä asumme.

Tuntuu siis todella pahalta sisältäpäin, että emme ole olleet noinkaan pitkään aikaan missään tekemisissä.

Mitä siis tekisit tilanteessani?

1

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmm.. No jos kerran olet valmis antamaan hänelle anteeksi, niin mikset sitten vain ota yhteyttä? Vai odotatko kaverisi ottavan yhteyttä ensin?
      Itse nielisin ylpeyteni ja laittaisin kaverille tekstarin, jossa kysyisin kuulumisia. Tai ilmoittaisin että haluan sopia ja ehdottaisin vaikka tapaamista. Ihan miten itseltä luonnolliselta tuntuu. Ystävyys on sen verran kallisarvoinen asia, että ei kannata pikkuasioiden antaa sitä pilata :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      19
      3019
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      56
      2047
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      179
      1876
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      119
      1841
    5. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      89
      1511
    6. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      74
      1061
    7. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      201
      1025
    8. Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse

      Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän
      Tv-sarjat
      11
      988
    9. Tiedätkö hänen pituuden??

      Et tiedä!!
      Ikävä
      62
      908
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      19
      908
    Aihe