Lihavat ruokaostoksilla

Olen itse aina ollut hoikka. Silti näin aikuistuttuani, kun olen asunut omillani ja huolehdin itse ruokaostoksistani, olen huomannut, että joskus vähän mietin, mitä ruokakaupan kassa ajattelee minun ruokaostoksistani.

Siis jos joskus perjantaina töiden jälkeen ladon kaupan liukuhihnalle viikonlopuksi perusruoka-ainesten lisäksi suklaalevyn, limupullon, sipsipussin ja lihottavat ainekset pizzaa tai hampurilaisia varten jne, niin saatan lyhyesti miettiä, mitä kassa tai muut jonossa olevat asiakkaat ajattelevat. Ajattelevatko he, että kauhea miten epäterveellisesti tuo tyyppi syö tms?

Sitten tulin ajatelleeksi, että mahtavatko lihavat ihmiset hävetä epäterveellisiä ruokaostoksiaan... Joskus olen mcdonald'sissa nähnyt toooosi lihavan pariskunnan ostavan ihan tolkuttoman määrän superkokoisia hampurilaisannoksia ja monta jälkiruokaa. Kun he lähtivät, heillä oli kummallakin sellainen iso paperikassi, jotka oli täyteen sullottu ruokaa. Heh.
33409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Eihän se paino itsekseen kerry. Monen lihavan kärryssä on eineksiä, herkkuja, limsaa, eikä ollenkaan kasviksia.. Itse joskus huvittelen katselemalla ihmisten ostoksia ja teen mielessäni analyysejä heistä. :) Karppaajat erottuu, sitten jollakin yllättävällä ihmisellä voi olla paljon luomutuotteita jne. Ja en siis missään nimessä pahalla katsele. Mistä kenenkään tilanteen ja taustan tietää. Kerran suht nuori mies osti valtavan määrän vauvan tarvikkeita ja pohdin oliko mahdollisesti vauva syntynyt vähän etuajassa ja tullut kiire, kun yksin oli ostoksilla. :)
Oma tausta on se, että olen paljonkin hävennyt ostoksiani. Sairastin nuorena bulimiaa ja häpesin ostaessani hirveän määrän karkkia ja herkkuja. Myöhemmin join paljon ja häpesin ostaa samasta kaupasta päivä päivän jälkeen kaljalaatikoita.. Mutta moni riippuvuus on niin vahva, että sen häpeän vaan ohittaa, kun on "pakkoa" saada jotakin...

Äänestä

Minä en kauheasti katsele ihmisten ostoksia, kunhan vain mietin omia asioitani.

Jos sinun ostoksistasi kuitenkin olisi pääteltävä jotakin, seuraavaa voisi tulla mieleen:

- nuori uusavuton äiti ostamassa lapsilleen epäterveellistä ruokaa
- nuori ihminen, jonka aineenvaihdunta toimii ylikierroksilla (vielä jonkin aikaa)
- karkkipäivä käsillä vähäkalorisen viikon jälkeen
- bulimikko pientä iltapalaa ostamassa
- hyvin kehittynyt lapamato

Mikäs näistä osui lähimmäksi? ;)

Äänestä

Itse olen sellainen semiterveellisen ruuan ystävä. Syömme taatusti keskivertoperhettä terveellisemmin, herkkupäivä on lapsilla vain kerran viikossa ja kaksi euroa henkilöä kohti saa mennä silloin herkkuihin. Eineksiä tai muuta selkeän epäterveellistä saatamme syödä poikkeustapauksissa, eli kun ei tosiaankaan ehditä tehdä ruokaa, mutta sellaista ei tapahdu joka viikko tai joka kuukausikaan. Olemme myös koko perhe normaalipainoisia.

Minulla oli kuitenkin valmistujaiset, joihin oli tulossa yli 50 henkilöä. Kävin kyseistä tapahtumaa varten kaupassa ja kärryt olivat siis täynnä kaikenlaisia herkkuja ja suunnilleen vain niitä herkkuja. Kylläpä siitä joku huomiokykyinen kanssa-asiakas kaupassa katsoi tarpeelliseksi pitää saarnan, kun niin epäterveellisesti syödään. Mielestäni vähän kohtuutonta, kun näkee vain sen yhden ruokaostoksen. Sen jälkeen on kyllä ollut sellainen olo, että kaikki mitä kaupasta ostat pannaan merkille. Kiva, kun koko kaupunki tietää koska minulla on menkat kun ostan siteitä ja koska meillä on karkkipäivä. Kerran vuodessa myös ryypätään hullun lailla, kun mies ostaa 24-packin kaljaa, vaikka se kestääkin melkein sen koko vuoden...

Äänestä

mirjamille tässä nyt yksi huomio.

Vaikka on hoikka ollut aina, se ei tarkoita että on terveessä kunnossa. Hyvinkin ulkoisesti hoikassa kunnossa olevalla voi olla sisäelinrasvaa, ellei harrasta minkäänlaista liikuntaa tai vetää vain ravintoarvoltaan ala-arvoista roskaa naamaan. Hoikalla saattaa yhtä lailla olla vääristyneet kolesteroliarvot, osteoporoosin riski ym.

Hoikka ulkomuoto ei myöskään poista sitä seikkaa, että epäterveellisen ravinnon epäterveelliset ainesosat kiertää kehossa. Helposti lihoavilla rasva kertyy näkyvästi ihon alle, ns. "laihaläski" kerää rasvan sisäelimiin. Eikä laihaläskille edes tule välttämättä sellaista kunnon kumpua, mitä joskus näkyy.

Sellainen kova kumpu on juuri sisäelinrasvan aiheuttamaa pullotusta. Löysä roikkuva läskimaha on sitä ihonalaista rasvaa. Ja mikä ero näillä on? Sisäelinrasva on paljon ihonalaista rasvaa haitallisempaa.

Mutta ei siinä, kukin saa elää niin kuin tahtoo. Ei kuitenkaan kannata olla liian sokea ulkomuodon suhteen, koska se ei kerro paljoakaan sisäisestä kondiksesta.

Äänestä
  • Asiallinen kirjoitus.

    Mutta eikö sentään sillä "lihavaläskillä", siis klassisella vanhalla kunnon läskillä, ole myös sitä sisäelinrasvaa? Vai onko kaikki kerrytetty roikkuvaan vatsapaitaan?

    Äänestä

  • Hoh-hoijaa. Oliko vaaka taas tänään sulle väärämielinen liian isolla numerolla, kun noin 'syvällisiä' asioita aloit miettiä?

    Äänestä

  • junkie foodies kirjoitti:

    Asiallinen kirjoitus.

    Mutta eikö sentään sillä "lihavaläskillä", siis klassisella vanhalla kunnon läskillä, ole myös sitä sisäelinrasvaa? Vai onko kaikki kerrytetty roikkuvaan vatsapaitaan?

    On toki klassisillakin läskeillä sisäelinrasvaa, se ei kirjoituksessani noussut esille. Ja eihän se kaikki rasva toki ole siellä vyötärön seudulla, vaan rasva kertyy myös mm. sydämen ympärille.

    Ja toinen korostettava asia on osteoporoosi. Huono ravinto ja liikkumattomuus tekee ihmiselle linnun luut. Naiset vielä herkempiä osteoporoosille vaihdevuosien takia. Sitten ihmetelläänn kun vanhoilla päivillä on lonkkamurtumia, käsi poikki kaatumisen seurauksena jne.

    On oikeastaan hieman pelottavaa, miten vähän ihmiset ovat tietoisia tällaisista asioista. Pitäisikö meillä yhteiskunnassa puhua asiasta enemmän, kun selkeästi ihmiset eivät osaa hakea tietoa terveyshaitoista? Nykytieteen avulla kuitenkin tiedetään jo paljon ja inernetin aikakaudella tieto on kaikkien saatavilla.

    Äänestä

  • Keinonen kirjoitti:

    Hoh-hoijaa. Oliko vaaka taas tänään sulle väärämielinen liian isolla numerolla, kun noin 'syvällisiä' asioita aloit miettiä?

    Hah, oliko tämä minulle, Keinonen?

    Minusta vaaka näyttää yleensä lliian vähän. Mitä suurempi lukema, sen enemmän on piffi kasvanut. Enkä seuraa edes painoa kuin satunnaisesti salikäynnillä, kotona ei vaakaa edes ole.

    Mutta jos palaan taas syvälliseen pohdintaan, niin minusta on ihan relevanttia nostaa esille myös tällaisen huumorilla höystetyn asian vakavaakin puolta. Selvästi kävi jo aloitusviestissä ilmi, että kirjoittaja kuvittelee toimintansa - eli ruokatottumustensa - olevan jotenkin harmitonta puuhaa, kun hän ei ole lihonut. Sanotaan sitä vaikka kansalaisvelvollisuudeksi, mutta katsoin asiakseni kommentoida 'syvällisesti' asiaa.

    Äänestä

eipä kiinnosta toisten ostokset!

Äänestä

Komppaan edellistä eli mitä vattua se mulle kuuluu toisten ostokset! En onneksi ole niin epävarma, että miettisin mitä toiset ajattelee mun ostoksista. Ostan mitä tarvitsen ja that's it. :P

Äänestä

Muiden ostoksia paheksuen kyttäävät ihmiset ovat mulkkuja. Sitä tämä läski ajattelee, kun näkee tikkulaihan tuijottavan ruokakoriaan.

Saatan olla lihava, mutta ainakin osaan nauttia sellaisista asioista kuin hyvä ruoka ja juoma.

Äänestä
  • Joo, osaat nauttia. Ilmeisesti vähän liikaakin.

    Äänestä

  • Et läskinä sitten muusta osaa nauttiakaan, näin se yleensä menee. Ajattelisit kuitenkin niitä tuhansia eläinparkoja ahtaissa häkeissään, jotka elävät ja joutuvat tapetuksi tuollaisten itsekkäiden läskien mielihalujen takia ja niitä veronmaksajia, joilta riistetään rahat sinun 2-tyypin sokeritaudin ja polvileikkausten hoitoon.

    Äänestä

  • olet itsekäs pska kirjoitti:

    Et läskinä sitten muusta osaa nauttiakaan, näin se yleensä menee. Ajattelisit kuitenkin niitä tuhansia eläinparkoja ahtaissa häkeissään, jotka elävät ja joutuvat tapetuksi tuollaisten itsekkäiden läskien mielihalujen takia ja niitä veronmaksajia, joilta riistetään rahat sinun 2-tyypin sokeritaudin ja polvileikkausten hoitoon.

    Kyllä niihin sinun vatsahaava- ja ahdistuslääkkeisiisikin verovaroja menee.

    Äänestä

  • Keinonen kirjoitti:

    Joo, osaat nauttia. Ilmeisesti vähän liikaakin.

    Kuolema meille kaikille joskus koittaa. Ainakin tämä läski on nauttinut joka hemmetin hetkestä, eikä kiduttanut itseään syömällä ituja ja pumppaamalla itseään salilla herkuista kieltäytyen. Vaikka kuolisin 40-vuotiaana ja sinä eläisit 90-vuotiaaksi, katson itse, että täysillä ja nauttien eletyt 40 vuotta ovat kirkkaasti upeammat kuin kieltäymyksen 90 vuotta. Lopputulos on molemmille sama: hautaa et vältä sinäkään, terveysfanaatikko.

    Äänestä

  • olet itsekäs pska kirjoitti:

    Et läskinä sitten muusta osaa nauttiakaan, näin se yleensä menee. Ajattelisit kuitenkin niitä tuhansia eläinparkoja ahtaissa häkeissään, jotka elävät ja joutuvat tapetuksi tuollaisten itsekkäiden läskien mielihalujen takia ja niitä veronmaksajia, joilta riistetään rahat sinun 2-tyypin sokeritaudin ja polvileikkausten hoitoon.

    Sinä et varmastikaan koskaan ole hyödyntänyt mitään verovaroin kustannettua?

    Ja kuka vittu sanoo, että syön lihaa? En nimittäin syö sitä juuri koskaan, korkeintaan 2-3 kertaa vuodessa mitään lihaa, kanaa, kalaa tms. Mun lihomisellani ja niillä eläinparoilla ei ole paskaakaan tekemistä keskenään.

    Käytätkö muuten itse koskaan lääkkeitä? Silloin olet itsekäs paska, koska kaikki lääkkeet testataan eläinkokein. Ajattele niitä satojatuhansia eläinkoehäkeissä kärsiviä eläinparkoja!

    Äänestä

  • Iso läski kirjoitti:

    Sinä et varmastikaan koskaan ole hyödyntänyt mitään verovaroin kustannettua?

    Ja kuka vittu sanoo, että syön lihaa? En nimittäin syö sitä juuri koskaan, korkeintaan 2-3 kertaa vuodessa mitään lihaa, kanaa, kalaa tms. Mun lihomisellani ja niillä eläinparoilla ei ole paskaakaan tekemistä keskenään.

    Käytätkö muuten itse koskaan lääkkeitä? Silloin olet itsekäs paska, koska kaikki lääkkeet testataan eläinkokein. Ajattele niitä satojatuhansia eläinkoehäkeissä kärsiviä eläinparkoja!

    Lääkkeitä ei tarvitsisi niin usein kun syö terveellisesti ja liikkuu. Näin se vaan menee.

    Äänestä

  • Iso läski kirjoitti:

    Kuolema meille kaikille joskus koittaa. Ainakin tämä läski on nauttinut joka hemmetin hetkestä, eikä kiduttanut itseään syömällä ituja ja pumppaamalla itseään salilla herkuista kieltäytyen. Vaikka kuolisin 40-vuotiaana ja sinä eläisit 90-vuotiaaksi, katson itse, että täysillä ja nauttien eletyt 40 vuotta ovat kirkkaasti upeammat kuin kieltäymyksen 90 vuotta. Lopputulos on molemmille sama: hautaa et vältä sinäkään, terveysfanaatikko.

    Et tiedä mitään elämän nauttimisesta. Liikunnan jälkeen tulee helkkarin hyvä olo. Joskus voi myös herkutella. Eikä mitään ituja tarvi syödä koskaan.

    Äänestä

  • Äläpä kitise kirjoitti:

    Kyllä niihin sinun vatsahaava- ja ahdistuslääkkeisiisikin verovaroja menee.

    Sinä et tiedä kertoa kuin omista lääkkeistäsi ja nehän edellä jo listasitkin.

    Äänestä

  • olet itsekäs pska kirjoitti:

    Et läskinä sitten muusta osaa nauttiakaan, näin se yleensä menee. Ajattelisit kuitenkin niitä tuhansia eläinparkoja ahtaissa häkeissään, jotka elävät ja joutuvat tapetuksi tuollaisten itsekkäiden läskien mielihalujen takia ja niitä veronmaksajia, joilta riistetään rahat sinun 2-tyypin sokeritaudin ja polvileikkausten hoitoon.

    Kannatan terveeellistä ruokaa nykyisten suositusten mukaan. Salaatit ihan ehdottomia ja tietysti liha. Tosin tuo "ahtaat häkiit"- ajattelu on aika .... Tyhjää? Nykyäänhän pihatot ym on pop ja aika moni metsästää mysö suoraan livenä luonnosta (ml. minä. Ja vien näitä metsän hetkkuja myös kavereille)

    Äänestä

  • Iso läski kirjoitti:

    Kuolema meille kaikille joskus koittaa. Ainakin tämä läski on nauttinut joka hemmetin hetkestä, eikä kiduttanut itseään syömällä ituja ja pumppaamalla itseään salilla herkuista kieltäytyen. Vaikka kuolisin 40-vuotiaana ja sinä eläisit 90-vuotiaaksi, katson itse, että täysillä ja nauttien eletyt 40 vuotta ovat kirkkaasti upeammat kuin kieltäymyksen 90 vuotta. Lopputulos on molemmille sama: hautaa et vältä sinäkään, terveysfanaatikko.

    "Ainakin tämä läski on nauttinut joka hemmetin hetkestä, eikä kiduttanut itseään syömällä ituja ja pumppaamalla itseään salilla herkuista kieltäytyen. "

    -Vanha klisee.

    Ei se elämän pituus vaan se laatu. Kyseenalaistan sen laadun kun hengästyy jo 100m kävelystä tms.

    Eli kyllä se hyvä kunto ja terveys korreloi huomattavasti enempi sen elämästä nauttimisen kanssa kuin sairaalloinen ylipaino ja huono kunto. ;)

    Äänestä

  • 1+1 kirjoitti:

    Et tiedä mitään elämän nauttimisesta. Liikunnan jälkeen tulee helkkarin hyvä olo. Joskus voi myös herkutella. Eikä mitään ituja tarvi syödä koskaan.

    Sinulle tulee liikunnan jälkeen fantastinen fiilis. Kivat sulle. Mulle ei tule mikään erityinen fiilis, ehkä jalkavaivoja ja epämukavasti hiki. Saan noin tuhannesta muusta asiasta helkkaristi hyvemmän fiiliksen kuin liikunnasta itsetarkoituksellisena.

    Hyötyliikun paljon ja lenkkeilytän koiria. Terv. perusterve keski-ikäinen nainen.

    Äänestä

  • abdul.mahdi kirjoitti:

    "Ainakin tämä läski on nauttinut joka hemmetin hetkestä, eikä kiduttanut itseään syömällä ituja ja pumppaamalla itseään salilla herkuista kieltäytyen. "

    -Vanha klisee.

    Ei se elämän pituus vaan se laatu. Kyseenalaistan sen laadun kun hengästyy jo 100m kävelystä tms.

    Eli kyllä se hyvä kunto ja terveys korreloi huomattavasti enempi sen elämästä nauttimisen kanssa kuin sairaalloinen ylipaino ja huono kunto. ;)

    Paiskasit sitten paskalla kliseillä takaisin.

    Elämänlaatu merkitsee eri ihmisille erilaisia asioita. Minulle laadukas elämä on nautintoihin hukuttautumista, sinulle jotain muuta. Minä en nauttisi sellaisesta elämästä, johon kuuluisi kuntoilu tai urheilu. Tätä teidän fanaatikkojen on ilmeisen mahdoton ymmärtää.

    Enkä muuten hengästy 100 metrin kävelystä. Itse asiassa kävelen kaikkialle ja saan sellaiset 5 kilometriä arkiliikuntaa joka päivä. Autoa en omista ja julkisilla en ole ajanut vuosiin. Kunto voi olla ihan kohtalainen siitä huolimatta, että on lihava. Liikunnalla ei nimittäin saa sitä painoa alas, vaan keskeisempää on ruokavalio.

    En minäkään aina ole ollut läski vaan hyvinkin hoikka välillä. Laihdutan joskus urakalla ja harrastan etenkin lihaskunnon kohottamista silloin.

    Nautin kuitenkin elämästä enemmän lihavana ja ilman liikuntaa.

    Äänestä

  • moneenjunaan kirjoitti:

    Sinulle tulee liikunnan jälkeen fantastinen fiilis. Kivat sulle. Mulle ei tule mikään erityinen fiilis, ehkä jalkavaivoja ja epämukavasti hiki. Saan noin tuhannesta muusta asiasta helkkaristi hyvemmän fiiliksen kuin liikunnasta itsetarkoituksellisena.

    Hyötyliikun paljon ja lenkkeilytän koiria. Terv. perusterve keski-ikäinen nainen.

    Omasta mielestäsi perusterve? Jos pelkästä koiran ulkoiluttamisesta tulee jalkavaivoja, niin tuskin täysin kunnossa olet. Se ei ole normaalia keski-ikäisellä ihmisellä.

    Äänestä

  • Näärännäppy kirjoitti:

    Omasta mielestäsi perusterve? Jos pelkästä koiran ulkoiluttamisesta tulee jalkavaivoja, niin tuskin täysin kunnossa olet. Se ei ole normaalia keski-ikäisellä ihmisellä.

    Minä puolestani en ole lähelläkään keski-ikää, mutta niin vain normaalipainoisenakin tuli vaikka mitä nivel- ja tukirankaoireita kovemmasta liikunnasta. Olen perusterve, mutta kun polvet brakaa, käsivarret kipeytyvät ja astmakohtaus yllättää hengästyessä, sulkee se paitsi aika monta lajia pois, myös ja ennen kaikkea innon urheilla.

    Sitä paljon puhuttua adrenaliinihuumaa liikunnan jälkeen en ole koskaan kokenut, ikinä siitä ei ole tullut euforinen olo vaan täysin paska ja kipuinen, joka kerta. Siksi en enää harrastakaan muuta kuin hyötyliikuntaa.

    Äänestä

  • Näärännäppy kirjoitti:

    Omasta mielestäsi perusterve? Jos pelkästä koiran ulkoiluttamisesta tulee jalkavaivoja, niin tuskin täysin kunnossa olet. Se ei ole normaalia keski-ikäisellä ihmisellä.

    Ei tule koiran ulkoiluttamisesta jalkavaivoja. Kuvittelen itseni juoksemaan usean kilometrin lenkin, toinen polvi ei tykkäisi ja ehkä vaivasenluu ja vasaravarpaatkin sanoisivat sanasen. En suoraan sanottuna saa itseäni pakotettua juoksemaan pitkiä matkoja, "se ei vaan oo kivaa". Kävelyä kestän rajattomasti ja tykkään juuri maastolenkeistä, "mutta sehän ei olekaan oikeaa urheilua". Kumpparit ja kulahtaneet farkut päällä ei tule mitään kuningasfiilistä itselle eikä katsojille.
    Veriarvot ja verenpaine ihanteelliset, painoa toki monta kiloa liikaa (BMI nyt 28,3).

    Äänestä

  • Iso läski kirjoitti:

    Paiskasit sitten paskalla kliseillä takaisin.

    Elämänlaatu merkitsee eri ihmisille erilaisia asioita. Minulle laadukas elämä on nautintoihin hukuttautumista, sinulle jotain muuta. Minä en nauttisi sellaisesta elämästä, johon kuuluisi kuntoilu tai urheilu. Tätä teidän fanaatikkojen on ilmeisen mahdoton ymmärtää.

    Enkä muuten hengästy 100 metrin kävelystä. Itse asiassa kävelen kaikkialle ja saan sellaiset 5 kilometriä arkiliikuntaa joka päivä. Autoa en omista ja julkisilla en ole ajanut vuosiin. Kunto voi olla ihan kohtalainen siitä huolimatta, että on lihava. Liikunnalla ei nimittäin saa sitä painoa alas, vaan keskeisempää on ruokavalio.

    En minäkään aina ole ollut läski vaan hyvinkin hoikka välillä. Laihdutan joskus urakalla ja harrastan etenkin lihaskunnon kohottamista silloin.

    Nautin kuitenkin elämästä enemmän lihavana ja ilman liikuntaa.

    Pointti on se, että rapakuntoisena et pysty nauttimaan kaikesta siitä mitä elämä tarjoaa. Se on FAKTA!

    Sen sijaan huippukuntoisena voi huoletta herkutella silloin tällöin jos siltä tuntuu. ;)

    " Kunto voi olla ihan kohtalainen siitä huolimatta, että on lihava. "

    -Kun lievä ylipaino menee selkeästi lihavuuden puolelle niin ei se kunto enää voi olla kovin kaksinen..turhaan koitat yrität itseäsi pettää.

    "Laihdutan joskus urakalla "

    -Pahin mahdollinen vaihtoehto kehon ja terveyden kannalta on tuollainen jojo-laihduttelu.

    "Nautin kuitenkin elämästä enemmän lihavana ja ilman liikuntaa"

    -Jokainen niittää mitä kylvää. ;)

    Äänestä

  • abdul.mahdi kirjoitti:

    Pointti on se, että rapakuntoisena et pysty nauttimaan kaikesta siitä mitä elämä tarjoaa. Se on FAKTA!

    Sen sijaan huippukuntoisena voi huoletta herkutella silloin tällöin jos siltä tuntuu. ;)

    " Kunto voi olla ihan kohtalainen siitä huolimatta, että on lihava. "

    -Kun lievä ylipaino menee selkeästi lihavuuden puolelle niin ei se kunto enää voi olla kovin kaksinen..turhaan koitat yrität itseäsi pettää.

    "Laihdutan joskus urakalla "

    -Pahin mahdollinen vaihtoehto kehon ja terveyden kannalta on tuollainen jojo-laihduttelu.

    "Nautin kuitenkin elämästä enemmän lihavana ja ilman liikuntaa"

    -Jokainen niittää mitä kylvää. ;)

    Hukuttautuminen nautintoihin.. no minulle se on crossfitt, juoksu ja body pump. Joka kerta kun ylitän oman entisen suoritukseni saan siitä nautintoa.
    Terveellisen ruoan ei todellakaan tarvitse olla ituja ja salaattia, pelkästään sellaista syömällähän ihminen on kaikkea muuta kuin terve.
    Minäkin herkuttelen välillä, en kieltäydy niistä. Annoskokoni vaan ei ole mitään jumalatonta mättöä.

    Monien ylipainoisten selitys on myös se että lapset eivät suostu syömään kasviksia koska ne ovat pahoja/ei maistu miltään.
    Ei kai ne maistu kun te hirviöt syötätte lapsillenne teollisuusmyllättyjä kaloripommeja vauvasta lähtien. Sairasta on myös se että minut leimataan huonoksi äidiksi koska lapseni rakastavat itsetehtyjä porkkanapihvejä ja nyrpistelevät nugeteille ja ranskiksille.

    Olen itse 165/49 ja 33v :) Ainiin, minulta kysytään vieläkin paperit jos ostan vaikka sytkärin, sitä nimenomaan niittää mitä kylvää ;)

    T.ituhippi namimami

    Äänestä

"saatan lyhyesti miettiä, mitä kassa tai muut jonossa olevat asiakkaat ajattelevat. Ajattelevatko he, että kauhea miten epäterveellisesti tuo tyyppi syö tms?"

-On sullakin murheet, voe luoja sentään..! XD

"heillä oli kummallakin sellainen iso paperikassi, jotka oli täyteen sullottu ruokaa. Heh."

-Koitko suurtakin ylemmyyden/paremmuudentuntoa..?!

Äänestä

Olen lihava.
Nyt aloin kirjata tämän vuoden alusta kaikki makeiset 1.1- 21.2 -14 on mennyt yksi suffeli = 21g ja yksi sulkaanappipötkylä 78 g.
Makkaroita en syö, enkä mitään maitotuotteita.
En syö vaaleaa leipää, tai mitään missä on vehnäjauhoa.
Levitettä ostin viime vuonna 2x 400g rasian, tänä vuonna en yhtään.
En syö eineksiä tai mitään valmista pikaruokaa.
Sokeria käytin viime vuonna 1,8 kg enkä osta sokeroituja tuotteita limpsoja tai leivonnaisia.
Juon mehuja joita ei ole sokeroitu..
Joten on niitä jotka vahvistavat säänöt.

Äänestä
  • Vaikka söisikin terveellisesti niin kyllä se paino nousee jos syö yli oman kulutuksen.

    Äänestä

  • Just näin, aika pieni osa kaikesta ruuasta oli tuossa listattuna. Enemmän asiaa valaisee se, mitä syöt ja kuinka paljon, kuin mitä et syö. Samoin kuin se, että tuleeko tehtyä muuta kuin syötyä. Myös ruokailurytmi vaikuttaa, saatko energiaa tasaisesti ja syötkö esim. iltaisin ruokia, jotka eivät yön aikana imeydy -> varastoituu rasvaksi, koska keho kuluttaa väin vähän energiaa nukkuessa.

    Eikös ollut jotenkin niin, että ihminen kuluttaa n. 1500 kcal per päivä tekemättä mitään? Jos siis sohvaperuna vetää ihan mitä tahansa mäskiä 2500 kcal, niin siinä on jo reipaasti yli tarpeen.

    " Juon mehuja joita ei ole sokeroitu.."

    Kuinka paljon näissä mehuissa on lisäämätöntä (luonnollista) sokeria?

    Sitä sokeria on muuten piilossa aika monessa ruuassa ja tavalliset maustetut jugurtit on niistä ehkä pahimpia. Suomessa kun jugurtteja pidetään terveellisenä ruokana ja lapset vetää niitä myös ihan liikaa. Samoin ihmisten terveellisenä pitämät myslipatukat. Tai myslimurot (vai milläs nimellä ne kulkee) ja kaikki muut Fitness ym. sokerimurot. Kuivatut hedelmät on on usein karamellisoitu, ihan kuin eivät itsessään sisältäisi valtavasti sokeria.

    Äänestä

  • Näärännäppy kirjoitti:

    Just näin, aika pieni osa kaikesta ruuasta oli tuossa listattuna. Enemmän asiaa valaisee se, mitä syöt ja kuinka paljon, kuin mitä et syö. Samoin kuin se, että tuleeko tehtyä muuta kuin syötyä. Myös ruokailurytmi vaikuttaa, saatko energiaa tasaisesti ja syötkö esim. iltaisin ruokia, jotka eivät yön aikana imeydy -> varastoituu rasvaksi, koska keho kuluttaa väin vähän energiaa nukkuessa.

    Eikös ollut jotenkin niin, että ihminen kuluttaa n. 1500 kcal per päivä tekemättä mitään? Jos siis sohvaperuna vetää ihan mitä tahansa mäskiä 2500 kcal, niin siinä on jo reipaasti yli tarpeen.

    " Juon mehuja joita ei ole sokeroitu.."

    Kuinka paljon näissä mehuissa on lisäämätöntä (luonnollista) sokeria?

    Sitä sokeria on muuten piilossa aika monessa ruuassa ja tavalliset maustetut jugurtit on niistä ehkä pahimpia. Suomessa kun jugurtteja pidetään terveellisenä ruokana ja lapset vetää niitä myös ihan liikaa. Samoin ihmisten terveellisenä pitämät myslipatukat. Tai myslimurot (vai milläs nimellä ne kulkee) ja kaikki muut Fitness ym. sokerimurot. Kuivatut hedelmät on on usein karamellisoitu, ihan kuin eivät itsessään sisältäisi valtavasti sokeria.

    Juu, eikä pidä mennä siihen "30% vähemmän sokeria" mainonnan ansaan. 30% vähemmän kuin.. mikä? Tällaisessa tuotteessa esim. jugurtissa saattaa silti olla huimat määrät sokeria, 8-10% per 100g.

    Vielä kun huomioidaan, että sokeri on ihmisen elimistölle aivan tarpeeton ja jopa haitallinen aine.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mirjami s. kirjoitti:

Olen itse aina ollut hoikka. Silti näin aikuistuttuani, kun olen asunut omillani ja huolehdin itse ruokaostoksistani, olen huomannut, että joskus vähän mietin, mitä ruokakaupan kassa ajattelee minun ruokaostoksistani.

Siis jos joskus perjantaina töiden jälkeen ladon kaupan liukuhihnalle viikonlopuksi perusruoka-ainesten lisäksi suklaalevyn, limupullon, sipsipussin ja lihottavat ainekset pizzaa tai hampurilaisia varten jne, niin saatan lyhyesti miettiä, mitä kassa tai muut jonossa olevat asiakkaat ajattelevat. Ajattelevatko he, että kauhea miten epäterveellisesti tuo tyyppi syö tms?

Sitten tulin ajatelleeksi, että mahtavatko lihavat ihmiset hävetä epäterveellisiä ruokaostoksiaan... Joskus olen mcdonald'sissa nähnyt toooosi lihavan pariskunnan ostavan ihan tolkuttoman määrän superkokoisia hampurilaisannoksia ja monta jälkiruokaa. Kun he lähtivät, heillä oli kummallakin sellainen iso paperikassi, jotka oli täyteen sullottu ruokaa. Heh.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu