Koska kansainvälisissä urheilukisoissa opittaisiin kirjoittamaan ääkköset ja öökköset vaikkapa ilman pisteitä joko pelkkänä aana tai oona. (ä=a ja ö=o)
Mikään ei ole ärsyttävämpää kun tuloksissa toisinaan lukeva Vaehaesoerinki, Vaeaetaenen, Haemaelaenen, Maeaettae, Maekelae jne jne. Kuinka tyhminä ja hankalina ulkolaiset pitävät suomalaisten sukunimiä kun ne tahallaan vielä kirjoitetaan käsittämättömän idioottimaisesti vaeaerin.
Makela näyttäisi tuloslistoissakin kivemmalta kun Maekelae jos kerran niitä ääöökkösiä ei voi pisteiden kanssa kirjoittaa.
Jännä sinällään että toisissa kisoissa ne osataan kirjoittaa ilman pisteitä mutta harmittavan usein väännetään aeoe.
Oppikaa kirjoittamaan ulkomaan pellet!!!
3
157
Vastaukset
- taeyttae asiaa
Kyseessae on vaikea tietotekninen probleema, jonka ratkaisemiseen tarvitaan tehokkaampia tietokoneita ja hyvin pitkaelle kehittynyttae tekoaelyae.
- --->äääääöööööö----<
Jos marssissa on mönkijöitä, osataan laskea lentoradat Voijager satelliiteille eri planeetoille ja ne lentävät jo aurinkokunnan ulkopuolella, dna.ta voidaan muokata, hiksin hiukkanen löydettiin, osataan parantaa syöpää jne jne niin eihän yksien pilkkujen laittaminen kirjainten päälle vaan voi olla niin vaikeaa vai haeh!?
- Anglosaksi
Tulisi varmaan maksamaan muutaman tonnin ne laitteet, joissa olisi ä ja ö.
Sellaista rahaa ei kai kannata tuhlata, koska noita eksoottisia kirjaimia käyttää vain noin pari sataa miljoonaa ihmistä maailmassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342724Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2612307Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221413- 1151082
- 971050
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041013Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13932Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55828Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50771Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.278763