Uusi extream-laji

yksinkö heikoille jäille

Ajattelin yhdistää kaksi lajia, joita on jo pitkään tehnyt mieli kokeilla: retkiluistelu ja avantouinti, ja jos hyvin (huonosti) käy kolmantena ehkä urheilusukellus (ilma välineitä tietysti). No ei ehkä ihan uusi ajatus, mutta ainahan voi keksiä lisää ruutia... :)

1

823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iceman

      Kuvailemasi lajin harrastajia ei varmaankaan ole paljon. Varsinkaan niitä jotka lisäävät lajiin urheilusukelluksen ilman sukelluspukua ym. sukellusvälineitä. Tämä lienee anaerobinen versio. Tämä versiohan tekee lajiasta täysin mullistavan seuraavasta syystä. Yleensä anaerobisessa urheilussa, jossa happea ei käytetä hyväksi, syke nousee huomattavan korkealle. Anaerobinen urheilusukellus on täysin käänteentekevä extremelisä tässä talvellisessa suurella urheilumielellä suoritettavassa lajissa, sillä siinä syke päinvastoin katoaa tyystin.

      Suorituksena se on niin kertakaikkinen, että se varmasti noteerataan mediassa suomalaiskansallisena tekona, jossa suomalaiset ovat vuosi toisensa perään niinmaar ylivoimaisia.

      Itse käyttäisin retkiluistelu/avantouinnin eräänlaista triathlonversiota, jossa urheilusukelluksen tilalla on täysin aerobinen (hapellisena suoritettava) jäänaskaliosio. Sikäli se on yksinkertainen, koska siinä ei tarvita jäänaskaleiden lisäksi muita varusteita.

      Tosin ei pääse yhtä helposti mediaan, vaikka vaikeusastekerroin on huomattavan korkea. Tottahan jäänaskaliversiossa taito ja voima nousee kunniaan oikeutetusti verrattuna urheilusukellusversioon. Ja täytyyhän välissä muistaa haukata happee...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      392
      1986
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1799
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1348
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      77
      989
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      51
      950
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      918
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      33
      755
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      729
    9. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      714
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      63
      703
    Aihe