Töitä Pariisista?

girl_91

Hei!
Haluaisin lähteä Pariisiin töihin, lyhyeksi aikaa, tai esimerkiksi kesätöihin. Au pairksi, johonkin suomalaiseen yritykseen, suomalaiseen matkatoimistoon... ihan mitä tahansa. Olen yrittänyt netistä etsiä jokaiselta mahdolliselta sivulta mutta mitään ei tunnu löytyvän. Joten ajattelin josko tätä kautta ehkä saisi lisää neuvoa tai tätä kautta löytyisi joku joka tarvitsisi työntekijää pariisiin. Tiedän että siellä asuu paljon suomalaisia.
Au pairina olin Pariisissa vuoden verran joten kokemusta siellä asumisesta ja oleskelusta on, ranskaakin puhun jonkin verran.
Kielikurssit sun muut järjestöt on niin järjettömän kalliita että en voi sellaisen kautta mennä, juuri valmistunut ja tällä hetkellä työtön kun olen.

Jos kenelläkään on ehdotuksia, tietoa miten etsiä, mitä vaan, kiitos tiedoista:)

3

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vklsdmvkdmlkds

      Pariisin Disneyland on yksi mahdollisuus sesonkityöhön ja ainakin takavuosina he rekrysivät ihan Suomessakin (ilmoitus oli ihan työkkärin sivuilla). Ilman rekrytilaisuuksiakin voit kokeilla hakea suoraan ja kohtahan on taas sesonkiaika. Googlettamalla Pariisin Disneyland kesätyö löydät lisää. Itse en ole ollut.

    • ex pariisitar

      Niin kuin mainitsit, au pair on yksi mahdollisuus (henk.kohtaisesti suosittelen harkitsemaan erittäin tarkkaan, sopiiko oma luonne ja kiinnostus kyseiseen työhön).

      Toinen ja kenties suoraviivaisempi mahdollisuus, niin kuin yllä oleva kommentoijakin muistutti, on kestoklassikko Disneyland Paris. Sinne haalitaan nuoria kielitaitoisia työntekijöitä vuodesta toiseen ja kun hoidat hommasi hyvin, sinut rekrytoidaan todennäköisesti tulevinakin sesonkeina (jos siis kyse on määräaikaisesta työsopimuksesta). Oikein hyvällä tuurilla saatat saada cdi:n mikä tosin voi olla suht. vaikeaa ottaen huomioon, että about tsiljoona cdd:tä haluaa esim. kesän päätteeksi vakinaistaa työsuhteensa.

      Kirjoittelin aiheeseen liittyen toisessa ketjussa, kun joku kyseli Disneylandin rekrykäytännöistä. Toivottavasti tämä rohkaisee muitakin hakemaan ensi kesänä Pariisin periferiaan duunia painamaan, huolimatta siitä että rekrytointitilaisuuksia ei viime vuosina ole täällä Suomessa järjestetty. Kun kerran pääset paikan päälle niin veikkaanpa että työnhaku muihinkin kiinnostaviin paikkoihin vaikka nyt siellä Pariisissa helpottuu huomattavasti (vrt. jos yrität tehdä saman Suomesta käsin -> helkutin vaikeaa). Tässä lainaus aiemmasta viestistäni:

      Työn hakemisesta @ Disneyland: Jos haet puljuun ensimmäistä kertaa tai edellisestä (kesä)duunista on jo aikaa, niin ainakin ensi kesää ajatellen Suomea lähimmät rekrytapahtumat järjestetään helmikuussa 2015 Tukholmassa ja maaliskuussa Tallinnassa! Laita siis rohkeasti cv ja hakemuskirje (ranskaksi tai englanniksi) kuten Castingin weppisivuilla ohjeistetaan, hyvässä lykyssä saat kutsun haastatteluun. Linkit kevään 2015 rekryihin löytyy täältä:

      http://disneylandparis-casting.com/en/operations-and-maintenance/job-offers?fl=true

      Kuulemma myös puhelin-/skypehaastatteluja on joskus järjestetty, pitäisi perehtyä vähän paremmin aiheeseen joten en tässä tältä seisomalta osaa neuvoa tarkemmin (kyseessä lienee ns. avoin hakemus ja saat yhteydenoton mikäli sopiva paikka sinulle löytyy, ehkä, en ole varma). Sekin vaatinee joka tapauksessa hakijaprofiilin luomista Castingin sivuilla samaan tyyliin kuin noihin ylläoleviin rekryihin haettaessa (hakemuskirje, cv jne). Lue tarkkaan nuo sivut läpi, sieltä pitäisi löytyä ohjeistus miten toimia.

      Niin ja jos olet vanha disney-konkari ja pystyt ottamaan yhteyttä vaikkapa s-postitse entisen duunipaikkasi manageriin tai vastaavaan henkilöön, niin kirjoittele kohtelias meili jossa pyydät päästä töihin määräaikaisella sopimuksella, hyvissä ajoin ennen töiden alkua (2-3 kk ainakin). Tietääkseni prosedyyri etenee siten, että työpaikan teamleader taikka manageri lähettää edelleen meiliä Castingiin, joka (useimmiten?) järkkää ex-cast memberin johonkin samankaltaiseen työntehtävään. Kaikki riippuu Castingista päädytkö "omaan" työpaikkaasi vai johonkin ihan muualle, ei kannata olla nirso paikkojen suhteen. ;)

      Anteeksi nyt mikäli vastaukseni sisältää epäselvyyksiä/mutuja. Voin yrittää neuvoa parhaani mukaan mikäli mitään mistään tiedän, tosin omasta hakuprosessistani on jo muutama vuosi aikaa. :) Parhaat ja ajankohtaiset tiedot löytyy tietty firman nettisivuilta: http://disneylandparis-casting.com/

    • Naukkarinen

      Mukava vilkuilla läpi viimeinen vastaus vaikka Disney on itselle jo iänkin sekä ranskan kielen taidon puutteen vuoksi ohi. Tällaisia informatiivisia vastauksia kun saataisiin useammin, niin se nostaisi ketjun tasoa huomattavasti. Aktiivisuutta Suomi24:ssa jo on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      221
      4086
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2583
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2305
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1405
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1288
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      903
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      881
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      876
    Aihe