Jari Hakkaraisen adressi netissä. "sodankylän lääkäripalveluita ei saa heikentää"
Vissiin on jo yli tuhat nimeä adresissa,vastaan lääkärinpäivistyksen siirtoa rovaniemelle. Itsekin olen siirtoa vastaan. Adressi löytyy tuolla otsikolla,joka on yläpuolella lainausmerkeissä.
Vissiin on jo yli tuhat nimeä adresissa,vastaan lääkärinpäivistyksen siirtoa rovaniemelle. Itsekin olen siirtoa vastaan. Adressi löytyy tuolla otsikolla,joka on yläpuolella lainausmerkeissä.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Ei varmaankaan kukaan halua, että Sodankylän lääkäripalvelut heikkenevät. Siirron vastustajat voisivat kuitenkin kertoa, miten muuten lääkäritilanne saadaan paremmaksi (muuten kuin maksamalla tolkuttomia summia yksityispuolen/vuokralääkäreille). Haluavatko siirron vastustajat, että nykyinen huono tilanne jatkuu?
Parempi huonokin tilanne,kuin erittäin huono tilanne.
Siirron tavoitteena on parempi tilanne (enemmän lääkäreitä) kuin tällä hetkellä. Siirron vastustajat haluavat jatkaa nykytilannetta, jossa ihmiset eivät pääse lääkäriin. Ja nykyäänkin esim. röntgen on viikonloppuisin Rovaniemellä.
ei se lääkäritilanne sillä parane että päivystys siirtyy...ovat saaneet toki nuoria naislääkäriä.. jotka ovat hedelmällisessä iässä.. . ja nuroet lääkärimme tienaa niin paljon enemmän ko lääkärit aikoinaan..jotta pitää se nyt palkan etten töitäki tehdä... laiskuus kitkettävä. ja joutuuhan ne päivystämään aikaajoin sitten rovaniemellä. kyllä nyt pääsee läkäriin joko tk hon tai onhan meillä 3 yksityislääkäriasemaa.. ei oo varmaan ikinä ollu näin hyvää lääkäritilanetta sodankylässä...
JA tarvii ne akutit lääkäriä iltasin ja öisnkin, kaikki ei kuitenkaan kuulu rovaniemen päivystykseen... niin nämäkö pitää sitten heitteille jättää?
Kaiken takana on erityisesti valtuutettu Lehtinen. Seuraavaksi hän varmaankin esittää säästöjen aikaansaamiseksi palokunnan päivystyksen siirtoa Rovaniemelle. Se olisi hyvä ajatus, sillä voisihan ensilähdön suorittaa prikaatin sotilaspalokunta (uusi paloauto ja 2000 miestä valmiudessa). Saataisiin tästäkin säästöä, ei se turvallisuutta heikennä. Voisitko Lehtinen jatkaa tätä säästökuuria heti palokunnan osalta myös, kun olet saanut päivystyksen siirrettyä Rolloon!
On tehty esitys että Poliisikin siirrettäisiin Sodankylästä Rovaniemelle säästöjen varjolla.
Kysyn vain että mihinkä ne niitä säästöjä tarvitsee!? Ei ainakaan vahuksille eikä lapsiperheille.....puhumattakaan sotaveteraaneista.
No, ne korotetut kokouspalkkiot ja virkamiesten palkankorotukset tietysti syövät kunnan varoja. Sodankylä= Hölmölä.
Tulipahan vaan mieleen sellainenkin asia,että keitä varten se rakenettiin se miljoonien eurojen liikuntahalli? Olis niillekin rahoille ollut varmaankin tärkeämpääkin käyttöä. Hölmö päätös!!! Olisi ennen kulttuuritilat rakennettu,jos oli niin hinku rakentaa.
Paremmin se liikuntahalli edistää kuntalaisten terveyttä ja hyvinvointia kuin kulttuuritilat, joissa istualteen ihaillaan toisten tekemistä. Eikä tainnu sentään olla "miljoonien eurojen" liikuntahalli.
Joo kyllä liikkumaan,mutta tarvitaankos siihen hommaan tuollaisia kalliita rakennuksia. On lääniä liikkua ja on hiihtolatuja,pururatoja,lenkkipolkuja,jäähalli,kuntosali ym. Ja on terveellisempää liikkua vielä raittiissa säässä, Sensijaan kultturitilat on sentään kuitenkin oltava sisätiloissa. HÖPÖ HÖPÖ liikuntahalli se on.
eihän se ollu ko 4.4 miljoonaa euroa,,,, ehkäpä sillekki rahalle olis ollu sippikylässä käyttöä peruspalveluihin.
Kallis halli sanovat sitä."Pesoshalliksi"
Tulonsiirrot on lopetettava Pohjois-Suomelta. Teidän on jo aika pärjätä omillaan.
Niin tosiaankin teidän eteläisten onkin nyt PAKKOKIN pärjätä omillanne,sillä lappi on jo riistetty (luonnonvarat) tyhjäksi etelän loisten ja herrojen hyväksi.
Voitte kaikessa rauhassa myydä toisillenne niitä "luonnonvaroja".
Todellisuus on kuitenkin se että etelä elättää pohjoista. Ilman matkailua ym olisitte erämaata.
Katkera junantuoma kirjotttaa jälleen potaskaa siis täyttä pazskaa.
no te jotka kirjoititta.....onko kukaan joutunut hengenvaaraan.....
Seuraavissa kunnallivaaleissa met 1377 muistamme, ketä äänestämmä .
"Valithan ne entiset" on kepulaisten vaalitunnus
Olivat kuulemma nakanneet pöyälle sen adressin,eikä olleert korvaa edes lotkauttaneet sille "meidän tätikunnan valtuudetut"
veronmaksajana olen sitä mieltä että oikea päätös on siirtää yöpäivistys rollon,ei kukaan sen tähden kuole,meillä on kunnassa liian paljon sosiialin elättejä nuorille pareille ostellaan huonekalut ym.muuta kunnan piikkin,kun lapsia tehdään ja työt ei maita,pakko jotain tehdä,että nämä rääpäleet saahan ruokittua,liikaa hyysätään kunnan varoilla varsinkin nuorisoa,mikä tästä tulee kertokoon ken tietää harmitta työssäkäyvää ihmistä nämä luuserit reposen väki ja nuoret yksinhuoltajat,baareihin kyllä löytyy rahat,skarpatkaa itsenne työkuntoon aina jotain pystyy tekeen,ei se vaan sodankylän kunta ole kultakaivos,ottakaa vastuuta älkää marisko tyhjää,eiku positiivinen sasenne ja työn hakuun kaiiki joutilaat,yhdessä saa jotain tulosta,hyvää jatkoa kaikille.
Toivottavasti satut itse tarvitsemaan lääkärin apua kun päivystys kiinni. Voit rauhassa ajella ensin pari tuntia Roihin ja odottaa siellä 2-3 lääkärille pääsyä. Tai jospa sattuisikin ihan hengen hätä tapaus päästä lääkärille kohdalle. Joutuisit vielä odottamaan ampulanssia tunnin pari, sekun olisi Roissa viemässä jotain toista...
meillä on hyvä lääkäri paikalla Aslak-lääkärikeskuksessa,ei tarvi kuolla hoidon puutteeseen,näin on.
Ei ole yöllä lääkäriä Aslakilla, ei terveystalolla eikä muilla. Vastaanotot päättyy klo 18. Ei ole kunnassakaan lääkäriä klo 21 jälkeen.
Ei ole kunnassakaan lääkäriä pian klo 21 jälkeen
lääkäri päivytsys Aslakikilla lienee kuitenkin järjstely kysymys, jos on kysntää ja tarvetta, toki voi maksaa muutamaneuron lisää mutta toisaalta ei tarvitsisi lähteä rovaniemelle jossa voi joutua jonottamaan jopa 8-9 h
Kyllä sillä esim liikuntahallin ja kirjastoauton rahallakin olisi maksanut pitkään lääkäripäivystyksiä läpi vuorokauden.
Aslak on erittäin hyvä asia. Mutta te valtuustolaiset 19 ette kunnioittaneet pätkääkään äänestäjiänne,kuntalaisia,vaan teitte oman tyhmän päätöksenne,joka ei ole toki ensimmäinen ,eikä varmaan viimeinenkään. Ja ne säästöt ku näkis vaan. Kyllä on huonoa mainetta sodankylän jo enesstään hölömölänä pidetylle kunnalle.
"Kepu pettää aina" No niin ja taas se nähtiin..
Juuri näin. Kepu pettää aina. Aikanaan se lopetti Kitisenrannan koulun ja menetti seuraavissa vaaleissa 8 paikkaa. Nyt se on lopettanut Orajärven koulun ja siirtänyt terveyskeskuspalveluja Rovaniemelle. Saa nähdä millainen on saldo seuraavissa vaaleissa. Vain kaksi kepulaista oli suoraselkäisiä tässä terveyskeskus siirrossa.
Heille nostan hattua !
Nämä kaksi kepulaista ei vain yksinkertaisesti ymmärtäneet mistä päätettiin.
No ne prtturinaamat olivat Sompilehdessä,sitä ette ainakaan pystyneet salaamaan.
Älkää viitsikö nillittää.
Kauhea valitus! Ei etelässäkään yöllä lääkäriin pääse jonkun pikkujutun takia. Käännyttävät ovelta ja käskevät tulla päivällä. Apua saat jos on henki menossa ja silloin tilataan lanssi. Lanssissa saa sitten avun
Martin pilkkiä monet poikotoivat lääkäripäivystyksen siirron vuoksi rovaniemelle.
Voisko se Aslakki ottaa tarvittaessa vielä ehtoolla potilaita? Tietenki maksaa, mutta maksaa se kela jotain takasin ja minä en ainakaan lähre minnekään Rolloon saakeli ajelee tuntitolkulla ja istumaan sinne katsomaan kännisiä päitä auki.