TOTUUDEN HETKI

JOFA SETÄ MAITOJUNA

Johda sinä meitä...Vanha lastenlaulu on lempi biisejäni mutta ei puhuta nyt siitä. Se on nimittäin totuudenhetki tänään muillakin kuin leijonilla. Jofa setä maitojunalla myös. Olen nimittäin aina sanonut että silloin kun jääkiekkoturnauksessa parhaat ovat mukana Suomi ei pärjää. Suomen turnauksia ovat karjala turnaukset ja muut vastaavat mm-kisat joissa parhaat eivät mukana ole. Olen edelleenkin tätä mieltä vaikka minut täällä takinkääntäjäksi onkin jo keritty haukkua. Täytyy muistaa että suomi ei ole vielä mitään voittanut,pääsy kahdeksan joukosta jatkoon ei ole mikään saavutus, venäjä pelasi koko turnauksen todella huonosti, niin kuin joku täällä väittikin että lukkokin sen olisi voittanut pitää täysin paikkansa. Ensimmäinen todellinen tasomittari on vastassa vasta tänään. Ruotsi on voitettava vasta sitten olemme jotain voittanut ja vasta sitten minä jofa setä myönnän kerrankin olleeni väärässä. Toki myönnän olleeni väärässä jos edes mitali tulee, oli väri mikä hyvänsä. En sitä ennen! Elkääkä nimitelkö minua sitä ennen takinkääntäjäksi.

7

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmmm....

      Älä ota niin vakavasti.

      Se on vain urheilua, kevyttä viihdettä kansalle.

      • JOFA SETÄ MAITOJUNA

        Ei kait sielä ole gandalf? On aika vouhottaa, tuumi nimimerkki Gandalf kun päätti jofan asiallista kirjoitusta häiriköidä. Hän on katsonut liikaa taru sormustenherroja, kenties hobitti oli se viimeinen pisara. Emme kuitenkaan voi häntä auttaa, ihmiset siihen ovat erikseen. Annetaan hänen höpistä, keskitytään me täyspäiset vaan kannattamaan suomen leijona voittoon!


      • Lumikki ja 7 kääpiöt
        JOFA SETÄ MAITOJUNA kirjoitti:

        Ei kait sielä ole gandalf? On aika vouhottaa, tuumi nimimerkki Gandalf kun päätti jofan asiallista kirjoitusta häiriköidä. Hän on katsonut liikaa taru sormustenherroja, kenties hobitti oli se viimeinen pisara. Emme kuitenkaan voi häntä auttaa, ihmiset siihen ovat erikseen. Annetaan hänen höpistä, keskitytään me täyspäiset vaan kannattamaan suomen leijona voittoon!

        Mutta muista, että se on vain viihdettä.

        Voitto tai tappoi, se ei muuta elämäämme mihinkään suuntaan, onneksi.


      • LumikkoJA82gandalfia
        Lumikki ja 7 kääpiöt kirjoitti:

        Mutta muista, että se on vain viihdettä.

        Voitto tai tappoi, se ei muuta elämäämme mihinkään suuntaan, onneksi.

        Uskon että se on sinulle viihdettä, meille muille se on koko elämä.


      • Lumikki ja 7 kääpiöt
        LumikkoJA82gandalfia kirjoitti:

        Uskon että se on sinulle viihdettä, meille muille se on koko elämä.

        Otan osaa.


    • Surketa p***aa

      Ruotsille täysin ansaittu voitto. Täytyy sanoa että en olisi kuuna päivänä uskonut että suomi pelaa noin aneemista kiekkoa välierässä. Pitkä päätyyn ja perään ainoa taktiikka taas kerran. Totaali shit ylivoimaa.
      Ihme homma sekin että vaikka joukkue vilisee ammattilaIisia niin ei saada purettua tuota ruotsin prässiä ikinä. Omalta alueelta ei päästä pois. Siihen ei ole näköjään lääkettä. Samaan kompastutaan vuosi vuoden perään.

      Onnittelut ruotsille. Taas kerran hyökkäävällä rohkealla pelillä mentiin loppu otteluun.

      • JOFA SETÄ MAITOJUNA

        Ruotsi oli selkeästi parempi. Tällä tasolla emme näköjään voita ruotsia koskaan. MM-kisat ja vastaavat karjala turnaukset ovat sitten erikseen, niissä ei parhaat ole mukana. En usko että bronssi kanadaa tai usaa kiinnostaa eli sen kait saamme,edes sen.

        Ps. Se sanonta muuten menee" Totuus on tuolla jofa sedässä" Se kait pitää paikkansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      184
      3389
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      104
      2595
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      8
      2459
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      57
      2432
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2361
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      7
      2021
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1780
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1719
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      32
      1643
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      84
      1388
    Aihe