Niksejä sokerointiin?

KevätTuuli

Hei, olisko kellään nopeita niksejä sokerointiin? Olen muutaman kerran tehnyt itse sokerivahan melko samalla tavalla kuin tässä ohjeessa; http://luontoaidinkauneussalat.blogspot.fi/2013/03/sokerivaha-osa-1-kuinka-sita-tehdaan.html

Mutta ongelmana on se tekniikka, miten saisin karvat veks. Olen muutamia kertoja sokerointia harjotellut n.6kertaa ja se on edelleen todella hidasta puuhaa. Minulla uppoaa helposti kolmekin tuntia toimenpiteeseen! Onko kenellekään tiedossa nopeita kikkoja?

2

241

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ertertertertertretre

      Koulutuksessa ainakin sanottiin että massassa pitäisi olla sokerin ja sitruunahapon lisäksi arabikumia, sitä saa apteekista.

      Tekniikasta... no sokeri pitäisi levittää vastakarvaan niin että etusormi on suorana ja muut sormen koukussa, sokerimassa siinä koukussa olevien sormien päällä. Kun olet levittäny sen sokerin niin "silität" vielä 3 kertaa sen päältä. Viimeisellä "silityksellä" mene vähän reunan yli, voit vähän ravistella ja sitten kiskaiset massan irti mahdollisimman ihonmyötäisesti. Vähän samantapainen liike kuin pyyhkäisisit pullanmuruja pöydältä.

    • pula-ajan missi

      Käytän itse sokerin tekoon vain sitruunamehua, ruskeaa luomuruokokidesokeria ja hieman hunajaa.

      Katso juutuubista, esim hakusanalla easysweet, pitäisi löytyä suomenkieliset hyvät ohjeet.
      Alakerran sokeroinnissa sokerimassa lämpenee äkkiä ja tarttuu kiinni, ota vain pieni sokeripallo ja vaihda sitten useammin. Napakka kk-hanska kädessä on kätevä, siihen saa sitten huonoksi menneen sokerin näppärästi pyöräytettyä.

      Harjoitus tekee mestarin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3513
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2339
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2178
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1937
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1532
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1379
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1262
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1210
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1155
    10. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1149
    Aihe