35+ seurustelematon mies

Lopeta jo se etsiminen ja valheessa eläminen. tuska ja masennus vähenee kun ymmärtää vajeensa ja siirtyy eteenpäin.
7230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mitä se eteenpäin siirtyminen tässä tapauksessa mielestäsi tarkoittaa?

Äänestä
  • No tietty tuonpuoleiseen sirtymistä

    Äänestä

Kuulun itsekin tähän ryhmään miehiä, jotka eivät tule seurustelemaan, saamaan seksiä tai perustamaan perhettä koskaan. Olen kuitenkin henkisesti hyväksynyt jo tämän asian, enkä enää uhraa ajatuksia tälle asialle. Sinunkin tulisi hyväksyä asia ja totutella yksin oloon. Hanki harrastuksia ja vietä muuten rikasta ja miellyttävää elämää. Naiset ovat pinnallisia ja kieroja paskoja, jotka hakevat omaa tasoaan parempaa kumppania, jota sitten voi esitellä kateellisille ystävättärille. Pinnallisia materialisteja naiset ovat.

Tsemppiä, koitahan kestää

Äänestä
  • loppu suhde 33vuotiaana. 2 vuotta oli seurusteltu. Ei jaksa edes yrittää vaan teen kaikki ylityöt ja haku päällä viikonlopputöihin. Tarve on saada kunnon taskuraha että voin Vietnamilaisen työkaverini avulla häipyä tästä paskamaasta ja nauttia sosiaalisemmista piireistä muualla.

    Äänestä

En elä valheessa. Miks niin väität?
Etsinnätkin on lopetettu, kun tajusin, että kaikki on pelkkiä toisten miesten entisiä eronneita ja dumbattuja panopuita. Siitä on romantiikka jo hyvin kaukana minun silmiini.
Kun vain pääsisi vielä tuskasta eroon.

Äänestä

Vaikka en itse aivan vielä tässä tilanteessa ole, niin liian suuria toiveita en minäkään elättele. Haluan uskoa rakkauteen ja romantiikkaan, mutta en niitä aktiivisesti enää etsi.

Jossain vaiheessa on hyvä tunnustaa tosiasiat ja lopettaa valehteleminen itselleen. Elämässä on paljon muutakin, vaikka usein tämä pohjaton yksinäisyys ja normiyhteiskunnan hylkiönä eläminen ahdistaakin luvattoman paljon. Jos jotain joskus tapahtuu otan sen ilolla vastaan, mutta koska todennäköisyydet tälle ovat miniskuuliset, on aika suunnata tarmo muihin asioihin.

Äänestä

Tosiaankin mitäpä sitä 35 seurustelemattomalla miehellä ainakaan muuta naisia enää olisi mahdollista saada kuin jotain nelikymppisiä ja sitä vanhempia ja niitäkin vielä vain sieltä rumemmasta ja rupsahtaneemmasta päästä jos nyt niitäkään ellei sitten mies vähän poikkeuksellisenkin komea ja talous hyvällä tolalla. Mutta mitä tällaisillakaan naisilla siinä sitten enää tekee. Toki sitä kaiketi voi vaikka vanhainkodissa vielä mummeleiden kanssa alkaa seurustella jos niin vanhaksi elää ja sellaiseen touhuiluun riittävän seniiliksi taantuu, mutta ne jutut ovat sitten mitä ovat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


_Psykoterapeutti kirjoitti:

Lopeta jo se etsiminen ja valheessa eläminen. tuska ja masennus vähenee kun ymmärtää vajeensa ja siirtyy eteenpäin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu