Jääkiekkoa harrastaa lähes jokainen suomalainen nuori. Jäähalli on lähes joka kunnassa. Laji on kirkkaasti Suomen suosituin ja seuratuin. Sponsorit tyrkyttävät rahaa tähän lajiin. Parhaat kiekkoilijamme ovat juhlittuja sankareita, eikä heihin täällä kohdisteta minkäänlaista kritiikkiä. Missään muussa maassa ei lajilla ole samanlaista asemaa kuin Suomessa. Lajia harrastetaan tosissaan Suomen lisäksi vain viidessä maassa.
Luulisi, että tältä pohjalta ainakin joka toisissa olympialaisissa Suomi voittaisi jääkiekon kultaa.
Mutta kuinka monta kertaa Suomi on juhlinut kiekkokultaa olympialaisissa? 0
Miten tämä on mahdollista?
Kumma juttu
1
123
Vastaukset
- tilastotietoo
Iso-Britannia Suomen edellä jääkiekon olympia- mitallitilastoissa . hahhh.hah
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jääkiekko_olympialaisissa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1114659Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1734405Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.951779- 4031671
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331433Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3561127Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61119- 59992
- 67989
- 92948